W dzisiejszych czasach alkohol jest częstym towarzyszem wielu okazji, spotkań i imprez, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak jego picie wpływa na nasze zdrowie, w tym na zdrowie jamy ustnej. Spożywany w nadmiarze, może bowiem powodować wiele negatywnych skutków i prowadzić do poważnych problemów w jej obrębie.
Przyjrzyjmy się zatem temu, jak alkohol wpływa na zęby oraz na zdrowie całej jamy ustnej i jakie niesie to za sobą konsekwencje.
Jak alkohol wpływa na zęby
Zacznijmy od tego, że alkohol powoduje odwodnienie organizmu. Jego skutkiem jest zespół objawów, zwany potocznie kacem. Jednym z jego objawów jest zwiększone pragnienie, a co za tym idzie – suchość w ustach. Jest ona spowodowana zmniejszeniem produkcji śliny, która pełni istotną funkcję w utrzymaniu higieny całej jamy ustnej. Nie tylko oczyszcza zęby i nawilża błony śluzowe, ale też zawiera minerały, które pomagają remineralizować szkliwo i chronić je przed próchnicą. Natomiast alkohol sprawia, że ślina staje się mniej lepka, a przez to mniej skuteczna w swojej funkcji. Zwiększa to nie tylko ryzyko wystąpienia próchnicy, ale również innych chorób w obrębie jamy ustnej.
Za zwiększenie ryzyka wystąpienia tych skutków odpowiada nie tylko brak śliny, ale również fakt, że alkohol zawiera dużą ilość kwasów. To właśnie one przyczyniają się do erozji szkliwa, a w konsekwencji do powstawania ubytków. Wszystko dlatego, że kwasy powodują obniżenie pH w jamie ustnej, a tym samym zakwaszenie jej środowiska. To zaś przyczynia się do demineralizacji szkliwa, czyli po prostu wypłukiwania z niego minerałów, takich jak magnez i wapń. One zaś są niezbędne dla utrzymania twardości i odporności szkliwa na uszkodzenia. Przez to, nie tylko zwiększa się ryzyko powstawania próchnicy, ale również może to prowadzić do nadwrażliwości zębów.
Brak wapnia może też wpływać na stan kości w obrębie szczęki i żuchwy oraz powodować słabsze osadzenie zębów.
Rozwojowi próchnicy sprzyjają również zawarte w alkoholu cukry, które stanowią świetną pożywkę dla bakterii Niektóre trunki, jak na przykład likiery, nalewki, kolorowe drinki czy cydry zawierają naprawdę duże ich ilości.
Dodatkowo niektóre alkohole, a w szczególności czerwone wino, mogą powodować powstawanie nieestetycznych przebarwień na zębach.
Alkohol wpływa nie tylko na zęby, ale również na zdrowie całej jamy ustnej.
Wspomniane wcześniej zmniejszenie produkcji śliny skutkuje również wysuszeniem błony śluzowej jamy ustnej. To zaś może prowadzić do powstawania stanów zapalnych oraz infekcji bakteryjnych w jej obrębie.
Szczególnie te mocne alkohole mogą podrażniać błonę śluzową jamy ustnej, w efekcie czego mogą powodować jej przekrwienia i przyczyniać się do powstawania nadżerek, a nawet stanów zapalnych w jej obrębie.
Przeczytaj także: Jak palenie papierosów wpływa na zęby i zdrowie jamy ustnej
Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko chorób przyzębia, czyli schorzeń dotykających tkanki, które otaczają zęby. Wśród nich najczęstsze są problemy z dziąsłami, objawiające się ich krwawieniem lub zapaleniem. Wszystko dlatego, że alkohol zaburza równowagę flory bakteryjnej w jamie ustnej, co sprzyja namnażaniu się patogenów. Wpływa również na spowolnienie gojenia się ran i uszkodzeń powstałych w jej obrębie.
Nadmierne spożywanie alkoholu może także prowadzić do zapalenia miazgi, a także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych w obrębie jamy ustnej.
Jak zminimalizować skutki oddziaływania alkoholu na zęby
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie spożywania alkoholu lub ograniczanie go do minimum. Jeśli jednak nie chcesz całkowicie z tego rezygnować, pamiętaj o kilku prostych zasadach:
Nigdy nie pij na czczo. Zjedzenie posiłku przed spożyciem alkoholu pomaga neutralizować jego kwasowość i uzupełniać utracone minerały. Staraj się też spożywać produkty zasadowe lub bogate w wapń.
Pamiętaj o piciu wody. Nawadnianie organizmu nawadnia również jamę ustną, a tym samym niweluje jej suchość. Woda pomaga również usunąć cukier z zębów, przez co zmniejsza się ryzyko powstawania próchnicy i innych chorób w obrębie jamy ustnej.
Nie myj zębów bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Kwasowość alkoholu osłabia szkliwo i sprawia, że jest ono bardziej podatne na ścieranie podczas szczotkowania. Dlatego odczekaj co najmniej pół godziny do godziny po wypiciu alkoholu, zanim umyjesz zęby.
I oczywiście pamiętaj o wizytach u dentysty. Regularna kontrola stanu uzębienia oraz zabiegi higienizacji pomogą ci zadbać o zdrowie zębów i dziąseł.
Źródło i inspiracja: