Jeśli lubisz słodycze i jednocześnie chcesz mieć zdrowe, lśniące i białe zęby, być może zastanawiasz się, czy w takiej sytuacji, musisz z czegoś zrezygnować. Nie od dziś wiadomo, i zapewne ty również o tym słyszałeś, że cukier i zęby, nigdy się nie zaprzyjaźnią. Czy w takim razie, jest jakieś wyjście? Jakiś złoty środek, by zjeść ciastko i mieć… zdrowe zęby?
Jak cukier wpływa na zęby
Mimo, że cukier źle wpływa na zęby, to nie jest jedynym winowajcą, gdy chodzi o ich zły stan. Warto więc zastanowić się nad zmniejszeniem spożywanych ilości tego dodatku, a nawet zupełnym wyeliminowaniu go ze swojej diety. Zanim jednak podejmiesz decyzję, poznaj kilka szczegółów na temat jego wpływu na zdrowie jamy ustnej.
Cukier obecny zarówno w słodyczach, jak i w produktach spożywczych, które na pierwszy rzut oka, niewiele mają wspólnego z czymś słodkim, to doskonała pożywka dla bakterii bytujących w twojej jamie ustnej.
L. acidophilus oraz wiele szczepów paciorkowców, bo o nich mowa, wykorzystują w swojej niszczycielskiej działalności, przede wszystkim cukry proste, znajdujące się głównie w ciastkach, cukierkach, napojach słodzonych oraz różnego rodzaju słodzonym nabiale. Pierwszym efektem ich działania jest kwas, który w połączeniu ze śliną, tworzy płytkę nazębną. Ta zaś, odpowiedzialna jest za próchnicę zębów. Czy mimo to, trzeba zrezygnować z produktów zawierających cukier, by zachować zdrowe zęby?
Nie, jak dużo, ale jak często
Okazuje się, że problem jest nie tyle w ilości zjadanych słodyczy, co w tym, jak często po nie sięgasz. Co więcej, nie musisz nawet jeść słodyczy, by na zębach pojawiły się pierwsze oznaki próchnicy. Bakterie bowiem, doskonale radzą sobie również z węglowodanami złożonymi, które obecne są w produktach pełnoziarnistych, warzywach i owocach. Już po 10 minutach od zjedzenia pokarmu, który zawiera pożywkę dla bakterii, spada pH w ustach. By dzięki ślinie, wróciło ono do normy, potrzeba kolejnych 30 minut. Dopiero po tym czasie, można umyć zęby.
Mając to na uwadze, dużo więcej szkody twoim zębom wyrządzi ciągłe podjadanie, nawet niewielkich ilości produktów zawierających cukier i węglowodany złożone, niż zjedzenie raz na jakiś czas, nawet bardzo dużej ich ilości. Oczywiście mowa tu jedynie o wpływie na zdrowie jamy ustnej, a nie całego organizmu, co jest tematem na inny artykuł.
Czym zastąpić cukier w codziennej diecie
Choć owoce również zawierają cukry, które stanowią pożywkę dla bakterii, to w odróżnieniu od słodyczy, resztki po ich zjedzeniu, nie przyklejają się do zębów. Dzięki temu, łatwo zmywają się z ich powierzchni i to już w wyniku działania samej śliny.
Poza owocami, które są w stanie zastąpić ciastka i inne słodycze, możesz zrezygnować z samego cukru, używanego do słodzenia napojów, czy wypieków domowych ciast. Jednym z dostępnych zamienników jest ksylitol. Ma podobne właściwości, ale za to jest bezpieczny dla zębów.
Dobroczynne działanie ksylitolu
Z chemicznego punktu widzenia, ksylitol nie jest cukrem i nie podlega przemianie w kwas przez bakterie próchnicotwórcze. Tym samym, nie osłabia szkliwa. Co więcej, ksylitol zapobiega powstawaniu próchnicy, przywraca prawidłowe pH śliny i stymuluje jej produkcję.
Wspomagając przyswajanie wapnia, zwiększa mineralizację szkliwa, a to z kolei, bardzo dobra wiadomość dla rodziców. Mleczne zęby ich dzieci, są bowiem z natury, mniej odporne na próchnicę. Może warto więc wprowadzić ksylitol na stałe do diety.
Jak cukier wpływa na zęby, już wiesz. Znasz również działanie zamiennika, więc może warto zastanowić się nad dokonaniem zamiany. Dzięki temu, dużo łatwiej będzie ci zjeść ciastko i mieć zdrowe zęby.