
Pytanie zawarte w temacie tego artykułu nie jest bezpodstawne, ale odpowiedź w dużej mierze zależy od twojego postępowania. Masz bowiem duży wpływ zarówno na to, że choroby przyzębia w ogóle się pojawią, jak i na ich rozwój, a co za tym idzie, na skutki zdrowotne dla całej twojej jamy ustnej.
Dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać tego rodzaju zmianom i co zrobić, gdy pojawią się pierwsze ich objawy.
Czym dokładnie są choroby przyzębia?
Problemy zdrowotne określane mianem chorób przyzębia, dotyczą tkanek w jamie ustnej, które otaczają twoje zęby i odpowiadają za utrzymanie ich w kości. Są to dziąsła, ozębna i kość wyrostka zębodołowego.
Choroby przyzębia ze względu na stopień ich zaawansowania można podzielić na zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia. Warto wiedzieć, że zaniedbane problemy z dziąsłami zwykle przechodzą w poważniejsze schorzenia. Obejmują one zarówno włókna kolagenowe, które łączą zęby z kością, jak i samą kość. Stan zapalny dziąseł możesz niejako zdusić w zarodku, jeśli podejmiesz odpowiednie kroki. Do najlepszych i najskuteczniejszych należy wizyta u dentysty i zastosowanie się do otrzymanych od niego zaleceń. Nie wystarczy więc wstrzymanie się od szczotkowania zębów, by dziąsła mogły dojść do siebie. Potrzebna jest specjalistyczna pomoc.
Jeśli to zaniedbasz, rozwinie się poważny stan zapalny i dojdzie do zniszczenia tkanek, które otaczają ząb.
Jak rozpoznać, że z twoimi dziąsłami dzieje się coś złego?
Za choroby przyzębia w głównej mierze odpowiadają bakterie płytki nazębnej. Gdy odpowiednio dbasz o swoje zęby, regularnie usuwasz płytkę nazębną w trakcie szczotkowania i nitkowania. Jeśli jednak robisz to rzadko i nieregularnie, dochodzi do podrażnienia dziąseł. Zła higiena jamy ustnej z czasem zaczyna dawać objawy w postaci zaczerwienionych oraz krwawiących dziąseł, co ma miejsce głównie podczas szczotkowania zębów. To znak, że w twojej jamie ustnej doszło do stanu zapalnego dziąseł.
Wystarczy dzień lub dwa zalegania płytki nazębnej, by zwiększyć ryzyko pojawienia się stanu zapalnego. Choroby przyzębia to bardzo poważna sprawa, dlatego powinieneś obserwować stan swojej jamy ustnej i zwracać uwagę już na pierwsze ich oznaki. Oprócz zaczerwienionych i krwawiących dziąseł, do objawów, które powinny cię zaniepokoić, należą:
- ruchomość zębów,
- bolesne, tkliwe i obrzęknięte dziąsła,
- odsłonięte szyjki zębowe,
- nadwrażliwość szyjek zębowych,
- nieprzyjemny posmak i zapach w ustach.
Pamiętaj, by w takiej sytuacji nie przestawać czyścić zębów, tylko umówić się na wizytę do dentysty.

Choroby przyzębia — jak im zapobiegać
Jeśli nie chcesz stracić swoich zębów, a do tego właśnie często prowadzą zaniedbania związane z higieną jamy ustnej, powinieneś dziś i każdego dnia troszczyć się o każdy z nich. Nawet gdy już na samą myśl o wizycie w gabinecie paraliżuje cię lęk, to z pewnością większy będzie, gdy będziesz musiał udać się na zabieg usunięcia rozchwianego z powodu paradontozy zęba. A to nie koniec, ponieważ kolejnym krokiem po ekstrakcji powinno być uzupełnienie tego braku, co też wiąże się z wydatkami, a w przypadku implantu, również z okresem rekonwalescencji.
Przeczytaj także: Strach przed dentystą – z czego wynika i jak się go pozbyć
Dlatego w najbliższych dniach umów się na wizytę kontrolną do dentysty. Sprawdzi on stan twojego uzębienia oraz dziąseł. Choroby przyzębia mogą pojawić się niespodziewanie, a taka wizyta pomoże ci tego uniknąć. Jeśli dentysta uzna to za wskazane, przeprowadzi podstawowe zabiegi w ramach higienizacji profilaktycznej jamy ustnej. Należą do nich piaskowanie, skaling i fluoryzacja. Lekarz sprawdzi też, czy na zębach nie pojawiły się pierwsze ogniska próchnicy. Jeśli tak będzie, zaleczy je przed zabiegami należącymi do higienizacji.
To nie wszystko. Na koniec wizyty poproś o wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej. Lekarz podpowie ci, jaki rodzaj szczoteczki będzie najlepszy w twoim przypadku oraz jakich past, oraz płynów używać, by wzmocnić ochronę przed próchnicą. Dzięki temu ryzyko, że choroby przyzębia dotkną twojej jamy ustnej, spadnie do minimum, a ty cieszyć się będziesz mocnymi i zdrowymi zębami przez kolejne lata.