Uszkodzenie mechaniczne zęba oraz ubytek spowodowany przez próchnicę, to dwie najczęstsze sytuacje, gdy konieczne jest leczenie z wypełnieniem. Tym, z czym zwykle kojarzy się ono pacjentom, jest borowanie. Dźwięk wiertła na długo pozostaje w pamięci i jest źródłem lęku przez kolejną wizytą u dentysty.
Czasy się zmieniają, a wraz z nimi techniki leczenia i jakoś znieczulenia, z którego możesz skorzystać. Wiedza na temat etapów, jakie składają się na leczenie z wypełnieniem w takich przypadkach, może okazać się bardzo przydatna. Szybko zajmie ona miejsce domysłów, co skutecznie zmniejszy lęk przed kolejną wizytą w gabinecie.
Leczenie z wypełnieniem w 6 krokach
Jak się domyślasz, tego rodzaju zabieg dentystyczny to nie tylko wiercenie i zakładanie plomby, co być może utkwiło ci w pamięci. To proces, w którym ważna jest nie tylko kolejność wykonywania poszczególnych procedur leczniczych, ale też ich dokładność. Im będzie większa, tym lepsza ochrona przez bakteriami, które mogłyby spowodować ponowne zepsucie zęba.
Co w takim razie dzieje się od pierwszych chwil po zajęciu przez ciebie miejsca w fotelu zabiegowym?
Krok 1.
W przypadku dużego ubytku lub na twoje wyraźne życzenie, dentysta zastosuje znieczulenie miejscowe.
Krok 2.
Po określonym czasie, gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz z pomocą wiertła dentystycznego oczyści twój ząb z zajętych przez próchnicę tkanek.
Krok 3.
Na dno ubytku dentysta nałoży podkład, czyli materiał odizolowujący miazgę od wypełnienia. W przypadku wypełnienia kompozytowego, które jest najczęściej stosowane, konieczne jest wcześniejsze nałożenie specjalnego żelu, czyli wytrawiacza. Jego zadaniem jest przygotowanie powierzchni zęba do połączenia z plombą.
Krok 4.
Po spłukaniu żelu i wysuszeniu zęba, dentysta posmaruje miejsce ubytku bondem, który następnie utwardzi za pomocą lampy polimeryzacyjnej.
Krok 5.
Na tym etapie leczenie z wypełnieniem zbliża się powoli do końca. Stomatolog w jego ramach nałoży plombę właściwą po jednej warstwie, każdą z osobna utwardzając.
Krok 6.
Na koniec lekarz dopasuje wypełniony ząb do zgryzu, nadając mu odpowiedni kształt. W tym celu najpierw da ci do zagryzienia specjalną kalkę, dzięki czemu dowie się, w którym miejscu należy zmniejszyć warstwę wypełnienia.
Wypełnienie kompozytowe – dlaczego warto je wybrać?
Już od jakiegoś czasu, w gabinetach stomatologicznych odchodzi się od plomb z amalgamatu. Ich miejsce zajęło wypełnienie kompozytowe, czyli mieszanka szklanego lub kwarcowego wypełniacza oraz materiałów żywicznych, które bardzo łatwo dopasować do naturalnego koloru zęba.
Wiele zalet sprawia, że to właśnie ono jest najczęściej wybieranym przez pacjentów wypełnieniem leczonych zębów.
Kompozyt to rodzaj plomby, którą bardzo trudno odróżnić od zdrowego uzębienia. Dzięki jego właściwościom, dentysta może dostosować plombę zarówno pod względem kształtu, jak i koloru leczonego zęba. Możliwe to jest dzięki wysokiemu współczynnikowi załamania światła danego kompozytu.
Leczenie zęba z użyciem kompozytu jest też bardzo bezpieczne. Nie wywołuje on bowiem reakcji alergicznej, jest odporny na pękanie i wzmacnia struktury zębów.