
Zatrzymane “ósemki” to tylko jeden z problemów z wyrzynaniem zębów. Jeśli były i twoim udziałem, dobrze wiesz, co się z tym wiąże. Wyrzynanie zębów to proces naturalny, który z różnych przyczyn może zostać skutecznie zaburzony. Najczęściej ma to miejsce w pierwszych latach życia człowieka, ale nieobce jest też wielu dorosłym. Jakie są najczęstsze przyczyny nieprawidłowości i na ile jesteś w stanie im zapobiec?
Nieprawidłowe wyrzynanie zębów – z czego może wynikać
Nieprawidłowo rosnące zęby to problem, który w wielu przypadkach wymaga interwencji ortodonty. Gdy widzisz, jak wiele osób nosi aparty ortodontyczne, łatwo się domyślić, że problem ten dotyczy sporej grupy. Wady zgryzu, do których zalicza się nieprawidłowe wyrzynanie zębów, można podzielić ze względu na okres życia, w którym dochodzi do nieprawidłowości.
Wyróżniamy wtedy:

Konsultacje stomatologiczne Ruda Śląska
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, dotyczące wyrzynania zębów u twojego dziecka, już dziś umów się na konsultację w naszym gabinecie.
Stłoczenia pierwotne
Występują w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Cały proces zaczyna się około 4. roku życia i kończy najpóźniej w okolicy 12. Wiele jednak zależy od indywidualnych uwarunkowań.
W trakcie wyrzynania zębów stałych może jednak dojść do pewnych nieprawidłowości, do których należy:
Zbyt wczesne usunięcie zębów mlecznych
Gdy dziecko dużo wcześniej utraci niektóre mleczaki, sąsiadujące zęby przesuwają się zwykle w wolną lukę. Utrudniają tym samym wyrznięcie się zęba stałego w jego prawidłowym, anatomicznym miejscu. Kiedy więc twojemu dziecku wypadnie mleczny ząb, udajcie się do dentysty, który założy tak zwany utrzymywacz przestrzeni. Zapobiegnie tym samym nachodzeniu pozostałych zębów na wolną przestrzeń i stały ząb będzie mógł bez problemu wyrosnąć.
Nieusunięte zęby mleczne
To druga skrajna sytuacja, w której ząb mleczny pozostaje zbyt długo na swoim miejscu, choć minął jego czas fizjologicznej wymiany. Być może twoje dziecko boi się usunąć ruszający się ząb, a ty nie masz serca, by je do tego zmuszać. Nie czekaj jednak, ponieważ może to doprowadzić do poważnych problemów, co może wiązać się z jeszcze większym bólem. Jeśli więc tylko zobaczysz, że któryś mleczak się rusza, zgłoś się do dentysty. Z pewnością znajdzie on sposób, by szybko i sprawnie pozbyć się “spóźnionego” zęba.
Zbyt dużo witaminy D
Nieprawidłowe wyrzynanie zębów może byś spowodowane też podawaniem zbyt dużych dawek witaminy D, co czasem ma miejsce, gdy dziecko przyjmuje zawierające ją tabletki z fluorem. Nadmiar witaminy D przyczynia się do szybszego kostnienia kości szczęki i żuchwy, co ostatecznie skutkuje zbyt małą ilością miejsca na prawidłowe ułożenie się łuku zębowego.
Stłoczenia wtórne
Niestety, nawet jeśli w dzieciństwie wszystko przebiegło w sposób prawidłowy i twoje zęby stałe bez problemu zajęły miejsce mlecznych, problemy z wyrzynaniem się zębów mogą pojawić się w wieku dorosłym. Zwykle może to mieć miejsce po ukończeniu 20. roku życia i trwać aż do późnej starości.
Problemy z zębami mądrości
Jeśli należysz do osób młodych, problem mogą stanowić wyrzynające się zęby mądrości. Nieprawidłowości zwykle objawiają się w postaci ubytków erozyjnych, stłoczeń wtórnych, stanów zapalnych kości oraz cyst.
Leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym
Nie chodzi tu o samo noszenie aparatu ortodontycznego, ale okres po jego zdjęciu. Jeśli chcesz uniknąć ponownego stłoczenia w zgryzie, musisz przez jakiś czas nosić jeszcze aparat retencyjny, który ma temu zapobiegać.
Objaw Gordona
W tym przypadku chodzi o bierne wyrzynanie zębów, które ma miejsce po zabiegu ekstrakcji. Jeśli w porę w miejscu ubytku nie wstawisz mostu lub implantu, ząb z przeciwległego łuku zacznie się wysuwać poza naturalną płaszczyznę zgryzu w stronę pustej luki zębowej.
Jak widzisz, wielu z tych problemów możesz uniknąć. Teraz, gdy posiadasz odpowiednią wiedzę, możesz ją wykorzystać zarówno dla dobra swojego, jak i dobra swoich dzieci. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, czy cokolwiek budzić będzie twój niepokój, gdy chodzi o stan zdrowia twoich zębów i ich prawidłowe wyrzynanie, skorzystaj z konsultacji stomatologicznej. Twój dentysta z pewnością chętnie odpowie na wszystkie twoje pytania.