Nawet, jeśli codziennie dbasz o higienę jamy ustnej, szczotkując zęby, używając nici dentystycznych i płucząc usta specjalnym płynem, twoim zębom z pewnością przyda się zabieg piaskowania. Usuwa on osad i przebarwienia, pomagając w ten sposób walczyć z kamieniem nazębnym.
Powinieneś wykonywać go raz w roku, chyba, że jesteś nałogowym palaczem. Wówczas, po konsultacji ze stomatologiem, możesz z zabiegu korzystać nieco częściej.
Na czym polega zabieg piaskowania?
Podczas zabiegu piaskowania, wykorzystywane jest urządzenie zwane piaskarką. Elementem czyszczącym jest proszek wodorowęglanu sodu, zmieszany z wodą i sprężonym powietrzem. Całość rozpylana jest w ustach pacjenta pod ciśnieniem, dzięki czemu, może dotrzeć do miejsc niedostępnych dla szczoteczki i nici dentystycznej. Po zabiegu, dentysta przy pomocy ssaka, odsysa piasek, który w zależności od rodzaju, zostawia przyjemny, owocowy lub mentolowy posmak.
Przeciwwskazania do piaskowania zębów
Sam w sobie, zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego większość osób nie powinna mieć problemu, by z niego skorzystać. Są jednak sytuacje, które to uniemożliwiają. Należą do nich:
- uczulenie na jeden lub kilka składników mieszkanki, której używa się w piaskarce,
- okres po wyrwaniu zęba,
- owrzodzenia i stan zapalny w jamie ustnej,
- choroby układu oddechowego, nie tylko te przewlekłe,
- ciąża,
- problemy z sercem.
Jeśli masz nadwrażliwe zęby i odsłonięte szyjki, w trakcie zabiegu możesz odczuwać bolesność.
Czy osoby starsze mogą piaskować zęby?
Być może zastanawiasz się, czy będąc w starszym wieku, możesz skorzystać z zabiegu piaskowania. Otóż tak, jak najbardziej możesz, a nawet powinieneś to zrobić. Dziś, przy tak dobrej opiece dentystycznej, bardzo możliwe, że masz tylko nieliczne ubytki, co tym bardziej skłania do tego, by odpowiednio zadbać o swoje zęby. A jednym ze sposobów, który ci w tym pomoże, jest zabieg piaskowania.
Osobom starszym, których zdolności manualne, często są ograniczone, dużo trudniej przychodzi dokładne wyczyszczenie zębów z osadów i resztek pokarmowych. To zaś, prowadzi do odkładania się płytki nazębnej, od której już tylko krok do próchnicy i zapalenia przyzębia. Poza tym, higienie jamy ustnej, nie sprzyja w tym wieku dieta, pełna rozdrobnionych pokarmów oraz obniżona ilość śliny.
Dlatego w ramach profilaktyki periodontologicznej, seniorzy jak najbardziej mogą korzystać zarówno z piaskowania, jak i ze skalingu, polerowania, czy też kiretażu.