
Jeszcze nie tak dawno, aparat ortodontyczny kojarzył się z nastolatkami, u których rodzice zauważyli wady zgryzu. Dziś, coraz więcej osób dorosłych, decyduje się na noszenie aparatu i nikogo już to nie dziwi. Jeśli przymierzasz się do skorzystania z tej formy korekcji wady zgryzu, oto kilka ważnych informacji.
Aparat ortodontyczny – na jakie wady zgryzu
Aparat ortodontyczny, ma dość szerokie zastosowanie gdy chodzi o korygowanie wad zgryzu, a tych jest całkiem sporo. Bardzo możliwe, że widziałeś każdą z nich u znajomych lub obcych ci osób. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego, z pewnością wiesz jaki problem z uzębieniem chcesz naprawić. Może on należeć do następujących nieprawidłowości:
- przodozgryz – zęby żuchwy wysunięte są do przodu względem zębów szczęki,
- tyłozgryz – żuchwa cofnięta jest w stosunku zębów szczęki,
- stłoczenie zębów – zębom brakuje miejsca, by prawidłowo ustawić się w łuku zębowym, dlatego nachodzą na siebie,
- zgryz otwarty – ma miejsce w sytuacji, gdy zęby górne nie stykają się z dolnymi,
- zgryz głęboki – w tym przypadku, siekacze górne przykrywają więcej niż połowę siekaczy dolnych,
- szparowatość zębów – kiedy zęby są mniejsze, niż dostępne miejsce, między nimi pojawiają się zbyt duże odstępy.
Kiedy nie można założyć aparatu ortodontycznego?
To również warto wstępnie wiedzieć, zanim udasz się do stomatologa, choć to on podejmie ostateczną decyzję.
Jeśli jednak:
- cierpisz na choroby miazgi zęba i przyzębia,
- w jamie ustnej pojawiły się stany zapalne,
- cierpisz na choroby związane z obniżoną odpornością organizmu,
- chorujesz na cukrzycę,
- masz zaburzoną gospodarkę hormonalną,
możesz spotkać się z odmową.
Aparatu ortodontycznego nie powinny zakładać kobiety w ciąży. W okresie tym, w organizmie dochodzi do wielu zmian, dziąsła stają się wrażliwe lub rozpulchnione, a ich krwawienie utrudniałoby utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej z aparatem.

Jak dbać o higienę jamy ustnej, w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego?
Decydując się na leczenie ortodontyczne, musisz jeszcze lepiej niż dotychczas, dbać o higienę jamy ustnej. Aparat ci tego nie ułatwi, a nawet nawet stanowić będzie dodatkowe utrudnienie. Jego elementy, skutecznie blokują bowiem dostęp do niektórych powierzchni zębów, a to sprzyja odkładaniu się osadu i tworzeniu kamienia.
Dobrym pomysłem, będzie zainwestowanie w szczoteczkę soniczną ze specjalną końcówką ortodontyczną. Pamiętaj też o korzystaniu z nici dentystycznej.
By uniknąć próchnicy i stanów zapalnych, warto też byś co kilka miesięcy lub zgodnie z zaleceniem dentysty, korzystał z zabiegów higienizacji. Piaskowanie i skaling, skutecznie usuną osad i kamień nazębny, co pozytywnie wpłynie zarówno na zdrowie twoich zębów, jak i na system wiązania zamków.