W dzisiejszych czasach chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. W trakcie takiej wizyty dentysta nie tylko dokonuje przeglądu stanu jamy ustnej, ale również przeprowadza higienizację jamy ustnej, która jest niezwykle istotna w profilaktyce zdrowego uśmiechu. By myśleć o higienizacji, najpierw należy wiedzieć, co kryje się pod tym pojęciem i czy to coś ważnego. Dopiero wtedy, w kontekście zdrowia jamy ustnej, można zastanawiać się, czy oraz kiedy warto poddać się temu zabiegowi.
Czym jest higienizacja jamy ustnej?
W skład zabiegów profilaktycznej higienizacji jamy ustnej wchodzi kilka zabiegów. Co prawda nie ma konieczności wykonywania ich wszystkich za jednym razem, ale z pewnością znajdziesz wśród nich takie, które pomogą ci zabezpieczyć zęby oraz dziąsła. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym etapom, z których składa się higienizacja jamy ustnej.
Usuwanie kamienia nazębnego
Z pomocą narzędzi ręcznych lub skalera ultradźwiękowego, wykonywany jest scaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. To etap, w trakcie którego z zębów usuwany jest kamień, płytka bakteryjna oraz osady. Zabieg ten zalecany jest przed rozpoczęciem leczenia zębów.
Płytkę nazębną można usunąć też podczas zabiegu piaskowania z użyciem specjalnej piaskarki. W czasie zabiegu twoje zęby uwalniane są również z przebarwień.
Regularne usuwanie kamienia i płytki nazębnej jest istotne nie tylko ze względu na estetykę uśmiechu i świeżość oddechu. Zapobiega to również rozwojowi chorób zębów, dziąseł i przyzębia, takich jak zapalenie przyzębia, zwane paradontozą.
Polishing
Ten etap, to nic innego jak polerowanie zębów przy wykorzystaniu szczotek, gumek oraz specjalistycznych past polerujących. Jest więc idealnym dopełnieniem zabiegu usuwania kamienia i płytki nazębnej. Sprawia, że powierzchnia zębów staje się gładka, dzięki czemu trudniej o osadzanie się na nich płytki i kamienia nazębnego. Stają się również lśniące, co pozytywnie wpływa na estetykę uśmiechu.
Fluoryzacja, lakierowanie i lakowanie zębów
Innym zabiegiem wchodzącym w skład higienizacji jamy ustnej jest fluoryzacja, którą wykonuje się po piaskowaniu i scalingu. W jej ramach dentysta nakłada na zęby preparat o wysokim stężeniu fluoru, który chroni twoje zęby przed działaniem szkodliwych czynników oraz wspiera remineralizację szkliwa. Dzięki temu zęby są mocniejsze i bardziej odporne na działanie próchnicy.
Podobną funkcję spełnia zabieg lakierowania. Fluor, wchodzący w skład specjalnego lakieru, uwalnia się stopniowo, dzięki czemu przed dłuższy czas tworzy skuteczną ochronę przed próchnicą. Ta prosta i szybka procedura zabezpiecza szkliwo poprzez pokrycie zębów niewidoczną powłoką. Zapobiega to nie tylko rozwojowi próchnicy, ale również czyni zęby odpornymi na kwasy, które powodują ich nadwrażliwość.
Z kolei lakowanie to pokrycie specjalnym preparatem bruzd i zagłębień w zębach. Dzięki temu zostają one uszczelnione, a powierzchnia zębów staje się gładka. Pomaga to w utrzymaniu odpowiedniej higieny, a także chroni zęby przed odkładaniem się płytki nazębnej.
Root planing
Ostatnim zabiegiem w ramach higienizacji jamy ustnej jest root planing. Polega on na usuwaniu płytki bakteryjnej nagromadzonej w kieszonkach dziąsłowych oraz wygładzaniu korzeni zębów. Podobnie jak w przypadku zębów, takie wygładzanie utrudnia odkładanie się kamienia nazębnego na korzeniach, ale też sprawia, że zmniejsza się głębokość kieszonek dziąsłowych. To zaś przyczynia się do zachowania zdrowia zębów i dziąseł, które po takim zabiegu lepiej się goją.
