Jeśli chcesz, by zęby służyły ci przez całe życie, musisz odpowiednio o nie dbać. I to nie tylko w domu, ale też w gabinecie stomatologicznym. Jeśli do tej pory chodziłeś tam tylko w nagłych wypadkach, czas zmienić przyzwyczajenia. Dzięki zabiegom higienizacji, do których zalicza się między innymi piaskowanie i scaling, twoje zęby nie tylko staną się jaśniejsze, ale przede wszystkim będą wolne od tego, co im najbardziej zagraża.
Czy dodatkowo warto lakierować zęby po piaskowaniu i scalingu, i dlaczego miałbyś to robić?
Scaling i piaskowanie – zabiegi niezbędne w higienie jamy ustnej
Na te dwa zabiegi, które możesz wykonać w ramach higienizacji stomatologicznej, powinieneś umawiać się raz na pół roku. Oczyścisz w ten sposób swoje zęby z kamienia, płytki bakteryjnej i osadów. Dzięki piaskowaniu, uwolnisz je również od niewielkich przebarwień. Tych większych, możesz się pozbyć w trakcie innego zabiegu, czyli wybielania, o którym więcej pisaliśmy w artykule “Najważniejsze fakty na temat wybielania zębów“.
Scaling naddziąsłowy i poddziąsłowy, to również dobry sposób na zabezpieczenie twoich dziąseł. Lekarze zalecają, by oba zabiegi wykonywać przed leczeniem zębów.
Dlaczego warto lakierować zęby?
Sam zabieg jest prosty, bezbolesny i możesz go wykonać dwa razy w roku. Jak już wiesz, z taką samą częstotliwością wykonujesz profilaktycznie zabiegi scalingu i piaskowania. Dlatego bardzo dobrym pomysłem będzie, jeśli dodasz do nich trzeci zabieg, czyli lakierowanie zębów.
Lakier, którego stomatolog używa, posiada wysokie stężenie fluoru i może być nakładany jedynie w gabinecie. Jest bezbarwny i przez to zupełnie niewidoczny. Zasychając na zębach, tworzy ochronną warstwę, z której stopniowo, wraz z upływem czasu, uwalniany jest fluor. Jego działanie ochronne polega na blokowaniu niektórych enzymów bakteryjnych, którym nie pozwala przetwarzać cukrów do kwasów. Te zaś, jak zapewne wiesz, uszkadzają szkliwo. Poza tym, uwalniający się z lakieru fluor, hamuje przenoszenie glukozy przez błonę komórkową. W praktyce oznacza to, że dzięki niemu ograniczone jest odżywianie, namnażanie i wzrost bakterii ,i tym samym utrudniony jest wzrost płytki bakteryjnej.
Czy lakierować zęby po piaskowaniu i scalingu?
Tak, ponieważ tak naprawdę z lakierowania wyniesiesz największe korzyści, jeśli wykonasz je w połączeniu ze scalingiem i piaskowaniem. W ich trakcie usuniesz bowiem kamień nazębny i osad, które utrudniają działanie fluoru. Lakier zabezpiecza jednocześnie będące wynikiem piaskownia, szorstkie powierzchnie zębów, przed ponownym osadzaniem się płytki nazębnej.