Dentofobia to zjawisko, które dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niestety, niełatwo się od niej uwolnić, dlatego o wiele lepiej, gdy jej zapobiegniesz. Mowa oczywiście o najmłodszych pacjentach, którzy pierwszą wizytę mają jeszcze przed sobą. Gdy dziecko boi się dentysty, trudno jest w pełni dbać o zdrowie jego zębów i całej jamy ustnej. Samo szczotkowanie, czy ograniczanie słodyczy nie wystarczy. Co zrobić, gdy twoje dziecko nie chce chodzić do dentysty? Jak przełamać opór i zmienić jego nastawienie?
Kiedy zacząć chodzić z dzieckiem do dentysty?
Różne są opinie na temat tego, kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u dentysty. Najlepiej, jeśli zaczniesz jeszcze w okresie, gdy zęby zaczynają się dopiero wyżynać. Maluch niewiele będzie z tego pamiętał, ale będziesz spokojny, że jego uzębienie rozwija się prawidłowo.
Dlatego umów się na pierwszą wizytę, gdy twoje dziecko skończy pół roku. Wsparcie lekarza, który wskaże odpowiedni żel znieczulający na czas ząbkowania i skontroluje pojawianie się pierwszych zębów uchroni przed przeoczeniem zmian, które wymagają medycznej interwencji. W trakcie kolejnych wizyt, dentysta będzie mógł oceniać i kontrolować stan układu stomatologicznego i na bieżąco korygować nieprawidłowości.
Jeśli twoje dziecko jest już starsze i do tej pory nie byłeś z nim u dentysty, zrób to, zanim pojawią się pierwsze zmiany próchnicze na zębach malucha. Wizytę możesz zaplanować, gdy twoje dziecko skończy 2,5-3 lata.
Gdy dziecko boi się dentysty — jak zmienić jego nastawienie
Zdarza się, że dzieci boją się lekarzy i to bez wskazania na konkretną specjalizację. Różne mogą być tego przyczyny i warto je wziąć pod uwagę, gdy spróbujesz przełamać lęk przed wizytą. Również tą u dentysty.
Możliwe, że pierwsza wizyta u dentysty była wymuszona uszkodzeniem zęba na placu zabaw. Lęk mógł się też pojawić w trakcie wizyty u lekarza rodzinnego, gdy niezbędne do wyleczenia z choroby, było wykonanie zastrzyku.
Te wszystkie obrazy połączone z emocjami, bardzo mocno utkwiły w pamięci malucha i teraz sabotują twoje starania, gdy chcesz zadbać o jego zdrowie. Co więc zrobić, aby „odczarować” pana w białym fartuchu z dziwnymi narzędziami w dłoni?
Wybór odpowiedniego dentysty
Nawet najlepszy dentysta nie musi mieć podejścia do małych pacjentów. Gdy dziecko boi się dentysty, ten musi wiedzieć, jak je do siebie przekonać. I właśnie takiego lekarza szukaj na pierwszą wizytę dla swojego dziecka. Zwróć uwagę na wygląd gabinetu, dopytaj o to, jak przebiega wizyta adaptacyjna i oceń ogólną atmosferę panującą w miejscu przyjmowania pacjentów.
Jeśli twoje dziecko ma złe doświadczenia z poprzedniej wizyty, powiedz o tym lekarzowi, by mógł się odpowiednio przygotować i unikać czegoś, co mogłoby rozbudzić w dziecku trudne emocje.
Wizyta adaptacyjna lub wspólne leczenie
Idealnie by było, gdyby pierwsza wizyta nie była wymuszona przez problemy z zębami, w tym ból wywołany próchnicą. Dzięki temu dentysta będzie mógł w formie zabawy zapoznać dziecko z tajemnicami, które kryją się w jego gabinecie. Ty zaś przy okazji zapytasz o najlepsze dla malucha sposoby dbania o jego mleczne uzębienie i zdrowie jamy ustnej.
Przeczytaj także: Jak pomóc dziecku przełamać strach przed dentystą?
Możesz też zabrać swoją pociechę na własną wizytę. Uprzedź wcześniej dentystę, że chcesz pokazać dziecku, jak wygląda wizyta. Może ono obserwować pracę lekarza, który jednocześnie tłumaczy językiem zrozumiały dla najmłodszych, jak w danym momencie pomaga dorosłemu pacjentowi.
Przyda się w tym czasie trochę śmiechu, żartów, a nawet niewielkich wygłupów, by stworzyć atmosferę zbliżoną do zabawy.
Codzienne nawyki
Gdy dziecko boi się dentysty i wciąż masz problem z przekonaniem swojej pociechy do wizyty kontrolnej, dbaj o właściwą higienę jego jamy ustnej. Im lepszy będzie stan zdrowia zębów, tym mniejsze ryzyko, że pojawią się zmiany, które wymagać będą leczenia. Ogranicz w miarę możliwości dostęp dziecka do słodkich przekąsek i napojów, które zawierają duże ilości cukru oraz syrop glukozowo-fruktozowy.
Dobrym sposobem na wyrobienie zdrowych nawyków, jest wspólne szczotkowania i nitkowanie zębów rano i wieczorem. Gdy dziecko jest małe, rób to w formie zabawy, by czynność ta dobrze kojarzyła się maluchowi.
Rozmowy o wizycie w gabinecie stomatologicznym
Ważne jest to, co mówisz o dentyście i wizycie w gabinecie. I nie chodzi tylko o rozmowy z dzieckiem, ale też te, które prowadzisz w jego obecności z innymi dorosłymi. Zrezygnuj z opowieści o borowaniu, wyrywaniu i omdleniach, które zdarzają się w trakcie zabiegu ekstrakcji. Wyobraźnia dziecka nie może wypełnić się obrazami rodem z horroru, bo wtedy na pewno nie uda ci się namówić swojej pociechy do wizyty u stomatologa. Mów dobrze albo wcale o dentyście i leczeniu.
Nagrody dla dzielnego pacjenta
Choć może ci się to wydać niewychowawcze, to czasem trzeba uciec się do pewnych zabiegów, które pomogą zmienić negatywne wzorce w umyśle dziecka. Tym bardziej, gdy dziecko boi się dentysty i dotychczasowe metody nie przyniosły spodziewanych efektów.
Na pewno wiesz, jakie zabawki lubi twoje dziecko. Nie chodzi o to, by wydawać fortunę na zakupy przy okazji każdej wizyty. Bardziej jest tu mowa o niewielkich przedmiotach, które zwykle wywołują uśmiech na twarzy malucha. Możesz przy okazji każdej wizyty kupować coś takiego i poprosić dentystę, by wręczył zabawkę dziecku po skończonym badaniu.
Możliwe, że uda ci się znaleźć gabinet, który stosuje podobne metody, zachęcające małych pacjentów do wizyty. To tak zwane dentusiowe gabinety, które mają specjalne kolekcje maskotek i zachęcają dzieci do ich kolekcjonowania. Przy każdym spotkaniu w gabinecie, na zakończenie wizyty kontrolnej lub leczniczej, dziecko otrzymuje inną maskotę. Zwykle kolekcja jest wystarczająco duża, by twoje dziecko regularnie odwiedzało swojego dentystę.
To tylko wybrane sposoby, które mogą się przydać, gdy dziecko boi się dentysty. Warto je wypróbować, by łatwiej było ci zadbać o zęby i zdrowie jamy ustnej twojej pociechy.