Implant to specjalnie wykonany sztuczny korzeń zęba. Zastępuje on usunięty lub utracony wcześniej naturalny korzeń i umożliwia zamocowanie w tym miejscu nowej korony zębowej.
Implanty zębowe-wskazania
Wszczepienie implantów zalecane jest pacjentom, którzy chcą uzupełnić braki zębowe w sposób, który zapewni im komfort podczas spożywania posiłków, prowadzenia rozmów oraz poprawi estetykę uśmiechu, wpływając na poczucie pewności siebie i samoakceptację.
Implanty zębowe – kiedy warto o nich pomyśleć. Wybranie implantów wskazane jest, gdy zachodzi potrzeba:
- uzupełnienia większej liczby brakujących zębów, aż do bezzębia włącznie,
- uzupełniania braków w przypadku nieobecności zawiązka lub zawiązków zębów stałych,
- poprawienia jakości życia osobom użytkującym protezy ruchome,
- uzupełnienia braków zębowych u pacjentów:
- nietolerujących protez ruchomych,
- mających zanikły wyrostek zębodołowy, stosujących całkowite protezy ruchome, które mają bardzo złą stabilność.
Implanty zębowe - przeciwwskazania
Choć sam zabieg nie jest skomplikowany, to nie każdy może z niego skorzystać. Oto sytuacje, w których należy zrezygnować z wszczepienia implantu zębowego:
- nowotwór w okolicy miejsca implantacji,
- choroby psychiczne,
- demencja starcza,
- ciężkie schorzenia ogólne,
- napromienianie miejsca implantacji,
- leczenie bifosfonianami w formie doustnej przez co najmniej 3 lata lub w formie dożylnej przez jakikolwiek okres,
- niedostateczna ilość kości wyrostka zębodołowego (bez możliwości augmentacji).
Jak wygląda zabieg implantacji?
Proces implantacji przebiega w kilku etapach, a sam zabieg, dzięki znieczuleniu miejscowemu, jest bezbolesny.
Lekarz przecina dziąsło, nawierca mały otwór w kości, mocuje wszczep i zamyka pole operacyjne.
W okresie kilku miesięcy od zabiegu, wszczep zrasta się z kością. Dzięki biozgodności implantów tytanowych organizm szybko uznaje je za swoją integralną część. W ten sposób, implant zębowy staje się substytutem korzenia zęba.
Kolejnym etapem jest gojenie i kształtowanie dziąsła wokół implantu, tak aby przypominało to, które jest wokół naturalnego zęba. Gdy ten proces zostanie zakończony, na implantach mocuje się korony, mosty lub protezy ruchome.
Implanty zębowe w HalembaDent
Twórcą stosowanych w naszym gabinecie implantów IS II Active jest NeoBiotech. To ogólnoświatowa firma, zajmująca się badaniem i rozwojem nowoczesnych rozwiązań z zakresu implantologii.
Tym, co wyróżnia jej produkt, jest:
Kształt Implandu CMI – zapewnia doskonałą stabilizację implantów w blaszce zbitej kości, środkowej części gąbczastej i dolnej warstwie korowej kości;
Powierzchnia SLA – odpowiada za szybką integrację implantu z kością i skrócenie czasu gojenia;
BioSeal – to rewolucyjne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest stworzenie takiego uszczelnienia pomiędzy górną częścią implantu, a dziąsłem, które zapobiega przedostawaniu się bakterii i minimalizuje ryzyko utraty kości;
Gwint “Magic Thread” – to specjalny kształt gwintu, który zapewnia prawidłową stabilizację i wzmacnia odporność wszczepu na siłę zgryzu i siły boczne.
Korzyści i zalety
Jedną z głównych zalet implantacji, jest przywrócenie pełnego uzębienia, które w odczuciach zbliżone jest do tego, które związane jest z posiadaniem własnych, zdrowych zębów.
Implanty dają też możliwość stosowania koron i mostów bez uszkadzania zębów sąsiednich. W przypadku, gdy przerwa między naturalnymi zębami jest bardzo długa, implanty umożliwiają wykonanie takiej odbudowy.
Pomagają też w odbudowie stałych braków zębów bocznych, gdy do tej pory, w grę wchodziła jedynie proteza ruchoma.
Po zabiegu
Przez kilka dni po zabiegu najczęściej utrzymuje się ból, który należy traktować jako naturalną konsekwencję wykonanego zabiegu. Mogą również występować podbiegnięcia krwawe (czyli siniaki) oraz obrzęk.
Jeśli pojawi się bolesny obrzęk zaraz po wszczepieniu implantów, co jak najszybciej powinien zobaczyć lekarz wykonujący zabieg.
Elementy systemu implantologicznego ICX
Uniwersalne implanty przeznaczone do wszystkich wskazań. Mikrogwint w obszarze przyszyjkowym zapewnia znacznie lepsze utrzymanie poziomu kości korowej oraz rozłożenie sił powodujących przeciążenia i naprężenia. Subkrestalne umieszczenie implantu zapobiega zanikowi kości brzeżnej.
Biomateiały
W naszej ofercie znajdą Państwo propozycję zaawansowanej linii substytutów kostnych do odbudowy kości oraz tkanek miękkich – produkty sprawdzonych i polecanych przez lekarzy producentów (m.in. Triagen, Novadento), a w tym:
- materiały kościozastępcze: granulat kościozastępczy, granulki kości gąbczastej, mix kości gąbczastej i kortykalnej, PlastBone mix żel w strzykawkach, bloczki, stożki oraz cylindry,
preparaty kolagenowe: stożki, kostki oraz gąbki,
- membrany:
osierdziowe – resorbcja powyżej 4 miesięcy,
kolagenowe – resorbcja powyżej 6 tygodni,
kortykalne – utrzymuje pełną barierę nawet przez 9 miesięcy.