
Bruksizm to schorzenie, którego możesz być zupełnie nieświadomy. Szybciej zauważy to osoba, z którą śpisz w jednym łóżku, niż ty mógłbyś się zorientować. Nie lekceważ tej informacji, ale wykorzystaj ją jako sygnał do dokładniejszego przyjrzenia się swoim zębom i najważniejszym objawom bruksizmu. Oto co powinno cię skłonić do wizyty u stomatologa.
Najczęstsze objawy bruksizmu
Choć samo zgrzytanie zębami i mocne ich zaciskanie, które należą do najbardziej znanych objawów bruksizmu mogą ci się wydać niegroźnym schorzeniem, to nie powinieneś ich lekceważyć. Jeśli dokładnie przyjrzysz się dolegliwościom, które od jakiegoś czasu utrudniają ci codzienne funkcjonowanie, może się okazać, że to właśnie bruksizm stoi u ich źródła. Oto jego najczęstsze objawy poza już wspomnianymi:
- starte powierzchnie zębów,
- nadwrażliwość zębów,
- przygryzione dziąsła,
- uszkodzone szkliwo,
- krwawienie dziąseł,
- przewlekłe bóle szyi i głowy,
- trzask i przeskakiwanie żuchwy,
- szumy uszne,
- masywniejsza i bardziej kwadratowa żuchwa, co jest wynikiem ciągłego napięcia mięśni towarzyszącemu zaciskaniu zębów,
- bóle karku i pleców oraz napięcie w okolicy barku.
Przyjrzyj się dobrze tej liście objawów i w najbliższym czasie poobserwuj swoje ciało pod kątem ich obecności. W razie wątpliwości umów się na wizytę do swojego dentysty, który je rozwieje lub potwierdzi i tym samym zaproponuje odpowiednie leczenie.
Bruksizm – dlaczego powinieneś go leczyć
Choć sam bruksizm mocno związany jest z zębami i szczęką, to jego konsekwencje dla innych narządów mogą być bardzo poważne. Ucierpieć może twój:
- narząd wzroku – przez co możesz doświadczać suchości oka, bólu w okolicy oczodołów, nieostrego widzenia i uczucia wysadzania oka,
- narządu słuchu – co może objawiać się szumem w uszach, bólem ucha i zaburzeniami równowagi.
W przypadku nieleczenia bruksizmu, poważne problemy zaczną się pojawiać w samej jamie ustnej. Coraz bardziej starte powierzchnie zębów oraz popękane szkliwo znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy. Zanikać będzie też przyzębie i pojawiać się mogą ubytki klinowe, co prowadzi do obniżenia dziąseł oraz rozchwiania zębów i ich przemieszczania.
Również inne dolegliwości, o których wspomniano wcześniej, będą się nasilać i skutecznie utrudniać ci codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie nie powinieneś lekceważyć bruksizmu. Nie tylko z bolącym zębem należy pójść do dentysty, ale też z tego rodzaju schorzeniem.
Leczenie bruksizmu – czy wystarczy pomoc dentysty
Jeśli zauważysz u siebie objawy bruksizmu, swoje pierwsze kroki skieruj do dentysty. Jeśli rzeczywiście cierpisz na tę dolegliwość i potwierdzi on twoją wstępną diagnozę, może zaproponować ci wykonanie szyny relaksacyjnej. Zakładać ją będziesz na noc, by zapobiec zgrzytaniu zębami, tarciu ich powierzchni oraz nieświadomym ruchom szczęki i żuchwy. Ze względu na to, iż nakładka ta musi przylegać bardzo dokładnie do powierzchni zębów, powinna być dobrana indywidualnie przez stomatologa i wykonana na zamówienie.
To jednak często tylko pierwsza faza leczenie bruksizmu, a dokładnie ograniczanie jego objawów. Jeśli chcesz uwolnić się na stałe z bruksizmu, jako niezbędna może się okazać pomoc psychoterapeuty, neurologa i fizykoterapeuty. Wskazane jest to przede wszystkim ze względu na to, iż jednym z głównych powodów bruksizmu jest silny i długotrwały stres. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów oraz znaleźć najlepsze i najbardziej skuteczne metody radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Zwłaszcza, jeśli nie masz możliwości, by całkowicie wyeliminować je ze swojego życia.