
Protezy elastyczne to dobra alternatywa między innymi dla osób, które do tej pory nosiły protezy akrylowe.Te, choć znane i stosowane od lat, nie są wolne od wad, które powodują wiele problemów w trakcie użytkowania.
Czy protezy elastyczne są rzeczywiście aż tak dobre, że warto rozważyć ich wybór, jeśli tylko w twoim przypadku, możliwe jest ich zastosowanie?
Zalety acronu – materiału, z którego wykonane są protezy elastyczne
To bezzapachowe, bezsmakowe i w pełni biokompatybilne tworzywo termoplastyczne. Dzięki temu, że nie ma w nim domieszek w postaci acetali, akrylu czy nylonu, nie musisz się obawiać, że cię uczuli.
Poza tym, ze względu na swój kolor i półprzezroczystość, doskonale dopasowuje się do szyjek zębów. Acron jest też wytrzymały, dzięki czemu nie musisz się obawiać, że twoja proteza pęknie w wyniku upadku na podłogę. Jego elastyczność sprawia, że nie porani też twoich dziąseł, nie spowoduje odgnieceń i zarysowań szkliwa.
Czy protezy elastyczne to rzeczywiście dobry wybór?
Jeśli obecnie nosisz tradycyjną protezę z akrylu, z pewnością poczujesz różnicę po założeniu protezy elastycznej. Jeśli tylko masz wybór i nie ma żadnych przeciwwskazań, porozmawiaj na ten temat ze swoim protetykiem. Duża ilość korzyści, płynących z tej zmiany, warta jest twojego zainteresowania.
Oto najważniejsze cechy, które posiada proteza elastyczna:
- możesz tak dopasować jej kolor, by jak najlepiej upodobniła się do twojego naturalnego uzębienia,
- nie posiada widocznych, metalowych klamer,
- jest odporna na wysokie temperatury,
- utrzymuje kolor przez długie lata,
- dobrze przylega do dziąseł, więc nie będziesz musiał używać kleju do protez, ani metalowych zatrzasków,
- jest komfortowa w noszeniu,
- łatwiej w niej żuć pokarm,
- możesz jej używać, nawet jeśli od dłuższego już czasu nie masz własnych zębów.
Skąd masz wiedzieć, czy to proteza dla ciebie?
Choć wstępnie decyzję o wyborze protezy elastycznej możesz podjąć już teraz, nie znaczy to, że będzie ona najlepsza dla ciebie.
By się o tym przekonać, umów się na wizytę do swojego dentysty lub protetyka i skonsultuj z nim swój wybór oraz oczekiwania. Wszystko wyjaśni się w trakcie wywiadu medycznego i badania. Jak się zapewne domyślasz, dobór materiału, z którego wykonana jest proteza, to kwestia indywidualna. Jeśli rzeczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań i spełniać ona będzie twoje oczekiwania, już wkrótce będziesz mógł się przekonać o wspomnianych tu atutach.