
Jak wskazują badania aż 98% Polaków cierpi na choroby zębów i przyzębia. W większości nadal przyczyną jest niewiedza, brak, lub niewystarczająca higiena jamy ustnej, oraz niewystarczające środki na leczenie. Zaniedbani młodzi stają się seniorami z problemami z uzębieniem. Okazuje się, że aż 50% Polaków po 40 roku życia cierpi na bezzębie, ratując się (lub nie) protezami – jak wynika z raportu GSK Consumer Healthcare.
Higiena jamy ustnej to podstawa
Fatalny stan uzębienia osób starszych nie musi być jednak regułą. W każdym, nawet podeszłym wieku, można szczycić się pięknym, zadbanym uśmiechem. Podstawą jest oczywiście zachowanie dbałości w kwestii higieny jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów usuwające płytkę nazębną, chroni przed próchnicą w każdym wieku. Ważne są również częste wizyty kontrolne u dentysty. Dzięki zachowaniu podstawowych zasad można znacznie opóźnić naturalny proces utraty uzębienia.
Uzębienie osób starszych – stereotypy i praktyka
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż ogólny stan zdrowia zależy od utrzymywania jamy ustnej i uzębienia w dobrej kondycji. Dbałość o stan uzębienia osób starszych ogranicza występowanie wielu chorób, takich jak zapalenie stawów, Alzheimer, rumień, twardzina, zapalenie wielomięśniowe, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, choroby nerek, zapalenie naczyń żylnych.
Wspomaganie wydzielania śliny
Głównym wyznacznikiem starości biologicznej, jest utrata wody – płynu wewnątrzkomórkowego i tkanki podskórnej. Następstwem tego stanu rzeczy staje się kurczenie dziąseł, oraz zmniejszone wydzielanie śliny prowadzące do suchości jamy ustnej (ksenotomii). Zmniejszone wydzielanie śliny to zwiększone ryzyko gromadzenia się płytki nazębnej, a w konsekwencji do próchnicy. Dlatego osoby starsze, oprócz standardowego czyszczenia zębów, powinny dodatkowo nawilżać śluzówkę. W tym celu warto stosować płukankę z siemienia lnianego, lub mięty, roztwór metylocelulozy, lub wodę utlenioną 0,5%. Można także ssać kostki lodu, kawałki zimnego ananasa, mrożone owoce, gumę do żucia bez cukru, lub cukierki bez cukru.
Dbałość o protezy zębowe
Równie ważna, jak dbanie o uzębienie osób starszych, jest dbałość o higienę protez zębowych. Protezy wyjmujemy i myjemy dokładnie pastą do zębów i szczoteczką, a następnie płuczemy pod bieżącą wodą. Dziąsła płuczemy płynem przed ponownym nałożeniem protezy. Wyjęte protezy należy przechowywać w pudełku z wodą, lub spejalnym płynem, aby nie wysychały.
Odpowiednie odżywianie

Troska o uzębienie osób starszych to także odpowiednia dieta. Seniorzy, którzy pragną zachować na długo zdrowe, zęby zwracają uwagę na to, co znajduje się na ich talerzach.
Dieta osób starszych powinna zawierać produkty bogate w wapń, takie jak buraki, szpinak, woda mineralna. Ważny jest także fluor, który znajduje się w rybach, cielęcinie i ryżu. Do utrzymania uzębienia w zdrowiu potrzebna jest też witamina D zawarta w nabiale, tłustych rybach i kukurydzy, oraz witamina C, którą znajdziemy w papryce, kalafiorze, brokułach, truskawkach, porzeczkach, a także witamina A – zawierająca się w wątróbce, żółtych serach i morelach.
Osoby starsze dbając o swoje uzębienie powinny unikać spożywania cukru, który jest doskonałą pożywką dla próchnicy, oraz żywności przetworzonej. Okazuje się bowiem, że polepszacze i konserwanty zawarte w takiej żywności przyklejają się do zębów, utrudniając ślinie spłukanie zębów. Istotne jest także unikanie alkoholu i palenia papierosów.
Dbając w ten sposób o uzębienie osób starszych widać, że nawet one mają szansę na długo zachować zdrowy i pełny garnitur zębów.