Pacjentka przechodzi zabieg wybielania zębów - Jak często wybielać zęby i wykonywać skaling

Wybielanie zębów i skaling – jak często warto korzystać z tych zabiegów

Jak często wybielać zęby i wykonywać zabieg skalingu? Wybielanie zębów i skaling, to dwa różne zabiegi, które wykonuje się w gabinecie stomatologicznym i nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Jeden z nich, można, a nawet powinno się wykonywać, zaś drugi można, ale nie ma konieczności.

Skaling

Pod tą, być może nie wszystkim znaną nazwą, kryje się bardzo ważny zabieg. Wielu z tych, którzy korzystają z niego bardzo rzadko, mogła się przekonać, jaki wpływ miało to na stan zdrowia jamy ustnej. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy codziennie dbać o czystość zębów z pomocą szczoteczki, czy nici dentystycznej. Od czasu do czasu, konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Tu dentysta, z pomocą narzędzi ręcznych lub ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych, usuwa kamień nazębny. Ten, najczęściej pojawia się przy dziąsłach i jeśli nie zostanie w porę usunięty, może prowadzić do ich zapalenia i paradontozy.

Jak często korzystać ze skalingu?

To zabieg, z którego nie tylko warto korzystać, ale wręcz należy, jeśli poważnie podchodzi się do higieny jamy ustnej. Zalecaną przez stomatologów częstotliwością, jest jedna wizyta, raz na pół roku.

Wybielanie zębów

Zabieg wybielania zębów może być wykonywany zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i w domu, choć w tym drugim przypadku, najlepiej pierwszy raz zrobić to pod okiem dentysty.
Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym, zwykle wykonuje się z pomocą specjalnej lampy diodowej, którą aktywuje profesjonalne żele wybielające. Tlen, który się z nich uwalnia, wnika w strukturę zęba i wywołuje reakcję oksydoredukcji, czyli rozkładu dużych cząsteczek przebarwień na drobniejsze.
Alternatywną metodą, jest wybielanie z użyciem specjalnych nakładek z żelem, zawierającym aktywny składnik wybielający. Nakłada się je na zęby i w zależności od rodzaju, nosi przez kilka godzin w ciągu dnia lub nakłada na noc.

Jak często można wybielać zęby?

Z pewnością powinien zdecydować o tym stomatolog. Wiele bowiem zależy od samych zębów. Jednak w przeciwieństwie do skalingu, z wybielaniem zębów nie można przesadzić. Choć wybielanie zębów z pomocą lampy jest bezpieczne, to nie możesz wykonywać go zbyt często. Najlepiej, nie częściej, niż co dwa lata. W innym przypadku, może dojść do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości zębów.