Suchy zębodół zwany też pustym zębodołem lub poekstrakcyjnym zapaleniem kości zębodołu to powikłanie, do którego może dojść po wyrwaniu zęba stałego. W jego miejscu, w sposób naturalny tworzy się skrzep krwi wypełniony strzępami rozpadających się tkanek. Pełni on bardzo ważną rolę naturalnej osłony dla twojego organizmu w trakcie procesu gojenia. Gdy zostanie on zaburzony, może dojść do miejscowego zapalenia.
Jak się objawia suchy zębodół i co możesz zrobić, by go uniknąć?
Suchy zębodół – jak się objawia
Jednym z głównych objawów, którego nie jesteś w stanie zlekceważyć, jest promieniujący do skroni i ucha ból. Może mu towarzyszyć nieprzyjemny zapach z ust oraz zaburzenie smaku.
Gdy spojrzysz na miejsce po wyrwanym zębie, zobaczysz lekko obrzęknięte i zaczerwienione dziąsło, które jednocześnie jest bardo wrażliwe.
Ból związany z tym powikłaniem, zwykle pojawia się w między trzecim a piątym dniem od ekstrakcji zęba.
Przyczyny, które stoją za suchym zębodołem
Jeśli znasz przyczyny, wstępnie możesz też domyślić się, jak możesz zapobiegać tego typu dolegliwościom. Choć nie na wszystko masz realny wpływ, to i tak możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego w miejscu po wyrwanym zębie.
Nadmierna aktywność fibrynolityczna plazminy
Fibrynoliza to część układu hemostazy, która odpowiada za rozpuszczanie zakrzepu w naczyniach krwionośnych. Zaburzenia jej działania mogą wynikać zarówno z niedoboru wybranych składników, jak i zwiększonej produkcji inhibitorów aktywatorów plazminogenu. I to właśnie nadmierna aktywność plazminy może stać się przyczyną częściowego lub całkowitego rozpuszczenia skrzepu w zębodole.
Błędy pacjenta i ignorowanie zaleceń dentysty
Choć sam zabieg ekstrakcji może być dla ciebie bardzo wyczerpujący, to nie możesz odpuścić sobie stosowanie się do zaleceń twojego dentysty. Ten zaś na pewno uwrażliwi cię na odpowiednie dbanie o miejsce po usuniętym zębie. Po wyjściu z gabinetu nie możesz między innymi intensywnie płukać jamy ustnej, pić przez słomkę, szczotkować w miejscu zranienia.
Przeczytaj także: Jak zadbać dziąsła po ekstrakcji zęba?
Palenie papierosów
Jeśli palisz nałogowo, znajdujesz się w grupie ryzyka, która o wiele częściej doświadcza powikłań po wyrwaniu zęba. Jeśli chcesz zmniejszyć szanse na pojawienie się stanu zapalnego w zębodole, zarzuć palenie na co najmniej 72 godziny po zabiegu.
Choroby oraz przyjmowanie leków
Pojawieniu się suchego zębodołu sprzyjają też choroby, na które cierpisz. Należą do nich między innymi cukrzyca, nadciśnienie, awitaminoza, choroby przyzębia, niedożywienie i miażdżyca. Prawidłowemu gojeniu się rany nie sprzyjają też problemy z krzepnięciem krwi.
Suchy zębodół może się pojawić również w wyniku stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, leków zwężających naczynia krwionośne.
Miejsce i czas ekstrakcji zęba
Okazuje się, że suchy zębodół ma miejsce częściej w żuchwie, niż w miejscu po wyrwanym zębie w szczęce. W przypadku kobiet również czas zabiegu ma znaczenie. Chodzi o cykl menstruacyjny i konkretny przedział z nim związany. Jeśli do usunięcia zęba dojdzie między 1. a 22. dniem cyklu, zwiększy się tym samym ryzyko powikłania w postaci suchego zębodołu.
Błędy po stronie dentysty
Choć dochodzi do tego bardzo rzadko, może się zdarzyć, że do problemów z miejscem po wyrwanym zębie może przyczynić się sam stomatolog wykonujący zabieg ekstrakcji. Jednym z błędów jest pozostawienie części zęba w zębodole, co może utrudnić, a nawet uniemożliwić prawidłowe zagojenie się rany i doprowadzić do stanu zapalnego.
