Nowoczesne procedury dentystyczne, to oznaka wciąż rozwijającej się medycyny. Wszystko po to, by jeszcze skuteczniej leczyć i zapobiegać nawrotom schorzeń jamy ustnej. Jeśli korzystałeś niedawno z zabiegu w gabinecie stomatologicznym, bardzo możliwe, że zwróciłeś uwagę na nowoczesne urządzenia i wykorzystywane techniki, co przełożyło się na efekt końcowy, zauważalny po wyjściu z gabinetu.
Choć za lepszą jakość trzeba często trochę więcej zapłacić, to w ostatecznym rozrachunku, okazuje się, że warto, bo dzięki temu, twoje zęby nie tylko lepiej wyglądają, ale też na dłużej zachowują zdrowie.
Oto, na co warto zwrócić uwagę, gdy chodzi o nowoczesne procedury dentystyczne.
Stomatologia bionaśladowcza
Choć dziś o wiele łatwiej niż kiedyś, uzupełnić braki w uzębieniu, korzystając z nowoczesnej implantologii i protetyki, nie znaczy to, że samo leczenie przestało być równie ważne. Wręcz przeciwnie. Stomatologia wciąż szuka rozwiązań, które pomogą na jak najdłuższy czas, zachować naturalne zęby i robi wszystko, by nie dopuścić do ekstrakcji.
Tym właśnie zajmuje się stomatologia bionaśladowcza. Będące wynikiem wieloletnich badań materiały do odbudowy uszkodzonych zębów, doskonale naśladują ich naturalne właściwości pod względem wyglądu, wytrzymałości i funkcji. Stosowane tu metody, są również mało inwazyjne, co oznacza, że w każdym leczonym zębie, zachowywane jest jak najwięcej naturalnych tkanek i struktur. Wzmocnione nowoczesnym wypełnieniem, służą pacjentowi nawet trzy razy dłużej, niż zwykłe plomby.
Nowoczesne znieczulenie komputerowe
Jednym z głównych powodów, rzadkiego korzystania z pomocy stomatologa, jest lęk przed bólem. Nawet samo znieczulenie, nie jest od niego wolne. A przynajmniej tak było jeszcze do niedawna. Odkąd jednak pojawiło się znieczulenie komputerowe, sytuacja wygląda inaczej.
Za całość aplikacji płynu znieczulającego, odpowiada komputer, który dozuje niewielką dawkę tuż przed nakłuciem igłą, tworząc tak zwany płaszcz anemizacyjny. Również dawkowanie odbywa się w sposób wolniejszy, o co dbają czujniki ciśnienia. Dzięki temu nie dochodzi do mikro urazów w miejscu aplikacji.
Wkłady Inlay/Onlay
Gdy zmiany próchnicze obejmą dużą część zęba, zwykła plomba może okazać się niewystarczająca. Wówczas, z pomocą przychodzą wkłady Inlay/Onlay. Dzięki nim, możliwa jest odbudowa anatomicznego kształtu zęba, tzn. punktów stycznych, guzków i bruzd.
Jako wypełnienie, najczęściej stosuje się porcelanę, ze względu na jej uniwersalne właściwości. Poza nią, do wyboru są też stopy żelaza, materiały kompozytowe lub kompozycje złożone, czyli na przykład złoto i ceramika.
Wkłady inlay i onlay stosowane są na zębach trzonowych i przedtrzonowych.
Nowoczesne podejście do leczenia kanałowego
Nowoczesne procedury dentystyczne stosowane są również w przypadku leczenia stanu zapalnego miazgi. Gdy zostanie ono zdiagnozowane, stomatolog stosuje leczenie kanałowe, zwane endodoncją. Wymaga ona dużej precyzji i dużej wiedzy medycznej i jest jednym ze skutecznych sposobów na uratowanie zęba przed ekstrakcją.
Obecnie, z pomocą w bardziej skomplikowanych przypadkach, przychodzi mikroskop. Dzięki niemu, lekarz jest w stanie precyzyjnie i bardzo dokładnie oczyścić wszystkie kanały w chorym zębie.