
Nie zawsze udaje się zachować wszystkie zęby przez całe życie. Powodów, które stoją za usunięciem niektórych z nich jest wiele i nie na wszystkie masz wpływ. Na szczęście możesz skorzystać z uzupełnień protetycznych, które nie tylko pomogą ci odzyskać piękny uśmiech, ale też zadbają o komfort jedzenia oraz zdrowie kości twojej szczęki i żuchwy.
Jeśli zastanawiasz się nad uzupełnieniem braków w uzębieniu i nie wiesz, jaką formę wybrać, zwróć uwagę na protezy szkieletowe. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, powinieneś wiedzieć, czym się różnią protezy szkieletowe klamrowe i bezklamrowe. I nie chodzi tylko o cenę, choć ta również ma znaczenie.
Protezy szkieletowe klamrowe i bezklamrowe — na czym polega różnica
Nie bez powodu tego rodzaju protezy zostały nazwane szkieletowymi, ponieważ tak właśnie wyglądają. Składają się z indywidualnie dobranego do potrzeb pacjenta, metalowego szkieletu oraz akrylu w postaci dziąseł, na których osadzone są sztuczne zęby. Protezy te są nieco lepszym rozwiązaniem, niż znane protezy akrylowe, w których duży nacisk na podniebienie oraz ruchomość w jamie ustnej, jest źródłem dyskomfortu w trakcie ich używania.
W protezie szkieletowej siły żucia przenoszone są na zęby, które stanowią jej mocowanie.
Istotne znaczenie w przypadku tego rodzaju uzupełnień protetycznych ma sposób ich mocowania. Warto poznać różnice, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, którą opcję wybrać.
Protezy szkieletowe klamrowe
To jedno z popularniejszych i nieco tańszych rozwiązań, choć nie bez wad, gdy chodzi o estetykę. Tego rodzaju uzupełnienia mocowane są w twojej jamie ustnej na klamrach i to był pierwszy rodzaj, jaki zastosowano w chwili stworzenia pierwszej protezy szkieletowej.
Metalowe klamry obejmują w tym przypadku twoje naturalne zęby lub uzupełnienia w formie koron. Nie tylko protezy szkieletowe klamrowe i bezklamrowe różnią się między sobą, ale też same klamry dostępne są w różnych formach.
W zależności od sytuacji w twojej jamie ustnej, związanej z brakami w uzębieniu, dentysta może zaproponować ci klamry:
- doginane,
- powrotne,
- odlewane z cierniem,
- naddziąsłowe.
Przeczytaj również: Rodzaje protez — kiedy i jakie stosować
Protezy szkieletowe bezklamrowe
Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju protezy szkieletowe posiadają inne niż klamrowe, mocowanie w jamie ustnej. W tym przypadku opiera się ono na zasuwach i zamkach. Nie tylko jest bardziej precyzyjne, ale też niewidoczne dla innych. Dodatkowo może być stosowane w sytuacji, gdy nie posiadasz ani jednego swojego zęba. Wówczas punktem mocowania są implanty, jeśli oczywiście nie ma przeciwwskazań do ich wszczepienia.
Również w przypadku protez szkieletowych bezklamrowych, do wyboru masz mocowania za pomocą zasuw i zamków oraz oparte na koronach teleskopowych.

System zasuw i zamków składa się z tak zwanej patrycy, którą dentysta może umieścić zewnątrzkoronowo lub wewnątrzkoronowo na wybranym zębie filarowym oraz z matrycy umieszczanej w protezie szkieletowej.
Innym rodzajem mocowania są korony teleskopowe. Tu podporą może być:
- implant z koroną pierwotną — koroną wtórną jest jeden ze sztucznych zębów, należących do protezy szkieletowej,
- naturalny ząb — wymaga wcześniejszego okoronowania koroną wewnętrzną.
Przeczytaj też: Zalety i wady implantów zębowych
Protezy szkieletowe klamrowe i bezklamrowe — z jakich rozwiązań możesz jeszcze skorzystać
Jak widzisz, różnice między rodzajem mocowań są spore, co wpływa na ostateczny efekt i komfort ich używania. Warto wiedzieć, że istnieją też protezy szkieletowe klamrowe acetalowe. W ich przypadku klamry wykonane są ze sztucznego tworzywa o właściwościach termoplastycznych, zwanego acetalem. Dzięki temu protezy te możesz wybrać jako uzupełnienie przedniej części uzębienia. Klamry metalowe byłyby widoczne i źle wpływałyby na estetykę uzębienia. Możesz tego uniknąć dzięki klamrom acetalowym. Przed ich zrobieniem dentysta tak dobierze ich kolor, by nie odróżniały się od twoich naturalnych zębów.
Protezy szkieletowe klamrowe i bezklamrowe to wybór, który warto wziąć pod uwagę w przypadku, gdy z jakiegoś powodu nie możesz skorzystać z implantów. Te bowiem wiążą się z większym wydatkiem oraz pewnym przeciwwskazaniami, które mogą uniemożliwić ich wszczepienie.