Może być częściowa lub całkowita, a wtedy obejmuje zarówno wszystkie kanały zęba, jak i całą miazgę. Zgorzel zęba, bo o niej mowa, to zapalenie miazgi zęba, które może prowadzić do jego utraty.
Jak do niej dochodzi, czym się objawia i na czym polega leczenie zgorzeli zęba?
Jak dochodzi do stanu zapalnego miazgi zęba?
Sama wiedza na temat zgorzeli zęba nie wystarczy, by jej zapobiec. Potrzebne jest jeszcze wykorzystanie tej wiedzy w praktyce.
Twoje zęby składają się z czterech głównych warstw, które tworzą tkanki twarde i tkanki miękkie.
Szkliwo i zębina to tkanki twarde tworzące zewnętrzną część. To one w pierwszej kolejności atakowane są przez próchnicę, jeśli niedostatecznie dbasz o higienę jamy ustnej i stosujesz szkodliwą dla zębów dietę.
Zmiany próchnicze
Gdy dopuścisz do rozwoju próchnicy, poczujesz dotkliwy ból, który możesz próbować łagodzić domowymi sposobami i czasem się to udaje. Zwykle jednak na krótką metę, ponieważ próchnica ot tak nie ustąpi i będzie postępować, uszkadzając kanały nerwowe zęba.
To kolejny sygnał, by udać się do dentysty, który w takiej sytuacji może zdecydować o podjęciu leczenia kanałowego, by uratować chory ząb.
Przeczytaj także: Zdrowe zęby w 5 krokach
Zajęcie miazgi
Miazga zęba to bardzo ważna i jednocześnie wrażliwa część. W tej miękkiej tkance znajdują się odpowiedzialne za odczuwanie bólu nerwy oraz naczynia krwionośne, dzięki którym twój ząb zaopatrywany jest w składniki odżywcze. Gdy dojdzie w tym miejscu do stanu zapalnego, pojawi się silny ból, na który nie ma już domowych sposobów. W tej sytuacji bezwzględnie musisz udać się do dentysty, który spróbuje uratować ząb przed ekstrakcją.
Zgorzel zęba
Gdy nie podejmiesz leczenia, stan zapalny doprowadzi do obumarcia tkanek miazgi, na których powstanie zgorzel zęba. To sytuacja, w której ma miejsce gnilny rozkład tkanki zęba, w wyniku którego traci ona swój naturalny kolor. Zmienia się też jej konsystencja w prawie płynną, brunatną substancję, której towarzyszy bardzo nieprzyjemna woń. Odpowiedzialne są za to obecne w martwych tkankach i wytwarzające szkodliwe gazy bakterie beztlenowe. Produktem ich rozpadu jest amoniak i siarczan.
Jak widzisz, coś, co zaczęło się niewielkimi zmianami próchniczymi, może przerodzić się w niemal całkowite zniszczenie i zgnicie zęba od środka. A można temu zapobiec. Wystarczy nawyk codziennej higieny jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u dentysty. Ten drugi element jest niezbędny, ponieważ ani nie jesteś w stanie dostrzec pierwszych zmian próchniczych, ani też nie poradzisz sobie z usunięcie kamienia nazębnego, który prowadzi do zmian chorobowych w jamie ustnej.
Jak się objawia zgorzel zęba?
Ból, który w początkowym okresie rozwoju zgorzeli zęba jest niewielki, to tylko jeden z objawów, który łatwo zlekceważyć.
Jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków, aby zlikwidować jego przyczynę, ból stanie się bardziej intensywny, co wskazywać będzie na rozwój stanu zapalnego w miazdze zęba. Towarzyszyć mu też będzie uczucie rozpierania dziąsła.
Rozwijający się wewnątrz zęba stan zapalny i postępujące procesy gnilne sprawią, że ból będziesz odczuwał praktycznie cały czas. Odpowiada za niego rosnące w zębie ciśnienie spowodowane przez gromadzące się w komorze zęba gazy, wytwarzane w wyniku zachodzących procesów gnilnych.
W pewnym momencie możesz mieć problem ze zlokalizowaniem miejsca bólu. Będzie on bowiem promieniował na całą szczękę lub żuchwę, uszy i skronie.
Tym, co jeszcze może wskazywać na zgorzel zęba, jest między innymi:
- zmiana koloru zęba na brunatny lub brązowy,
- ból głowy,
- gorączka,
- nieprzyjemny zapach oraz posmak w ustach,
- nabrzmiałe dziąsła,
- ubytki w szkliwie zęba.
Może się jednak okazać, że ból nie będzie tak dotkliwy, co jeszcze bardziej może odwieźć cię od wizyty w gabinecie stomatologicznym. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy zgorzel rozwija się w otwartym zębie. Tym, co może wówczas zwracać twoją uwagę i powinno wzbudzić niepokój to zmieniający się kolor chorego zęba, a dokładnie miazgi zębowej. W wyniku procesów gnilnych zmieniać się ona będzie w bezkształtną, szarobrunatną masę. Zmianom tym towarzyszyć będzie nieprzyjemny posmak i zapach w ustach.
Przeczytaj także: Halitoza – nieświeży oddech nie tylko po przebudzeniu
Zgorzel zęba – jak wygląda leczenie?
Leczenie zgorzeli zależy między innymi od stopnia jej zaawansowania i zmian, do których doprowadziła w chorym zębie. Najprawdopodobniej jednak powinieneś się przygotować na wieloetapowe leczenie kanałowe. W jego trakcie dentysta, oprócz dokładnego oczyszczenia całej komory zęba wraz z kanałami, może zastosować kurację antyseptyczną, by zahamować rozwój infekcji.
Podczas dokładnej diagnostyki, która często obejmuje zdjęcie RTG, może się okazać, że doszło do nieodwracalnych zmian zapalnych. W takiej sytuacji konieczna może być ekstrakcja chorego zęba.
Jeśli jednak twój stan nie jest aż tak poważny, możesz liczyć na szczęśliwe zakończenie terapii.
Możliwe powikłania
Jeśli powyższe wiadomości nie przekonały cię do zwracania uwagi na stan twoich zębów i reagowania na zmiany chorobowe, które rozwijają się w jamie ustnej, powinieneś o czymś wiedzieć.
Bakterie, które odpowiadają za zgorzel zęba, nie zawsze ograniczają swoje niszczące działanie do miazgi zębowej. Gdy nie podejmiesz leczenia, mogą one dostać się do krwiobiegu. Tym samym mogą wywołać zapalenie mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie wsierdzia, udar mózgu, a nawet sepsę. Innym powikłaniem nieleczonej zgorzeli zęba są ropnie okołowierzchołkowe w obrębie kości oraz innych tkanek.