
Czy wiesz, że chorzy na cukrzycę, dużo częściej, niż inni, cierpią na choroby przyzębia? Co więcej, działa to też w drugą stronę, ponieważ leczenie chorób przyzębia, pozytywnie wpływa u nich, na poziom glukozy we krwi.
To tylko jeden z przykładów, jak stan zdrowia jamy ustnej, wpływa na inne organy twojego ciała. Ważne jest więc, by każde, nawet najmniejsze zmiany chorobowe w jej obrębie, jak najszybciej poddać leczeniu.
Zły stan zdrowia jamy ustnej i jego skutki
Jama ustna, to ważna część całego organizmu, a stan jej zdrowia, w znaczny sposób wpływa na cały organizm. Niezależnie, czy to zepsuty ząb, czy chore tkanki przyzębia, choroby śluzówki, wady zgryzu czy schorzenia migdałków, nieleczone, mogą być zaczątkiem poważnych chorób, które w pewnych sytuacjach, zagrażają również życiu.
Próchnica i jej wpływ na cały organizm
Próchnica to nie tylko problem dotyczący zębów. Bakterie, które ją wywołały, mogą przemieszczać się do nosogardła i płuc, stając się źródłem infekcji dolnych dróg oddechowych.
Jeśli mimo zauważenia zmian próchniczych na zębach, nie rozpoczniesz leczenia, możesz doprowadzić do ostrego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Odpowiedzialne za nie bakterie, bytujące w kanale korzeniowym zęba, mogą rozprzestrzenić się przez otwór w wierzchołku korzenia i zaatakować okoliczne tkanki, doprowadzając do powstania ropnia. Gdybyś nadal unikał pomocy lekarza, dalsze powikłania mogą wywołać zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych oraz zakrzepowe zapalenie naczyń mózgowych.
Bakterie odpowiadające za próchnicę, przedostając się do krwiobiegu, mogą też doprowadzić do choroby nerek, zapalenia mięśnia sercowego, a w niektórych przypadkach do sepsy.
Chore dziąsła i przyzębie
Zapalenie przyzębia, wywołane infekcją bakteryjną, może przyczynić się do powstania miażdżycy. Ta zaś, jest głównym źródłem występowania ostrych zespołów wieńcowych. Może do nich dojść, gdy bakterie i toksyny, znajdujące się w kieszonkach dziąsłowych, uszkodzą strukturę nabłonka i tkanki łącznej. To droga, którą docierają do odległych tkanek i narządów, w tym do naczyń wieńcowych.
Jeśli więc masz chore dziąsła i przyzębie, jak najszybciej zgłoś się do stomatologa. W innym przypadku, narażasz się na zawał serca oraz udar mózgu.
Te same bakterie, mogą uszkodzić nerki, doprowadzić do podwyższenia poziomu glukozy i przyspieszyć rozwój cukrzycy.
Jak dbać o stan zdrowia jamy ustnej?
Odpowiedź na to pytanie wydaje oczywista. Tylko czemu tak trudno odpowiednio wcześnie zareagować na zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej? Na to pytanie, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Mając jednak świadomość, jak groźne mogą być powikłania nieleczonych zębów, czy stanów zapalnych dziąseł, dużo łatwiej będzie przemóc się i umówić się na wizytę kontrolną do dentysty.