Protezy biofunkcyjne to wyjście na przeciw osobom, które z różnych powodów utraciły wszystkie swoje zęby. W gronie tym znajdują się zarówno osoby powyżej 65. roku życia, jak i te, które stały się bezzębne w wyniku nieszczęśliwego wypadku. To z myślą o nich, profesor dr Albert Gerber z Zurychu opracował zęby condyloform. Czym różnią się od zwykłych protez?
Czym są protezy biofunkcyjne?
Choć dla osób, które nie posiadają ani jednego swojego zęba, zwykła, pełna proteza wydaje się być idealnym rozwiązaniem, to ma ono też swoje słabe strony. Jej użytkowanie wiąże się bowiem z odczuwaniem miejscowego bólu, brakiem komfortu przy przeżuwaniu pokarmów oraz niedostatecznym utrzymaniem protezy na podłożu.
Dlatego właśnie dentyści i protetycy wciąż pracują nad stworzeniem protezy, która będzie jak najlepiej dopasowana do jamy ustnej. By było to możliwe, przy ich przygotowywaniu, muszą się wykazać niemal doskonałą dokładnością i to na każdym etapie.
Taki sposób działania towarzyszy im między innymi przy tworzeniu protez biofunkcyjnych. Czy spełnią one swoje zadania, zależy nie tylko od kształtu zębów, ale też od prawidłowego ułożenia protezy w jamie ustnej. To zaś jest wypadkową działania trzech rodzajów sił: fizycznej, biologicznej i protetycznej.
Aby zrozumieć, co wyróżnia protezy biofunkcyjne na tle innych uzupełnień protetycznych, warto się tym siłom bliżej przyjrzeć.
Czynniki fizyczne
Proteza w jamie ustnej podtrzymywana jest przez siły wzajemnie oddziałujące na płytę protezy. Należy do nich ślina i błona śluzowa. Pomiędzy płytą a dziąsłem znajduje się ślina i to ona w dużej mierze wpływa na ścisłość przylegania protezy, wywołując odpowiednie podciśnienie. Najlepszą retencję uzyskuje się wtedy, gdy ślina jest rozrzedzona.
Czynniki biologiczne
W tym przypadku elementów, które mają wpływ na użytkowanie protezy jest trochę więcej.
Do czynników biologicznych należą:
- ilość i jakość śliny,
- kształt wyrostków zębodołowych, który może być mniej lub bardziej retencyjny,
- praca mięśni policzków, wargi i języka działających na płytę protezy.
Jeśli masz wyrobić sobie pewne odruchy nawykowe, dotyczące współpracy i koordynacji mięśniowej, potrzebujesz mięśni policzków, warg i języka. To one pomogą ci ustabilizować protezę w trakcie przeżuwania.
Czynniki protetyczne
To kluczowe elementy, niezbędne do przygotowania protezy biofukcyjnej. Wśród nich, najważniejszym czynnikiem jest okluzja, czyli odpowiednia pozycja stykania się zębów górnych z dolnymi.
W protezach biofunkcyjnych metodą Gerbera, zęby ustawiane są autonomiczne, co zapewnia zarówno stabilność żucia, jak i zrównoważoną współpracę mięśni policzków, warg i języka.
Tym samym, w trakcie przeżuwania pokarmu przy użyciu sił okluzyjnych, które powodują prawidłowe przyleganie protezy do podłoża, nie dochodzi ani do jej przesuwania w jamie ustnej, ani do przekrzywiania.
Dla kogo przeznaczone są protezy biofunkcyjne?
Pod względem liczby osób bezzębnych, Europa podzielona jest na dwie części. W krajach Europy północnej i zachodniej nie przekraczają oni 10%, przy czym najniższy odsetek jest w Szwajcarii, Szwecji, Niemczech i Norwegii. Europa Środkowo-Wschodnia nie może się pochwalić takim wynikiem. W Polsce i Słowacji osób bezzębnych w podeszłym wieku jest ok. 40%, w Bułgarii 53%, a w Bośni i Hercegowinie aż 78%.
Wygląda na to, że zachowanie własnych zębów do późnej starości, wciąż pozostaje w sferze marzeń. Warto się przy okazji zastanowić, co może być tego przyczyną.
Za jedną z nich uznawana jest niska świadomość zdrowotna społeczeństwa. Mowa tu między innymi o rodzicach i opiekunach dzieci oraz o młodzieży szkolnej. W końcu to wtedy uczymy się prozdrowotnych zachowań, które z czasem stają się naszym nawykiem. Jednym z nich jest dbanie o higienę jamy ustnej i stosowanie diety w mniejszym stopniu opartej na cukrze.
Poza tym, wciąż wiele osób boi się wizyty kontrolnej u dentysty, mimo, iż można dziś skorzystać z leczenia niemal zupełnie wolnego od bólu.
Inną przyczyną jest mała świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą utrata zębów. A przecież ich brak bardzo negatywnie wpływa na zdrowie całego ciała. Trudność w żuciu i połykaniu, a co za tym idzie, utrata masy ciała i niedożywienie wywołane przez mniejsze spożycie pokarmów, może prowadzić do poważnych schorzeń.
Bezzębie to również zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego.
Protezy biofunkcyjne wydają się być w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem. Dzięki wielu zaletom związanym z użytkowaniem, są w stanie poprawić komfort życia wielu osób bezzębnych.