Szczoteczka elektryczna i manualna. Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od rotacyjnej

Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od rotacyjnej?

Szczoteczka soniczna to dla wielu wciąż nowość, choć bardzo możliwe, że już wkrótce się to zmieni.
Czasy, gdy jedyny wybór szczoteczki do zębów dotyczył twardości jej włosia, bezpowrotnie minęły. Obecnie jesteśmy świadkami szybkiego rozwoju technologicznego i nie omija on również stomatologii. Naukowcy i producenci szczoteczek do zębów, wciąż szukają najlepszych i najskuteczniejszych sposobów dbania o czystość i zdrowie zębów. Stąd dziś możemy wybrać między szczoteczką manualną, rotacyjną i soniczną.

Szczoteczka soniczna i szczoteczka rotacyjna – zasada działania

Aby lepiej zrozumieć różnice, jakie zachodzą w przypadku obu szczoteczek, przyjrzyjmy się sposobom ich działania.

Szczoteczka soniczna

To inaczej mówiąc, szczoteczka dźwiękowa. We włóknach szczoteczki, emitowana przez dźwięk fala, która wzbudza drgania. Wprawia tym samym w ruch cząsteczki śliny pomieszanej z pastą, tworząc w ten sposób mikrobąbelki, które uderzając w powierzchnię zębów, skutecznie usuwają płytkę nazębną. Dzięki mikrobąbelkom można też doczyścić przestrzenie między zębowe, do których nie są w stanie dotrzeć włókna szczoteczki.
Szczoteczka soniczna porusza się ruchem wibracyjnym, który jest bardzo zbliżony do ruchu wymiatającego.

Szczoteczka elektryczna

W tego typu szczoteczce, końcówki są zaprojektowane do obracania się wokół własnej osi, a także do dociskania włosia do zębów i dziąseł. Są również modele, które oprócz ruchów rotacyjnych, posiadają ruchy pulsacyjne, pomagające lepiej usuwać płytkę nazębną.
Szczoteczka rotacyjna, jak sama nazwa wskazuje, porusza się jedynie ruchem rotacyjnym, czyli z boku na bok.

Szczoteczka soniczna, czy rotacyjna – która jest lepsza

Jak to często bywa, wszystko zależy dla kogo. Dla jednych nie będzie to miało znaczenia, natomiast dla innych, wprost przeciwnie. Dla osób ze stanem zapalnym dziąseł, recesją dziąseł, zapaleniem przyzębia lub też z obnażonymi korzeniami zębowymi, lepszym wyborem będzie szczoteczka soniczna, która dzięki mikrobąbelkom, czyści w sposób mniej inwazyjny. Do tego w 80% zredukuje osad z kawy i herbaty, a co za tym idzie, pozwoli cieszyć się bielszymi zębami. Ruch wymiatający wykonywany z prędkością do 48 tysięcy ruchów na minutę, tworząc wspomniane wcześniej mikrobąbelki, nie tylko dobrze oczyści przestrzenie między zębowe, ale też zatroszczy się o dziąsła.
Z kolei szczoteczki rotacyjne różnią się od sonicznych prędkością i sposobem ruchów. I oczywiście ceną.

Co jest najważniejsze w szczoteczkach do zębów

To, w jaki sposób ich używamy. Najważniejsza jest technika mycia. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie źle użytkowane, może wywołać więcej szkód, niż pożytku. Tak samo jest w przypadku szczoteczek do zębów. Znając prawidłową technikę mycia zębów, nie mniej dobrze zadbamy o stan naszych dziąseł i zębów z użyciem szczoteczki manualnej, jak i sonicznej. Gdy dodamy do tego odpowiednie dla stanu naszych dziąseł włosie, tak naprawdę możemy spokojnie używać każdej z nich.

Wygląda na to, że to, czy szczoteczka soniczna jest lepsza od rotacyjnej, jest kwestią sporną i bardzo subiektywną. Na pewno warto wypróbować każdą z nich, jeśli tylko jest taka możliwość (głównie finansowa). Ale czy dzięki temu, że wybierzemy szczoteczkę soniczną, nasze problemy z uzębieniem znikną? Tego nie może nam nikt zagwarantować.