
Trudny do usunięcia osad na zębach, przebarwienia czy gromadzący się w szczelinach kamień, to wystarczający powód, by umówić się na zabieg higienizacji zębów. Co jednak, jeśli zauważyłeś próchnicę na zębie albo twoje dziąsła są zaczerwienione i nabrzmiałe? Czy w takiej sytuacji odłożyć planowaną higienizację profilaktyczną?
Choć ostateczną decyzję podejmie twój stomatolog, warto wiedzieć, jakie sytuacje nie wykluczają scalingu i piaskowania.
Zabieg higienizacji zębów – po co się go wykonuje?
Jeśli nigdy nie korzystałeś z zabiegów higienizacji, powinieneś jak najszybciej nadrobić zaległości. To bowiem bardzo ważne zabiegi, które pomagają uniknąć wielu poważnych schorzeń, na które każdego dnia, narażone są twoje zęby oraz dziąsła.
Jeśli zdarzyło ci się nie myć zębów przez większość dnia, przesuwając po nich językiem, mogłeś poczuć dziwny w dotyku nalot. To płytka nazębna, czyli efekt uboczny połączenia twojej śliny z resztkami pokarmu, który tego dnia zjadłeś. Jeśli nie przepadasz za tego typu odczuciami, prawdopodobnie bardzo szybko oczyściłeś swoje zęby za pomocą szczoteczki, pasty i nieci dentystycznej.
Gdybyś jednak tego nie zrobił, po kilku kolejnych godzinach, płytka nazębna zaczęłaby ulegać mineralizacji. Stąd zaś, już niedaleko do utworzenia się kamienia nazębnego. Tego zaś, nie tak łatwo się pozbyć, dlatego w takiej sytuacji, konieczny jest zabieg higienizacji zębów, a dokładnie scalingu. Piaskowanie natomiast, pomoże ci oczyścić zęby z osadów i przebarwień, które powstają w wyniku spożywania pokarmów, wykazujących działanie barwiące.
Choroby jamy ustnej, a higienizacja zębów
Może się zdarzyć, że masz zaplanowaną higienizację, ale zauważyłeś, że twoje dziąsła są nienaturalnie zaczerwienione i opuchnięte. Nie musisz z niej rezygnować, ponieważ podczas rozmowy z dentystą, może się okazać, że tym bardziej powinieneś poddać się zabiegowi scalingu. I choć podczas jego wykonywania, odczuwać będziesz większy niż zwykle dyskomfort, to uwolnienie szkliwa zębów z kamienia, może przyspieszyć gojenie się twoich dziąseł. Wiele oczywiście zależy od rodzaju zmian chorobowych, dlatego ostateczną decyzję pozostaw lekarzowi.
Co innego, kiedy boleć zaczął ząb, a z dziąsłami wszystko wydaje się w porządku. W takim przypadku zabieg higienizacji zębów będziesz zmuszony odłożyć w czasie. Najpierw zajmij się ratowaniem chorych zębów. Gdy uwolnisz je od próchnicy, będziesz mógł skorzystać z piaskowania, scalingu, fluoryzacji czy root planingu.