Przeczytaj także:
Z jakich usług możesz skorzystać u dentysty – przewodnik dla pacjenta
Usługi stomatologiczne to nie tylko leczenie zębów i ich wyrywanie. Obecnie stomatologia oferuje bowiem cały wachlarz usług. Zobacz nasz przewodnik po usługach dentystycznych, które pomagają zadbać o zdrowy i piękny uśmiech.
Higienizacja jamy ustnej – kiedy warto skorzystać z tego zabiegu?
Higienizacja jamy ustnej nie jest typowym zabiegiem wykonywanym w sytuacji, gdy boli cię ząb albo gdy uległ on ukruszeniu. Opisane tu zabiegi należą do profilaktyki stomatologicznej, co nie znaczy, że nie są ważne. Wręcz przeciwnie, to od nich w dużym stopniu zależy stan zdrowia twoich zębów i całej jamy ustnej. Dzięki nim na twoich zębach nie dochodzi do zbyt dużego nagromadzenia się szkodliwych bakterii. W porę usunięte, nie zdążą doprowadzić do uszkodzenia miazgi zęba. Natomiast preparaty z dużą dawką fluoru, pomogą na długi czas zabezpieczyć przez szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Zabieg usuwania kamienia nazębnego wykonuje się również przed innymi, planowanymi zabiegami stomatologicznymi. Należy do nich wspomniane leczenie, a także wybielanie zębów, wszczepienie implantów czy założenie aparatu ortodontycznego.
Higienizacja jamy ustnej – szczególne wskazania
Poza przygotowaniem do innych zabiegów stomatologicznych, istnieją sytuacje, w których higienizacja jamy ustnej jest nie tylko wskazana, ale wręcz zalecana. Dotyczy to w szczególności osób, u których występuje między innymi:
- większa skłonność do powstawania próchnicy,
- nadwrażliwość zębów,
- tendencja do odkładania się kamienia i płytki nazębnej,
- nawracające zapalenie dziąseł,
- paradontoza lub jej podejrzenie.
Regularne przeprowadzanie zabiegów higienizacji jest również rekomendowane osobom nałogowo palącym papierosy.
Higienizacja jamy ustnej – przeciwwskazania
Choć zabieg higienizacji niesie za sobą mnóstwo korzyści, to jednak istnieje kilka sytuacji, które mogą być przeciwwskazaniem do jej wykonania. Zwykle nie jest ona zalecana:
- u osób z zaburzeniami czynności płuc (np. chorujących na astmę),
- u pacjentów:
- chorych na osteoporozę,
- z odklejoną siatkówką oka,
- posiadających rozrusznik serca,
- z głębokimi kieszonkami dziąsłowymi,
- w przypadku wystąpienia opryszczki,
- gdy występują owrzodzenia i rany w obrębie błony śluzowej, a także ból w tej okolicy,
- w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży.
Zalecenia po wykonaniu zabiegu higienizacji zębów
Aby higienizacja jamy ustnej przyniosła jak najlepsze efekty, warto pamiętać o kilku istotnych zaleceniach. Przede wszystkim, przez przynajmniej godzinę po zabiegu należy powstrzymać się zarówno od jedzenia, jak i od picia. Natomiast przez dobę po zabiegu warto zastosować tzw. białą dietę. Polega ona na unikaniu pokarmów i napojów o działaniu silnie barwiącym. Należą do nich między innymi buraki, czerwona kapusta, papryka, owoce jagodowe, przyprawa curry, kawa, herbata, napoje gazowane typu cola, czy czerwone wino.
Warto również pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielka nadwrażliwość zębów w trakcie ich mycia lub na bodźce zewnętrzne takie, jak zimno, ciepło, czy kwaśny smak. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, które ustępuje samoistnie po kilku dniach. Aby zminimalizować nieprzyjemne doznania, warto szczotkować zęby przy użyciu past przeznaczonych do zębów z nadwrażliwością oraz szczoteczki o miękkim włosiu.
Jak widzisz, higienizacja jamy ustnej, to najlepsze zabezpieczenie, a tym samym ubezpieczenie dla twoich zębów. Gdy dodasz do tego codzienną, domową higienę w postaci szczotkowania i nitkowania zębów oraz płukania jamy ustnej specjalnym płynem, a także zdrową, zbilansowaną, ubogą w cukier, ale bogatą w witaminy i minerały dietę, twoje zęby służyć ci będą przez długie lata. Na zabieg higienizacji najlepiej umawiać się co pół roku, chyba, że twój stomatolog uzna inaczej.