Wyrywanie zęba - Zapalenie wyrostka zębodołoweg

Zapalenie wyrostka zębodołowego. Czym jest i jak sobie z nim poradzić

Zapalenie wyrostka zębodołowego, zwane też suchym zębodołem, to powikłanie po wyrwaniu zęba. Najczęściej pojawia się u pacjentów, którzy nie przestrzegają ściśle zaleceń lekarza i nie dbają należycie o higienę jamy ustnej tuż po zabiegu.

Przyczyny zapalenia wyrostka zębodołowego

Zwykle tuż po ekstrakcji, w miejscu po zębie, zbiera się krew, z której tworzy się skrzep. Jeśli jednak krew zostanie wypłukana, naturalny proces gojenia, zostaje zaburzony. Przyczyny mogą być różne. Od jedzenia gorących lub twardych, ziarnistych, ciągnących posiłków w dniu zabiegu, intensywnego płukania jamy ustnej, szczotkowania w okolicy ekstrakcji, aż po ogólnie złą higienę jamy ustnej, czy też palenie papierosów. Jeśli wszystkie te czynniki lub tylko niektóre z nich, pojawiają się w ciągu pierwszej doby po ekstrakcji zęba, może dojść do stanu zapalnego wyrostka zębodołowego.
By tego uniknąć, zwykle wystarczy stosować się ściśle do zaleceń lekarza. Wyjaśnia on,

Zapalenie wyrostka zębowego – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem, wskazującym na stan zapalny wyrostka zębodołowego, jest pojawienie się bólu w miejscu, gdzie wcześniej był ząb. Ma to miejsce zwykle od dwóch do czterech dni po jego wyrwaniu. Bywa, że ból się nasila, pulsując i promieniując do skroni i ucha. W przypadku zębów dolnych, rozchodzi się po całej połowie żuchwy. Towarzyszyć temu może ogólne osłabienie i podwyższona temperatura ciała.
Poza tym, może pojawić się nieprzyjemny zapach w ustach i zaburzenie smaku. Zdarza się również, że powiększeniu ulegają znajdujące pod żuchwą, lokalne węzły chłonne.

Jak leczyć zapalenie wyrostka zębodołowego

Pierwszy etap leczenia ma miejsce w gabinecie stomatologicznym. Dentysta musi oczyścić ranę z zalegających resztek, podać środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, po czym zabezpieczyć zmienione chorobowo miejsce. Zabieg ten, należy powtarzać przez okres od 7 do 10 dni, w zależności od przebiegu procesu leczenia. Możliwe, że lekarz umieści w zębodole wkładki oraz opatrunki z preparatami leczniczymi.
Drugim, nie mniej ważnym elementem wpływającym na przywrócenie stanu równowagi w jamie ustnej, jest postępowanie pacjenta w domu. Chodzi tu o utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, czyli delikatne szczotkowanie zębów i płukanie roztworami antyseptycznymi, by resztki pokarmowe nie zalegały w zębodole.