Nikt nie lubi nieświeżego oddechu o poranku, szczególnie gdy pochodzi on z ust osób, które są w pobliżu. To jednak całkiem naturalne zjawisko i powinieneś pamiętać, by też zadbać o swój świeży oddech. Bywa jednak, że nieprzyjemny zapach towarzyszy ci również w ciągu dnia i to pomimo szczotkowania zębów i płukania specjalnym płynem do jamy ustnej. W takiej sytuacji przyczyną może być halitoza.
Czym jest halitoza?
Halitoza to najkrócej mówiąc nieprzyjemny zapach z ust, który może pojawiać się okresowo lub towarzyszyć ci przez cały czas. Odpowiadają za niego produkty metabolizmu bakterii beztlenowych, czyli lotne związki siarki. Do ich powstania przyczynia się rozkład substancji białkowych, które zawarte są w ślinie i resztkach pokarmowych zalegających między zębami.
Najczęstsze przyczyny halitozy
Kiedy znasz przyczyny schorzenia zanim ono się pojawi, w wielu przypadkach możesz mu zapobiec. Jeśli zaś swoje źródło ma ono w schorzeniach, na które już cierpisz, z pomocą lekarza będziesz mógł się uwolnić od przykrych objawów.
Halitoza może być spowodowana zarówno tym, co dzieje się bezpośrednio w twojej jamie ustnej, jaki i chorobami zlokalizowanymi poza nią.
Przyczyny halitozy zlokalizowane w obszarze jamy ustnej to:
- niewystarczająca higiena jamy ustnej,
- zapalenie dziąseł,
- nalot na tylnej części języka,
- zapalenie migdałków,
- zbyt małe wydzielanie śliny,
- dieta,
- leki.
Za halitozę mogą też odpowiadać następujące schorzenia obejmujące inne części organizmu:
- ropień płuc,
- zapalenie zatok,
- choroba refluksowa przełyku,
- kwaśnica ketonowa,
- uchyłki przełyku,
- niewydolność wątroby,
- zaawansowany rak płuc.
Higiena jamy ustnej – sprawdzony sposób na halitozę
Niektórzy myślą, że wystarczy mieć przy sobie miętową gumę do żucia lub pastylki o tym samym smaku, by problem nieświeżego oddechu zniknął. Niekoniecznie, ponieważ jak wiesz, to tylko zewnętrzne maskowanie objawów. Te zaś swoje źródło mogą mieć w poważnych schorzeniach. Dlatego w przypadku utrzymywania się głównego objawu halitozy przez dłuższy czas, zgłoś się do swojego dentysty lub lekarza pierwszego kontaktu. Wstępne badania oraz wywiad medyczny pozwolą im postawić diagnozę i w razie potrzeby zaplanować odpowiednie leczenie.
Jeśli jednak okaże się, że przyczyną nieświeżego oddechu jest niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej brak, może skutecznie temu zaradzić.
Być może przyzwyczaiłeś się do szybkiego szczotkowania zębów zaraz po posiłku i sprawdzenia jakości oddechu, ale to nie wystarczy. Co więcej, nawet zwykłe mycie zębów może zwiększyć ryzyko chorób jamy ustnej. Jednym z powodów może być brak 30-45 minutowej przerwy dzielącej posiłek od mycia zębów.
Poza tym źle dobrana szczoteczka, brak oczyszczania języka i przestrzeni międzyzębowych też nie sprzyja czystości przestrzeni jamy ustnej.
W przypadku halitozy, która jest objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, wskazane jest też płukanie jamy ustnej płynem z chlorheksydyną i żucie bezcukrowej gumy miętowej. To oczywiście działanie objawowe, ale pozwoli ci przetrwać czas, który potrzebny jest do usunięcia prawdziwych przyczyn tej przykrej dolegliwości.