Kobieta, bol zęba za granicą

Jak poradzić sobie z bólem zęba za granicą

Ból zęba za granicą? Nikt nie chce tego przeżyć. Jeśli więc wybierasz się na wakacje za granicę, znajdź czas, by zrobić przegląd uzębienia. Jeśli nie u dentysty, to samemu, przed lustrem. Widząc podejrzaną plamkę na zębie, lepiej od razu umów się na wizytę.
A co, jeśli przed wyjazdem wszystko wygląda w porządku? Wtedy również zabezpiecz się na wypadek nagłego bólu zęba.

Ból zęba za granicą – domowe sposoby na chwilową ulgę

Wyjeżdżając za granicę,dobrze skompletuj apteczkę. Niech nie zabraknie w niej też składników, z których możesz przygotować środek na uśmierzenie nagłego bólu zęba, czy stanu zapalnego dziąsła. Oto kilka domowych sposobów na chwilową ulgę:

Tabletki przeciwbólowe

To po nie zwykle sięgamy w pierwszej kolejności. Gdy wypadnie ci plomba, albo ukruszy się ząb, zamiast połykać tabletkę w całości, rozgnieć niewielką jej część i włóż w miejsce ubytku. W innym przypadku, rozpuść ją w wodzie, by szybciej zadziałała.

Czosnek

W razie bólu zęba, możesz też przyłożyć do niego lekko rozgnieciony ząbek czosnku, albo wziąć ich 3 lub 4 i przecisnąć przez praskę, po czym wypić z ciepłym mlekiem. Przed połknięciem, za każdym razem płucz nim przez chwilę jamę ustną.

Goździki na wypadek nagłego bólu zęba

Nie są naturalnym antybiotykiem, jak czosnek, ale za to posiadają inne cenne właściwości. Uśmierzenie bólu zęba z ich pomocą może okazać się bardzo skuteczne. Można je żuć lub przyłożyć do bolącego dziąsła i masować.

Olejki

By uśmierzyć ból zęba i złagodzić stan zapalny, do ubytku w zębie włóż wacik nasączony olejkiem goździkowym, kamforowym lub jodłowym. Możesz je też zastąpić kroplami walerianowymi.

Sól i pieprz

To chyba najłatwiej dostępny środek przeciwbólowy, o ile możemy tak o nim powiedzieć. Wsyp szczyptę soli i pieprzu do miseczki i dodaj niewielką ilość wody. Zmieszaj, aż do powstania mazi o konsystencji pasty do zębów. Następnie nałóż na szczoteczkę i delikatnie wcieraj w bolący ząb.

Płukanki na dziąsła

Jeśli pojawi się problem z dziąsłami, zaparz szałwię i rumianek, poczekaj aż ostygnie i 3 razy dziennie płucz wywarem jamę ustną. Dzięki właściwościom antyseptycznym i ściągającym szałwii oraz łagodzącemu działaniu rumianku, na jakiś czas powinieneś poczuć ulgę.

Gdy dopadnie cię ból zęba za granicą, od teraz wiesz już, jak sobie poradzić, zanim udasz się do dentysty. Ważne, by nie zwlekać z wizytą, bo domowe sposoby przynoszą ulgę tylko na chwilę i nie zlikwidują źródła bólu.