
Jak ważna jest proteza zębowa wiedzą ci, którzy doświadczyli problemów wynikających z dużych braków w stanie swojego uzębienia. Trudności z jedzeniem, mówieniem oraz nieestetyczny wygląd mocno wpływały na komfort ich codziennego życia. Jeśli wiesz o czym mowa, z pewnością docenisz korzyści, jakie niesie ze sobą uzupełnienie protetyczne.
Jak wygląda wykonanie protezy zębowej krok po kroku? Oto kilka informacji, dzięki którym zobaczysz, że nie jest to aż tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać.
Protezy zębowe – dlaczego warto z nich korzystać
Proteza zębowa kojarzy się zwykle z osobami starszymi, u schyłku życia. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi pojawiają się nowe możliwości. Ze względu na doskonalsze, bardziej dopasowane i komfortowe uzupełnienia protetyczne, dziś decydują się na nie już nawet osoby w młodszym wieku. Poprawia to nie tylko ich wygląd, ale też podnosi komfort ich życia. Poza tym, brak kilku zębów nie wpływa korzystnie zarówno na żuchwę, jak i na szczękę. Może to bowiem doprowadzić do odkształceń i deformacji, a w efekcie wpłynąć na strukturę twarzy.
Jeśli do utraty zębów doszło w wyniki wcześniejszej choroby przyzębia lub operacji, co może się wiązać z uszkodzeniem kości, degradacja postępuje zwykle dużo szybciej.
Nawet, jeśli przyzwyczaiłeś się już do braków w uzębieniu, to niewykluczone, że podświadomie starasz się je ukrywać przed otoczeniem. Stąd możesz nawet nie zauważyć, że nie śmiejesz się już tak, jak dawniej, z szeroko otwartymi ustami, a nawet zakrywasz je dłonią.
Brak zębów nie ułatwia też przeżuwania pokarmów, co również na dłuższą metę może być uciążliwe.
Naprzeciw tym wszystkim problemem, wychodzą protezy zębowe, które niwelują braki i spowalniają, a nawet chronią przed postępem zmian w jamie ustnej, wynikających z braków w uzębieniu.
Wykonanie protezy zębowej krok po kroku
Oprócz koron i mostów protetycznych, to właśnie protezy zębowe należą do najpopularniejszych uzupełnień braków w uzębieniu. Dzięki temu, że lekarze i protetycy wciąż pracują nad ich udoskonalaniem, zwiększa się komfort ich używania. Do jednych z najnowocześniejszych należą protezy biofunkcyjne, które są wyjątkowo dobrze dopasowane do jamy ustnej. Jeśli więc cierpisz na bezzębie, zapytaj o tego rodzaju uzupełnienie, które powinno sprostać twoim wymaganiom i w pełni przywrócić funkcję żucia.
Działania wstępne
Zanim jednak zaczniesz korzystać z protezy, musisz wyleczyć zęby, które posiadasz lub je usunąć, jeśli takie rozwiązanie okaże się dla ciebie korzystniejsze.
Wykonanie protezy zębowej krok po kroku wymaga dużej precyzji. Chodzi tu nie tylko o wielkość i kolor zębów, ale przede wszystkim o dopasowanie jej do dziąseł. Protezy będziesz używać każdego dnia, dlatego nikt nie możesz sobie pozwolić na pośpiech przy jej tworzeniu.
Rodzaj protezy i dobór materiału, z którego będzie wykonana, zależy zarówno od stanu jamy ustnej, jak i twoich możliwości finansowych. Możesz wybrać protezy całkowite lub częściowe akrylowe, nylonowe, szkieletowe lub acetalowe.
Ze względu na różnorodność uzupełnień protetycznych, sam proces w pewnych szczegółach może się różnić. Posiada on jednak elementy wspólne, o których powinieneś wiedzieć, jeśli przymierzasz się do skorzystania z tego rodzaju rozwiązania.
Przygotuj się na kilka wizyt u stomatologa, zanim otrzymasz gotową protezę.
Uproszczony schemat wykonania protezy
Oto uproszczony schemat obejmujący wykonanie protezy zębowej krok po kroku:
- Podczas pierwszej wizyty, dentysta oceni stan twojego uzębienia. W zależności od zakresu braku, czyli ubytku w postaci kilku zębów lub całkowitego bezzębia, wybierze najlepszy rodzaj uzupełnienia protetycznego, po czym pobierze wycisk szczęki i żuchwy. Użyje do tego metalowych łyżek.
- Pobrany odcisk przemieszczony zostanie na łyżki z tworzywa sztucznego, co umożliwi lekarzowi pobranie kolejnej miary.
- Kolejnym krokiem będzie przygotowanie wzornika zwarciowego, czym zajmie się technik dentystyczny. W międzyczasie dentysta ustali sposób zagryzania, wysokość zębów oraz w porozumieniu z tobą dobierze ich kolor. Najlepiej, jeśli barwę zębów dopasuje on do twojego wieku, by wyglądały na naturalne.
- Przed wykonaniem ostatecznej wersji protezy, będziesz musiał przymierzyć jej wcześniejszą wersję, wykonaną na próbę. Jeśli zarówno ustawienie zębów, jak i ich kolor okaże się dobry i uzyska twoją akceptację, wzornik zostanie przekazany do protetyka.
- Podczas ostatniej wizyty, otrzymasz gotową protezę do ostatecznej przymiarki. Dentysta sprawdzi jej przyleganie, a ty ocenisz komfort jej noszenia. To czas, kiedy można dokonać potrzebnej korekty, byś mógł otrzymać w pełni gotową do użycia protezę.
Gdy już wiesz, jak wygląda wykonanie protezy zębowej krok po kroku, dużo łatwiej będzie ci rozmawiać o tym z dentystą. Być może dzięki tej wiedzy nasuną ci się pytania, które będziesz mógł mu zadać. Tym samym dokonasz jeszcze lepszego wyboru.