1. Ekstrakcja
W dniu zabiegu
- nie jeść i nie pić do czasu ustąpienia działania znieczulenia (minimum 2 godziny),
- w razie pojawienia się bólu po zabiegu można zażyć sprawdzone przez Państwa leki przeciwbólowe,
- w razie wystąpienia obrzęku można stosować zewnętrznie zimne okłady w okolicy miejsca usuwanego zęba,
- myjąc zęby w dniu zabiegu omijać miejsce usuniętego zęba, nie dotykać rany.
Do 24 godzin po zabiegu
- nie spożywać gorących i ciepłych pokarmów i napojów, unikać napojów gazowanych,
- nie spożywać alkoholu.
Do 48 godzin po zabiegu
- unikać wysiłku fizycznego, długiego przebywania na słońcu i korzystania z sauny,
- nie płukać jamy ustnej.
Powstrzymać się od palenia papierosów i stosowania innych wyrobów zawierających nikotynę tak długo, jak to tylko możliwe (przynajmniej 3 dni) – niezastosowanie się do tego zalecenia znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych w postaci suchego zębodołu czy zapalenie ozębnej.
Przepisane przez lekarza leki należy zażywać zgodnie z jego poleceniami.
W razie wystąpienia niepokojących objawów skontaktować się z gabinetem stomatologicznym.
2. Leczenie endodontyczne
- Nie spożywać posiłków dopóki działa znieczulenie,
- W dniu zabiegu unikać spożywania gorących płynów oraz twardych i gorących posiłków,
- Po zakończeniu leczenia kanałowego mogą występować przejściowe samoistne bądź spowodowane przez nagryzanie dolegliwości bólowe okolicy leczonego zęba przez okres kilku dni. W razie konieczności można zażyć leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne po wcześniejszej konsultacji z lekarzem,
- W przypadku wystąpienia obrzęku należy skontaktować się z lekarzem,
- W ciągu 6-12 miesięcy po zakończeniu leczenia kanałowego należy wykonać kontrolne zdjęcie RTG,
- Każdy ząb po leczeniu kanałowym zaleca się docelowo odbudować protetycznie (w wyjątkowych sytuacjach zalecenia lekarza mogą być inne).
3. Znieczulenie
- 3. do 2 godzin po zabiegu ostrożnie spożywać posiłki w celu uniknięcia pogryzienia się.
4. Higienizacja
- Bezpośrednio po zabiegu nie jeść i nie pić przez godzinę.
- Przez 24 godziny po zabiegu stoswać „białą dietę”, tzn. Unikać spożywania mocno barwiących produktów mogących przebarwiać zęby typu soki porzeczkowe, aroniowe, czerwone wino, kawa, herbata, cola-cola a także jedzenia buraków lub jagód, pomidorów itp.
- Przez 24 godziny po zabiegu unika
- palenia papierosów oraz spożywania kwaśnych produktów spożywczych.
- Przez kilka dni po zabiegu, podczas mycia zębów należy stosować szczoteczki z miękkim włosiem oraz pasty i płyny znoszące nadwrażliwość, gdyż zęby po zabiegu moga być nadwrażliwe a na dziąsłach może pojawić się niewielki krwawinie.
5. Fluoryzacja
- 2 godziny po zabiegu nie należy jeść, pić, palić papierosów ani żuć gumy,
- w dniu zabiegu już nie myć zębów,
- Przez 24 godziny po zabiegu stoswać „białą dietę”, tzn. Unikać spożywania mocno barwiących produktów mogących przebarwiać zęby typu soki porzeczkowe, aroniowe, czerwone wino, kawa, herbata, cola-cola a także jedzenia buraków lub jagód, pomidorów itp.
- palenia papierosów oraz spożywania kwaśnych produktów spożywczych.
6. Cementowanie koron i mostów
Zalecenia po cementowaniu mostów i koron zębowych:
- nie jeść do 2 godzin po zacementowaniu uzupełnienia,
- 24 godziny od zabiegu unikać spożywania twardych pokarmów,
- Przez 24 godziny po zabiegu stoswać „białą dietę”, tzn. Unikać spożywania mocno barwiących produktów mogących przebarwiać zęby typu soki porzeczkowe, aroniowe, czerwone wino, kawa, herbata, cola-cola a także jedzenia buraków lub 2 tygodnie nie należy żuć gumy i spożywać pokarmów o ciągnącej się, kleistej konsystencji,, pomidorów itp.
- po pewnym czasie od zabiegu konieczne może być dodatkowe dostosowanie uzupełnienia protetycznego do zgryzu. Jeśli pojawi się uczucie nieprawidłowego ,,układania” się zębów podczas żucia czy nagryzania prosimy o kontakt w celu umówienia się na dodatkową wizytę kontrolną.
Higiena mostów i koron zębowych:
- pojedyncze korony zębowe należy traktować jak własne zęby, używając standardowej szczoteczki do zębów i nici, pamiętając o szczególnej higienie okolicy przydziąsłowej,
- w przypadku mostów dentystycznych przestrzeń pomiędzy błoną śluzową, a przęsłem mostu należy czyścić za pomocą szczoteczek międzyzębowych, irygatora lub nici superfloss,
- zalecamy używanie specjalistycznych płukanek do jamy ustnej w celu zapobiegania powstawaniu zapaleń dziąseł w okolicach uzupełnień stałych.
