Nitka dentystyczna i szczoteczki butelkowe - niezbędne w doczyszczaniu zębów

Nitka dentystyczna lub szczoteczki butelkowe – niezbędne w doczyszczaniu zębów

Choć nitka dentystyczna została wynaleziona początkiem XIX w., to wciąż używamy jej rzadziej, niż szczoteczki do zębów. Może gdybyśmy w dzieciństwie lepiej dbali o higienę zębów, nie żałowalibyśmy teraz, że nasze uzębienie jest niekompletne, a wiele zębów nosi oznaki leczenia.

Jak skutecznie usuwać płytkę nazębną i dbać o zęby, by służyły nam przez całe życie i nie sprawiały problemów zdrowotnych? Jest na to kilka sposobów.

Higiena zębów – podstawy

Jeśli zależy ci nie tylko na świeżym oddechu, ale też na zdrowiu zębów, pamiętaj o podstawach. Czyść zęby dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, przed snem. Szczotkowanie zębów rano, to najczęściej dobry sposób na odświeżenie oddechu. Natomiast wieczorna higiena jamy ustnej, powinna być dokładniejsza i z użyciem nitki dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej.
Najbardziej zalecaną metodą mycia zębów przez dorosłych, jest metoda roll, dzięki której skutecznie oczyścisz je ze złogów nazębnych.

Nitka dentystyczna

Znana przez niemal wszystkich, ale używana przez nielicznych. Trudno powiedzieć, z czego to wynika, ale nawet jeśli do tej pory nie stosowałeś nitki dentystycznej, nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć. Gdy już się w nią zaopatrzysz, nitkuj zęby codziennie wieczorem, by w ten sposób pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni między zębami

Jak prawidłowo używać nitki dentystycznej

By nitka dentystyczna spełniła swoje zadanie, należy jej prawidłowo używać. Za każdym razem, trzeba odciąć 1 metr nitki i nawinąć na dwa palce dłoni. Po oczyszczeniu międzyzębowej powierzchni zęba, przewijasz nitkę, by nie przenosić resztek jedzenia w inne miejsca.

Szczoteczki międzyzębowe – czym są i do czego służą

Być może nie używałeś do tej pory szczoteczki międzyzębowej, a nawet o takiej nie słyszałeś. Czas to zmienić, zwłaszcza jeśli nie przepadasz za nicią dentystyczną. Podstawową funkcją takie szczoteczki jest usuwanie resztek pokarmowych i płytki nazębnej z przestrzeni miedzy zębami.
Gdy dobierzesz rozmiar szczoteczki odpowiednio do szczelin między zębami, włóż szczoteczkę na wysokości brodawki dziąsłowej i… wyciągnij. To wszystko. Proste i skuteczne. Teraz pozostanie ci już tylko wyrobić w sobie odpowiedni nawyk korzystania z tego wynalazku i cieszyć się nie tylko ze świeżego oddechu, ale też zdrowych i zadbanych zębów.