Suchy zębodół może też pojawić się jako powikłanie po znieczuleniu, gdy spowodowało ono niedokrwienie tkanek w miejscu wykonania zabiegu ekstrakcji.
Suchy zębodół — leczenie
W przypadku, gdy zauważysz u siebie wspomniane wyżej objawy, które świadczą o tym, że w miejscu po wyrwanym zębie pojawił się u ciebie suchy zębodół, niezwłocznie zgłoś się do dentysty, który wykonywał zabieg ekstrakcji. Musisz wiedzieć, że samo przyjmowanie leków przeciwbólowych nie niewiele się zda, a jedynie w niewielkim stopniu przyniesie ci ulgę. Nieskuteczne w leczeniu zębodołu zwykle okazują się też antybiotyki. Wynika to z faktu, iż problem ten nie pojawił się w wyniku działania czynnika bakteryjnego i nie ma charakteru reakcji zapalnej.
Najczęstsze sposoby leczenia suchego zębodołu
W trakcie konsultacji w gabinecie stomatologicznym dentysta obejrzy miejsce po ekstrakcji. Jeśli uzna, że w twoim przypadku jest to klasyczny suchy zębodół, oczyści go z zanieczyszczeń, które mogły się zebrać w zębodole. Usunie też pozostałą część zęba, jeśli to ona uniemożliwiła zagojenie się rany. Tak przygotowany suchy zębodół przepłucze następnie ciepłym roztworem chlorku sodu, czyli solą fizjologiczną. Nie powinna ona jednak zalegać w zębodole, dlatego po płukaniu delikatnie ją odessie.
W zależności od stanu zębodołu, może też zastosować inne metody leczenia.
Jedną z nich jest umieszczenie w suchym zębodole preparatu o działaniu znieczulającym, antyseptycznym i przeciwbólowym. Ta pierwsza jego cecha sprawia, że na wiele godzin po jego zastosowaniu uwolni cię od bólu.
Dentysta może też zastosować tabletki dozębodołowe z kwasem actylosalicylowym, które jak sama nazwa wskazuje, umieści w miejscu po wyrwanym zębie.
Gdyby natomiast pojawiła się gorączka lub doszło do powiększenia węzłów chłonnych, stomatolog może zdecydować o zastosowaniu antybiotykoterapii. Jak zawsze jednak, wiele zależy od konkretnego przypadku i stanu zaawansowania zmian, do których doszło w miejscu po ekstrakcji zęba.
Po zastosowaniu jednej z wybranym metod leczenia suchego zębodołu, dentysta z pewnością przekaże ci też odpowiednie zalecenia, byś mógł prawidłowo dbać o miejsce ekstrakcji w warunkach domowych.
Możliwe powikłania
Gdybyś jednak z jakiegoś powodu zlekceważył objawy świadczące o tym, że w twojej jamie ustnej pojawił się suchy zębodół, narazisz się na powikłania w postaci ropnia. Jest on wynikiem procesu zapalnego tkanek i powstałej wskutek nagromadzenia się bakterii i obumarłych tkanek w jamie po wyrwanym zębie. Jeśli i to pozostawiłbyś bez interwencji lekarza, który powinien usunąć ropę z zębodołu, może dojść do jej rozprzestrzenienia się na inne obszary, a nawet do zapalenia kości.
Suchy zębodół – co zrobić, by mu zapobiec?
Jeśli chcesz w znacznym stopniu ograniczyć wystąpienie suchego zębodołu, powinieneś przede wszystkim ściśle stosować się do zaleceń twojego dentysty, który wykonał zabieg ekstrakcji. Weź też pod uwagę najczęstsze przyczyny, o których mowa była wcześniej.
Innym sposobem jest zastosowanie żelowej gąbki hemostatycznej. Ułatwia ona proces gojenia się rany powstałej w wyniku ekstrakcji oraz przyspiesza regenerację płytek i powstawanie zakrzepu. Nie musisz jej wyjmować, bowiem po 3-4 tygodniach wchłonie się ona samoczynnie na drodze enzymatycznego rozpadu.