
Nie przejmuj się, jeśli twoja skóra nie jest tak idealna, jak ta, którą widzisz u kobiet w kolorowych magazynach. Tamta jest zwykle efektem pracy grafika, który zajmuje się obróbką końcową zdjęć.
Nie znaczy to, że możesz lekceważyć zmiany, które się pojawiają lub których wygląd odbiega od normy.
Niezależnie od ilości i rodzaju zmian na twojej skórze, przynajmniej raz w roku powinien im się przyjrzeć dermatolog. Jak wygląda takie badanie i jakie są najważniejsze wskazania do dermatoskopii?
Dermatoskopia – na czym polega zabieg
Do wykonania badania, którym jest dermatoskopia, dermatolog używa specjalistycznego sprzętu. Bez niego widziałby na twojej skórze jedynie to, co ty jesteś w stanie samodzielnie zobaczyć. Są jednak zmiany, których nie widać gołym okiem, a przynajmniej niewiele różnią się one od przebarwień, których na skórze nie brakuje.
W trakcie badania lekarz przyjrzy się zmianom przy użyciu dermatoskopu, który pozwala obejrzeć je pod wielokrotnym powiększeniem. Dzięki temu zobaczy on najmniejsze odstępstwa od normy, co może go skłonić do podjęcia decyzji o zleceniu dodatkowych badań pod kątem nowotworu skóry.
Zwykle dermatolog ma do dyspozycji również fotodermatoskop i wideodermatoskop. Dzięki tym przyrządom z dużo większą dokładnością może postawić diagnozę i w wysokiej rozdzielczości obejrzeć zmiany na ekranie monitora. Tym samym przy kolejnych wizytach będzie mógł zauważyć różnice w wyglądzie zmian zapisanych w trakcie twoich wcześniejszych badań.
Wskazania do dermatoskopii – kiedy powinieneś zgłosić się do dermatologa
Na wizyty kontrolne powinieneś się zgłaszać szczególnie w sytuacji, gdy masz skłonność do tworzenia się znamion i to w dużej ilości. Częstotliwość wizyt zależy od wskazań, które otrzymasz w trakcie pierwszej konsultacji. Jako że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego zabiegu, w tym konieczności stosowania dodatkowych preparatów, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje na skórze, bez obaw możesz umówić się na wizytę do dermatologa.
Dobrym czasem do poddania się zabiegowi dermatoskopii jest jesień i zima, czyli po okresie, gdy twoja skóra wystawiana była na intensywne działanie promieni słonecznych. Oprócz wizyt kontrolnych, do spotkania z dermatologiem powinno cię skłonić zwiększenie rozmiaru obecnych na twojej skórze zmian lub różnica w ich zewnętrznym wyglądzie. Również te zmiany, które pojawiają się nagle, szczególnie gdy jesteś już dorosły.
Są też inne wskazania do dermatoskopii, do których należą:
- leczenie onkologiczne czerniaka skóry za pomocą leków, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się innych nowotworów skóry,
- genetyczne obciążenie rakiem skóry,
- jasna karnacja,
- piegi i duża liczba znamion,
- brodawki,
- poparzenia słoneczne,
- świerzb,
- naczyniaki,
- krwawienie, łuszczenie lub swędzenie obecnych zmian na skórze.
Ze względu na duże prawdopodobieństwo nowotworu, powinieneś bezwzględnie zgłosić się do lekarza, gdy zmiany na twojej skórze mają:
- asymetryczny kształt,
- atypową barwę
- stalowoniebieską strukturę.
Niezależnie od wyniku badania z użyciem dermatoskopu, podstawą do zdiagnozowania zmiany pod względem jej złośliwego charakteru jest badania histopatologiczne.