
Niezależnie, jak bardzo troszczysz się o swoje zęby, z różnych przyczyn może dojść do ich uszkodzenia. W takiej sytuacji istotne jest podjęcie jak najszybszego działania z twojej strony, by uratować to, co się da i uchronić przed ekstrakcją. Usunięcie zęba to bowiem ostateczność, której również dentysta stara się unikać, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Na szczęście opcji jest co najmniej kilka i warto wiedzieć, jakie metody odbudowy zęba masz do wyboru.
Metody odbudowy zęba — gdy zwykła plomba już nie wystarczy
Rodzaj odbudowy i metoda zależy od kilku czynników. Dlatego ostateczną decyzję powinieneś podjąć po konsultacji z dentystą. W trakcie wizyty sprawdzi on, w jakim stanie jest ząb, który wymaga jego interwencji i która metoda w tej konkretnej sytuacji pozwoli na uzyskanie najlepszego efektu. Na tym bowiem zależy na pewno nie tylko tobie, ale też twojemu dentyście.
Nie bez znaczenia jest więc wielkość i rodzaj ubytku korony zęba, stan, w jakim jest jego korzeń oraz stan żuchwy lub kości. Istotny jest też koszt zabiegu i użytego w jego trakcie materiału, z czym na szczęście w obecnych czasach można sobie w odpowiedni sposób poradzić.
Oto metody odbudowy zęba, które masz do wyboru.
Odbudowa zęba kompozytem
Tego rodzaju odbudowa zęba stosowana jest w sytuacji, gdy uszkodzenie jest małe, o niewielkiej głębokości. Dzięki temu dentysta może w miarę łatwy i szybki sposób przywrócić jego dawny kształt. Obecnie, gdy amalgamat stosowany jest coraz rzadziej (w Polsce jedynie w przychodniach dentystycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia), dentyści stosują odbudowę na bazie kompozytu. Dzięki wysokiej plastyczności tego materiału lekarz jest w stanie uformować go w taki sposób, by był idealnie dopasowany do całościowego kształtu uszkodzonego zęba.
Odbudowa kompozytowa składa się z:
- oligomerów i monomerów, czyli organicznej żywicowej matrycy,
- zawierającego kwarc, krzemionkę, szkło i związki z fluorem nieorganicznego wypełniacza,
- czynnika spajającego,
- systemu inicjator/akcelerator.
Stomatolodzy stosują też pigmenty, które pozwalają im na uzyskanie barwy zbliżonej do koloru twoich naturalnych zębów.
Odbudowa zęba na włóknie szklanym
Gdy doszło do dużego zniszczenia zęba przez próchnicę, dobrym rozwiązaniem tego problemu może się okazać odbudowa, w której dentysta użyje włókna szklanego. Bardzo estetyczne pod względem wyglądu, odporne na czynniki niszczące oraz w miarę tanie, jest ono dobrą alternatywą dla korony zębowej.
Dentysta może zaproponować ci tego rodzaju odbudowę, gdy doszło do utraty więcej niż jednej powierzchni zęba. Może on też wykorzystać włókno szklane do wzmocnienia wykonanej wcześniej odbudowy na bazie kompozytu.
Inną sytuacją, w której włókno szklane będzie dobrym rozwiązaniem, jest leczenie kanałowe oraz zwiększenie sztywności zęba po jego złamaniu.
Odbudowa zęba na korzeniu
Im większe jest zniszczenie zęba, tym bardziej zaawansowane metody odbudowy zęba będzie musiał zastosować lekarz. Jedną z nich jest odbudowa na korzeniu, gdy doszło do utraty samej korony. W zależności od stopnia zniszczenia zęba, ogólnej kondycji tkanek jamy ustnej, warunków anatomicznych oraz twoich możliwości finansowych i oczekiwań, masz dwie opcje:
Wkład koronowo-korzeniowy
Dentysta może tu użyć standardowego, produkowanego fabrycznie wkładu koronowo-korzeniowego, ale musisz wiedzieć, że nie jest to trwałe rozwiązanie. O wiele lepszym jest wkład na indywidualne zamówienie. W zależności od stopnia zniszczenia tkanek zęba oraz kształtu kanału korzeniowego dentysta może umieścić w korzeniu zęba sztyft metalowy lub tytanowy. Gdy to zrobi, nakłada na niego koronę protetyczną.
Zastosowanie korony protetycznej
Wybór tej metody podyktowany jest mniejszym uszkodzeniem zęba, dzięki czemu nadaje się on do utrzymania korony protetycznej. Wcześniej jednak musi ząb odpowiednio oszlifować.
Gdy to zrobi, do wyboru będziesz miał korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub cyrkonowej oraz korony pełnoceramiczne. Szczególnie te drugie warte są twojej uwagi ze względu na ich wyjątkową wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz złamania. Tym, co je wyróżnia, jest biozgodność i bliski naturalnym zębom wygląd.
Jeśli masz tylko taką możliwość, walcz o każdy swój ząb do samego końca. Pomogą ci w tym poznane tu metody odbudowy zęba, dzięki którym unikniesz ekstrakcji. Nawet jeden ubytek w uzębieniu zaburza równowagę w twojej jamie ustnej. Nie tylko wpływa na wygląd twojej twarzy i jakość zgryzu, ale też sztywność i wytrzymałość mechaniczną zębów. Możesz oczywiście skorzystać z uzupełnień protetycznych. Wiąże się to jednak zarówno z dużymi kosztami, jak i czasem spędzonym w gabinecie dentystycznym.