
Zęby, podobnie jak inne części twojego ciała, wymagają troski przez całe życie. Jednym ze skutecznych sposobów, by cieszyć się ich zdrowiem, jest korzystanie z tego, co oferuje stomatologia zachowawcza. Choć w pierwszej chwili to pojęcie może ci się wydać nieznajome, to w praktyce okazuje się, że z tego rodzaju pomocy dentystycznej korzystałeś już niejeden raz.
Zdrowe zęby i piękny uśmiech przez całe życie
Czy to możliwe? Okazuje się, że tak, ale nie bez specjalistycznego wsparcia, jakim jest stomatologia zachowawcza. Gdyby każdy człowiek od pierwszych chwil dbał o swoje zdrowie, dietę, aktywność fizyczną, odpoczynek i korzystał z dobrodziejstw, jakie oferuje medycyna w zakresie profilaktyki, na świecie nie byłoby tyle chorób, a on sam żyłby na pewno dłużej. Codzienność pokazuje jednak, że jest inaczej.
Większości rodziców nie udaje się przekonać dzieci do zdrowego trybu życia, ograniczania spożywania słodyczy i mocno przetworzonych produktów. Z drugiej strony, sami też mają problemy ze zdrowymi nawykami i tym samym nie przekazują ich potomstwu. A wystarczyłyby regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne u dentysty oraz wyrobienie w dziecku nawyku codziennej higieny jamy ustnej. To tylko i zarazem aż tyle, by cieszyło się ono zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem przez całe życie. Co dokładnie możesz zrobić i z jakich form pomocy dentystycznej możesz korzystać, by zadbać o zdrowie swoich zębów i tych, których z racji rodzicielstwa wprowadzasz w dorosłe życie?
Stomatologia zachowawcza — zbyt rzadko doceniane wsparcie w dbaniu o zdrowie jamy ustnej
Lekarz specjalizujący się w stomatologii zachowawczej może cię wesprzeć na każdym etapie dbałości o zdrowie twoich zębów. W praktyce oznacza to, że służy ci pomocą zarówno w ramach profilaktyki, jak i w sytuacji, gdy doszło już do uszkodzenia zęba.
Zabiegi profilaktyczne
W tej kategorii mieszczą się wszystkie zabiegi, których celem jest ochrona i wzmocnienie twoich zębów. Każdego dnia zagraża im wiele czynników i to głównie od ciebie zależy, czy uda im się przełamać barierę ochronną. Nie wystarczy jednak, że codziennie dokładnie wyszczotkujesz zęby i usuniesz resztki pokarmowe z użyciem nici dentystycznej. Dlatego raz na pół roku powinieneś skorzystać ze wsparcia swojego dentysty, który poprzez odpowiednie działania ukierunkowane na profilaktykę, skutecznie zabezpieczy twoje zęby przed uszkodzeniem, a dziąsła przed stanem zapalnym. Przekaże ci też niezbędne informacje, które będziesz mógł wykorzystać w codziennym życiu w ramach domowej higieny jamy ustnej. Dowiesz się między innymi, jak powinieneś prawidłowo szczotkować zęby, jakich używać past dostosowanych do stanu twoich dziąseł i zębów oraz z czego powinieneś zrezygnować, gdy chodzi o spożywane pokarmy, przekąski oraz używki.

Stomatologia zachowawcza, na tym etapie dbania o zdrowie jamy ustnej oferuje bardzo konkretne wsparcie. W trakcie wizyty kontrolnej możesz skorzystać z:
- badania stanu zdrowia zębów i jamy ustnej,
- piaskowania,
- skalingu,
- lakierowania,
- polerowania,
- lapisowania (w przypadku najmłodszych pacjentów).
Gdyby okazało się, że dentysta wykryje zmiany, które wymagają jego interwencji, stomatologia zachowawcza i tu przychodzi z pomocą.
Zabiegi lecznicze
Zmiany, które dentysta może zdiagnozować w twojej jamie ustnej, mogą obejmować zarówno zęby, jak i dziąsła oraz przyzębie.
Każdego dnia na twoich zębach odkłada się płytka nazębna, która jest doskonałą pożywką dla bakterii. Gdy zabraknie dokładnego szczotkowania zębów, a do tego w twojej diecie często goszczą słodkie przekąski a napoje, to tym samym w ciągu dnia wiele razy zaburzasz prawidłowe pH jamy ustnej i przez to mogą pojawić się zmiany próchnicze. Pierwszych oznak możesz nie dostrzec gołym okiem, dlatego tak ważne są wizyty kontrolne, podczas których twoim zębom dokładnie przyjrzy się dentysta.
Jeśli jednak zbyt późno zgłosisz się na wizytę, próchnica spowoduje poważne uszkodzenia korony zęba. Nieleczona dotrze do miazgi i może zakończyć się leczeniem kanałowym lub całkowitą utratą zęba. Na każdym etapie, od niewielkich plamek na zębach, które świadczą o początku próchnicy, po leczenie endodontyczne, możesz liczyć na dentystę, który specjalizuje się w stomatologii zachowawczej. W zależności od problemu, z którym się zgłosisz do dentysty i stopnia zaawansowana zmian chorobowych, może być potrzebne:
- leczenie próchnicy,
- wypełnienie różnego rodzaju ubytków w zębach,
- odbudowa korony zęba,
- leczenie kanałowe, czyli endodontyczne,
- ekstrakcja zęba.
Groźne w skutkach mogą się też okazać choroby dziąseł i zapalenie przyzębia, które wywołane jest infekcją bakteryjną. Jeśli zaniedbasz te zmiany, które objawiają się między innymi krwawieniem podczas szczotkowania zębów i zaczerwienieniem dziąseł, może rozwinąć się paradontoza. To zaś prosta droga do rozchwiania i ostatecznie utarty zębów.
Stomatologia zachowawcza zajmuje się też szynowaniem zębów rozchwianych, wypełnianiem czasowym i powtórnym leczeniem kanałowym.