Nowoczesna diagnostyka stomatologiczna, choć jest coraz częściej wykorzystywana, to nie wyparła metod sprawdzonych od lat. Dentyści wciąż stosują metodę wizualno-dotykowa, czy zgłębnikowanie zębów. Niemniej jednak, mając na uwadze dobro pacjenta, coraz częściej korzysta się z najnowszych odkryć technologicznych, dzięki którym już samo diagnozowanie jest mniej inwazyjne i bardziej skuteczne.
Nowoczesna diagnostyka stomatologiczna – przegląd metod
Zastosowanie radiologii w stomatologii
Najczęstszą metodą diagnostyczną z zastosowaniem radiologii jest obrazowanie zmian próchniczych techniką zdjęć skrzydłowo-zgryzowych. Dzięki niej, lekarz wykrywa zarówno zmiany na etapie odwracalnego stadium, jak i te bardziej zaawansowane na powierzchniach stycznych i żujących.
By zmniejszyć ilość promieni rentgenowskich i uzyskać przy tym jak najlepszy obraz już za pierwszym razem, lekarze stosują radiografię cyfrowa. Diagnozują tą metodą, używając między innymi czujników serii SOPHIX, działających w Technologii ACE®, opatentowanej przez SOPRO. Pozwala ona na zatrzymanie pobieranego obrazu natychmiast po przyjęciu niezbędnej dawki promieniowania.
Zjawisko fluorescencji w diagnostyce stomatologicznej
Wykorzystywane jest między innymi przez Soprolife – nowoczesny system obrazowania fluorescencyjnego do diagnozowania i leczenia próchnicy. Pozwala wykryć próchnicę, często pomijaną przez promieniowanie rentgenowskie, nawet w jej najwcześniejszych stadiach. Wykorzystuje do tego automatyczną fluorescencję zębiny.
Diagnostyka dentystyczna oparta na przewodnictwie elektrycznym
Umożliwia zbadanie i wykrywanie tkanek objętych procesem demineralizacji. Ze względu na ich zwiększoną porowatość i większą zawartość wody w porach, wykazują zmniejszony opór elektryczny. Minusem jest czasochłonność i problem ze diagnozowaniem zębów z wypełnieniami amalgamatowymi.
Tomografia 3D
Tomografia komputerowa to metoda bardzo skuteczna, bezbolesna, nieinwazyjna i wolna od promieniowania.
Dzięki bardzo dobrej rozdzielczości obrazu, dwu- lub trójwymiarowego, można zmierzyć najmniejsze struktury anatomiczne i wykryć wczesne zmiany na powierzchniach płaskich i w bruzdach
X-MIND TRIUM daje wszechstronny widok łuku pacjenta, a to za sprawą bardzo dokładnych obrazów 3D, wyświetlanych na jednym skanie. Tomografia pozwala też na dokładną ocenę gęstości kości i rozmieszczenia struktur anatomicznych przed zabiegiem wstawienia implantów.
Kamera wewnątrzustna
Pomaga lekarzowi ocenić stan zębów, błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł.
Dzięki niej, stomatolog ma szansę zobaczyć to, co mogłoby mu umknąć w dentystycznym lusterku. Chodzi o mikro pęknięcia szkliwa, ubytki tworzące się na powierzchniach stycznych zębów, a także rozszczelnione plomby.