Wady zgryzu nie tylko wpływają na twój wygląd, ale też mogą przyczyniać się do wielu schorzeń i to nie tylko w obrębie jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze zgłoszenie się do dentysty lub ortodonty, by przywrócić prawidłowe ustawienie zębów oraz szczęki i żuchwy. Dzięki temu odzyskasz komfort w trakcie spożywania posiłków oraz mówienia.
Są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, a ich dobór zależy od wady zgryzu, który posiadasz. O tym, który z aparatów najskuteczniej pomoże rozwiązać twój problem, dowiesz się w trakcie konsultacji ortodontycznej.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Niezależnie, czy masz przodozgryz, tyłozgryz, czy też zgryz głęboki, możesz liczyć na to, iż wśród aparatów znajdzie się taki, który przeznaczony jest do rozwiązania twojego konkretnego problemu. Do wyboru są aparaty stałe i ruchome. Ich zadaniem jest ćwiczenie twoich mięśni w obrębie jamy ustnej i twarzy, wpływanie na wzrost szczęk oraz przemieszczanie się zębów. Możliwe to jest dzięki wywieraniu niewielkiego ucisku na szczęki i zęby.
Aparaty ortodontyczne stałe
Ten rodzaj leczenia ortodontycznego może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od stopnia zaawansowania nieprawidłowości w ułożeniu twoich zębów. Ten rodzaj aparatu ortodontycznego wymagać będzie od ciebie regularnych wizyt u ortodonty. W trakcie wizyty będzie on regulował zamki, by ostatecznie uzyskać zamierzony efekt leczenia.
W zależności od materiału, z którego są wykonane, możesz wybrać:
Aparat ortodontyczny metalowy
Ten rodzaj widziałeś prawdopodobnie najczęściej, ponieważ jest standardowym, klasycznym i najtańszym rozwiązaniem, gdy chodzi o aparaty stałe.
Składa się z:
- pierścieni — przymocowane są wokół zębów, by można było na nich zakotwiczyć aparat,
- zamków — przyklejane są do przedniej części zębów,
- drutów — przechodzą przez zamki i mocowane są do pierścieni, a po zaciśnięciu wywołują wspomniany wcześniej delikatny ucisk na korygowane zęby.
W trakcie używania zamki niestety traumatyzują język oraz wewnętrzną stronę policzków, co może sprawiać trochę kłopotu i wywoływać dyskomfort.
Aparat ortodontyczny estetyczny
Zasada działania i budowa jest podobna, a różnica dotyczy materiału, z którego wykonane są zamki. Stąd dostępne są aparaty:
- ortodontyczne szafirowe i kryształowe — cechują się bardziej przezroczystym materiałem, niż w przypadku metalu,
- ceramiczny lub porcelanowy — gdzie zamki mają mleczno-białą barwę.
Mimo zalety w postaci estetycznego wyglądu, aparaty te mają niestety pewne słabsze strony. Zamki mogą tu ulec przebarwieniu i nie są tak trwałe, jak te metalowe. Z powodu ich kruchości, może dojść do uszkodzenia, co wymaga wymiany i tym samym wpływa na wydłużenie całego procesu korekty wady zgryzu.
Aparat ortodontyczny samoligaturujący
To jeden z nowocześniejszych aparatów ortodontycznych. Przy mniejszym nacisku na zęby oraz łagodnym i płynnym przemieszczaniu zębów na właściwą pozycję, zapewnia wysoką jakość i skuteczność leczenia. Pomaga też skrócić jego czas i zmniejszyć ilość wizyt kontrolnych.
Przeczytaj także: Czy wiesz, jak dbać o zęby, nosząc aparat ortodontyczny?
Różni się nieco wyglądem (mniejsze i zaokrąglone zamki), dzięki czemu jest bardziej estetyczny i nie traumatyzuje tak bardzo wewnętrznej strony policzków. Łatwiejszy jest też w czyszczeniu. Występuje w wariantach z zamkami metalowymi i ceramicznymi.
Aparaty ortodontyczne ruchome
To rodzaj aparatów ortodontycznych, które możesz samodzielnie zdejmować i zakładać. Oznacza to, że nie są na stałe przytwierdzone do twoich zębów. Cecha ta pozwala na wyciąganie aparatu choćby na czas jedzenia, przez co odpada utrudnione w przypadku aparatów stałych czyszczenie go z resztek jedzenia.
W zależności od rodzaju wady zgryzu dostępne są następujące aparaty ruchome, zwane też zdejmowanymi:
Aparat wyrównujący, czyli aligner — przezroczysta nakładka na zęby, która może być alternatywą dla aparatów stałych, stosowanych również przez dorosłych. Możesz zdecydować się między innymi na:
- Clear Alignerniemal — idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb nakładki, w dyskretny sposób pozwalają skorygować wybrane wady zgryzu,
- Clear Aligner — składa się z miękkich, średnich lub twardych płytek, elastycznych wyciągów i Power Gripów, które są przyklejane do zębów.
Tego rodzaju aparaty powinieneś nosić co najmniej przez 22 godziny na dobę. Pozwala to na zdejmowanie ich na czas posiłków i higieny jamy ustnej.
Aktywator — stosowany głównie u dzieci w celu zapobiegania wyrzynaniu się zębów w niewłaściwych miejscach i kształtowania prawidłowego zgryzu.
Aparat do utrzymania przestrzeni między zębami — używany jest w sytuacji, gdy doszło do przedwczesnej utraty zębów.
Retainer — jego celem jest utrzymywanie uzyskanych wcześniej efektów leczenia ortodontycznego, w którym stosowano inny, dostosowany do wady zgryzu aparat.
Twin Block — ten aparat składa się z górnej i dolnej płytki, a stosują go osoby, które zmagają się z wadami żuchwy.
To tylko wybrane rodzaje aparatów ortodontycznych. Więcej informacji na ich temat uzyskasz w trakcie wizyty u swojego dentysty lub u ortodonty. Nie tylko rozwieje on twoje wątpliwości co do zasadności stosowania przez ciebie aparatu ortodontycznego. Odpowie też na wszystkie pytania, które pomogą ci w podjęciu ostatecznej decyzji.