
Oddychanie to jeden z najważniejszych i zarazem niezbędnych do życia procesów zachodzących w twoim organizmie. Nie wystarczy jednak, że zaczerpniesz powietrze i po chwili je wypuścisz. Okazuje się, że oddychanie przez usta może wywołać ogromne szkody w jamie ustnej zarówno u małych dzieci, jak i u dorosłych. Jest też przyczyną wielu innych dolegliwości i chorób, dlatego już teraz zwróć uwagę na to, jak oddychasz zarówno w dzień, jak i w nocy. Oto najważniejsze szkody, które może wyrządzić ten niewłaściwy sposób oddychania.
Co się dzieje, gdy oddychasz przez usta?
Oddychając przez usta, doprowadzasz do pogorszenia stanu swojego zdrowia, a dokładnie:
- Zmniejszasz dopływ tlenu do płuc, a co za tym idzie, spada poziom tlenu we krwi, co prowadzi do niedotlenienia i zaburzenia metabolizmu na poziomie komórkowym,
- Ograniczasz poziom dwutlenku węgla w organizmie prowadzi do skurczu mięśni gładkich dróg oddechowych. Tym samym oddychanie przestaje być zdrowe, a ty tracisz coraz więcej energii i czujesz się zmęczony.
- Omijając zatoki, narażasz układ oddechowy na różnego rodzaju infekcje. To w zatokach bowiem produkowany jest tlenek azotu, który ma właściwości dezynfekujące. Zabija on bakterie, wirusy i grzyby.
- Oddychając przez usta pozbawiasz się dobrej jakości powietrza i nie zapewniasz sobie odpowiedniej wymiany gazów.
A to nie wszystko. Długotrwałe oddychanie przez usta wywołuje też ogromne zmiany w jamie ustnej.
Oddychanie przez usta – jakie wywołuje skutki w jamie ustnej
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak zgubne w skutkach dla ich dzieci, może się okazać oddychanie przez usta. Często zwracają jedynie uwagę, czy dziecko w ogóle oddycha i czy nabieranie powietrza nie sprawia mu problemów. Jednak bezdech senny to nie jedyne zagrożenie, jakie związane jest z oddychaniem. Wiele problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej bierze się właśnie z nieprawidłowego oddychania.
Również u osób dorosłych skutkuje wieloma problemami zdrowotnymi:
- Oddychanie przez usta wpływa na specyfikę rysów twarzy, poprzez zaburzenie proporcji i asymetrii. Twarz staje się płaska i pociągła, a kości policzkowe mniej wypukłe. Opada dolna warga, gdy górna się skraca. Cofnięciu ulega żuchwa, zwężeniu ulega górny łuk zębowy, a podniebienie staje się gotyckie.
- Z powodu zachwiania równowagi w napięciu mięśni zaangażowanych w motorykę jamy ustnej, pojawiają się wady zgryzu.
- Oddychając przez usta wysuszasz jamę ustną i zmniejszasz ilość śliny, która zwykle obmywa zęby i śluzówkę. Tym samym tworzysz idealne warunki do rozwoju próchnicy oraz stanów zapalnych. Szybciej też odkłada się kamień nazębny, co z czasem może doprowadzić do uszkodzenia tkanek miękkich i zmian chorobowych.
- Jeśli jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego, z powodu oddychania przez usta może ono być wydłużone. Poza tym trudniej będzie ci wyrównać przerwy między zębami a po zdjęciu aparatu mogą się utrzymywać w niestabilnej pozycji. Gdy nie zaczniesz oddychać nosem, wada zgryzu może powrócić, a ty zmuszony będziesz do wznowienia terapii ortodontycznej.
Jeśli od lat oddychasz ustami, z pewnością trudno ci będzie przestawić się na oddychanie nosem. Tym bardziej, gdy cierpisz na różnego rodzaju alergie i zapadasz na choroby, które powoduje zatkanie nosa. Mimo to, powinieneś znaleźć skuteczny sposób na udrożnienie nosa, ponieważ to również może pozytywnie wpłynąć na uwolnienie od innych, pozornie niezwiązanych ze złym oddychaniem chorób.