Leczenie kanałowe to nie najgorsze, co cię czeka, gdy taką diagnozę usłyszałeś od swojego dentysty. Tym bardziej, że dzięki najnowszym technologiom, zabieg ten nie jest bolesny i zwykle wykonywany jest w trakcie jednej wizyty. I choć z pewnością chciałbyś cofnąć czas, by do tak dużej i głębokiej infekcji zęba w ogóle nie doszło, to najważniejsze, by uniknąć jego ekstrakcji. Endodoncja to bowiem ostateczność w przypadku zainfekowanej lub martwej miazgi.
By zmniejszyć twój lęk i pomóc w podjęciu decyzji o poddaniu się leczeniu, pomocna może okazać się wiedza na temat samego zabiegu. Jak już wkrótce się przekonasz, nie jest on taki straszny, jak zapewne słyszałeś. Być może uda się go wykonać podczas jednej wizyty, ale tego dowiesz się w trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Leczenie kanałowe krok po kroku
Jeśli mimo widocznych zmian próchniczych w zębie, odkładałeś wizytę u dentysty, mogło dojść do większych uszkodzeń. To one są przyczyną bólu, który nasila się przy zmianie pozycji ciała, jedzeniu słodyczy oraz skokach temperatury przy spożywaniu gorących i zimnych posiłków. Oznacza on, że próchnica dotarła do miazgi, powodując jej zapalenie i martwicę. Jeśli chcesz uratować ząb, jedynym rozwiązaniem jest leczenie endodontyczne, które składa się z następujących etapów:
Przygotowanie do zabiegu endodoncji
Jeśli korona twojego zęba jest mocno zniszczona lub ukruszyła się jego ścianka, przed przystąpieniem do leczenia, dentysta wykona tymczasową odbudowę.
Jeśli jednak nie ma takiej konieczności, lekarz wykona zdjęcie RTG, co pozwoli mu na ocenę stanu zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Dzięki tego rodzaju diagnostyce dowie się on, jak bardzo rozległy jest stan zapalny w zębie, w jakim stanie są zajęte przez infekcję korzenie oraz ile z nich wymaga wypełnienia.
Zanim dentysta rozpocznie leczenie kanałowe, znieczula ząb na czas zabiegu.
W zależności od gabinetu i metod stosowanych przez lekarza, może też założyć koferdam, czyli ślinochron. To bardziej praktyczne od wałeczków ligniny rozwiązanie, które pomaga osłonić tkanki miękkie jamy ustnej przed podrażnieniem. Zapewni ci też większy komfort podczas zabiegu.
Dewitalizacja, czyli zatrucie miazgi zęba
W zależności od stanu miazgi, dentysta może zdecydować o zatruciu miazgi zęba, by doprowadzić ją do całkowitej martwicy. W takim przypadku będziesz musiał przyjść na wizytę ponownie po upływie tygodnia lub dwóch. To czas obumierania tkanki zębowej pod nałożonym opatrunkiem.
Dewitalizację stosuje się szczególnie wtedy, gdy w zębie doszło do ostrego stanu zapalnego, któremu towarzyszy silny ból.
W innym przypadku, dzięki dobrze dopasowanemu znieczuleniu lekarz może usunąć miazgę bez jej zatruwania, co jest najczęściej stosowaną metodą. Zrobi to za pomocą narzędzi zwanych miazgociągami.
Metoda, którą wybiera dentysta, zawsze jest najlepszym dla ciebie rozwiązaniem, dostosowanym do stanu zęba i dolegliwości związanych z jego chorobą.
Opracowanie kanału
Przed wypełnieniem kanału, lekarz sprawdzi jego głębokość za pomocą endodometru lub linijki endodontycznej. Następnie poszerzy go oraz opracuje maszynowymi i ręcznymi pilnikami. Dopiero wtedy może oczyścić kanał przy użyciu specjalnych środków antyseptycznych. Zlikwiduje w ten sposób bakterie i pozostałości chorej tkanki zębowej. To bardzo ważny etap w całym procesie leczenia kanałowego.
Wypełnienie kanałów
Tak przygotowany kanał, stomatolog wypełnia specjalnym materiałem zwanym gutaperką. Musi to zrobić bardzo dokładnie, by do szczelnie zamkniętego kanału, nie mogły się dostać drobnoustroje. W celu upewnienia się, czy ząb jest w pełni bezpieczny, wykonuje ponowne zdjęcie RTG.
Odbudowa uszkodzonego zęba
Kończąc leczenie kanałowe, dentysta odbuduje koronę twojego zęba lub oszlifuje go, jeśli nakładać na niego będzie koronę protetyczną.
Co dalej?
Każdy ząb jest inny, podobnie jak stopień jego zepsucia, dlatego stomatolog na bieżąco będzie cię informował o kolejnych krokach. Leczenie kanałowe nie należy do najprostszych zabiegów, ale za to pomaga uratować bardzo zepsute zęby przed ich utratą. By upewnić się, że kanały zostały odpowiednio szczelnie wypełnione i dobry jest stan tkanek okołowierzchołkowych, lekarz może zlecić okresowe badania radiologiczne.
Jeśli chcesz uchronić się przed kolejnym tego rodzaju zabiegiem, korzystaj z okresowych wizyt kontrolnych. W ich trakcie dentysta będzie w stanie na bieżąco wychwycić najmniejsze zmiany próchnicze i usuwać je bez konieczności ingerencji w głębsze warstwy zęba.
Po zakończonym leczeniu należy monitorować stan tkanek okołowierzchołkowych oraz szczelność materiałów regularnym badaniem radiologicznym.