Polecamy płukanki takie jak: Eludril care
W przypadku stosowania uzupełnień protetycznych cementowanych tymczasowo, należy pamiętać o terminowym kontynuowaniu leczenia protetycznego według zaleceń lekarza i docelowej wymianie uzupełnień tymczasowych na stałe.
7. Wybielanie
- Przez 14 dni po zabiegu nie należy spożywać owoców cytrusowych, soków owocowych i leków przeciwko nadkwasocie żołądka (substancje te zmieniają zawartość kwasu w ślinie i mogą doprowadzić do zaburzenia lub wydłużenia procesu wybielania) ✓ Przez 14 dni po zabiegu nie należy palić tytoniu, pić kawy i herbaty, Coca coli, czerwonego wina i innych silnie barwiących napojów oraz pokarmów tj.: buraki, sos sojowy, kukurydza,kurkuma, wiśnie (spożywanie ich może opóźnić proces wybielania i osłabić jego efekt)
- nie należy stosować dodatkowych środków wybielających
Jak dbać o higienę w przypadku protez
1. Protezy ruchome akrylowe i szkieletowe
- Protezy ruchome należy przechowywać na sucho w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku. Nie należy przechowywać protez w wodzie czy wilgotnym środowisku, ponieważ sprzyja to rozwojowi grzybów i bakterii na jej powierzchni,
- Proteza powinna być czyszczona codziennie po jej użytkowaniu za pomocą dwustronnej szczoteczki do protez. Należy starannie wyczyścić całą jej powierzchnię. Do mycia protez nie powinno używać się standardowych past do zębów, możemy do tego wykorzystać pasty do mycia protez lub szare mydło
- Raz w tygodniu można używać tabletek do dezynfekcji protez,
- Odradzamy codziennego korzystania z klejów do protez, ponieważ wpływają one niekorzystnie na błonę śluzową jamy ustnej,
- Należy pamiętać o zachowaniu higieny języka i błony śluzowej jamy ustnej stosując szczoteczki do języka i płukanki do jamy ustnej takie jak: Eludril care
2. Protezy ruchome acronowe
- Po ściągnięciu proteze myj pod bierżącą wodą delikatną szczoteczką,
- Na czas spoczynku ściągnij protezę, co powzwoli na odpoczynek i regeneracje dziąseł,
- Protezę przechowuj w pojemniku wypełnionym czystą, chłodną wodą. Woda musi być wymienana codziennie,
- Unikaj ekspozycji protezy na słoncę, działanie alkoholi w stężeniu powyżej 40% oraz inncyh preparatów chemicznych. Proteza w wyniku działa tych czynników może zmieni kolor i starcić swoje właściwości fizyczne.
- Nie zginaj ani nie modyfikuj protezy.
- Nie czyść protezy płynami do płukania jamy ustnej, ani substancjami, które mają w składzie utleniacze czy wybielaczy, gdyż proteza może ulec zniszczeniu.
- Producent do mycia protezy poleca dedykowane pastylki Multiclean
Jeśli proteza ulegnie jakiemukolwiek uszkodzeniu nie należy podejmować samodzielnej próby jej naprawy, gdyż może to mieć jeszcze bardziej destrukcyjny wpływ na jej funkcjonowanie. W celu naprawy należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego.
Do czyszczenia protez acronowych nie używać wody utlenionej, ponieważ może ona powodować odbarwienia tworzywa protezy
3. Protezy ruchome acetalowe
- Nie czyścić protez używając materiałów trących lub produktów przeznaczonych do czyszczenia protez z żywic akrylowych czy protez metalowych. Używać tylko produktów do higieny jamy ustnej.
- Protezy powinno się czyścić miękką szczoteczką w letniej wodzie z mydłem (temperatura wody nie powinna przekraczać 42 ºC.
- Do czyszczenia nie stosować środków utleniających i zawierających kwas (nie stosować tabletek do protez ani myjek ultradźwiękowych).
- Podczas mycia nie należy stosować dużego ucisku, gdyż proteza wykonana ze sztucznego tworzywa może ulec uszkodzeniu.
- Trzeba starannie usunąć z protezy wszelkie resztki jedzenia i przepłukać usta wodą.
- Nie powinno się myć protezy pastą do zębów ponieważ przestanie być gładka.
- Myć protezę należy po każdym posiłku, a co najmniej rano i wieczorem. Jeżeli nie można umyć protezy powinno się ją przepłukać pod bieżącą wodą.
- Preparatów do czyszczenia można używać dodatkowo, a nie zastępczo do ręcznego czyszczenia protezy. Pod żadnym pozorem protezy nie wolno gotować, ani wyparzać gorącą wodą!
- Do dezynfekcji można użyć alkoholu, nie stosować płynów z chlorexydyną.
- Proteza może zmienić kolor z powodu kontaktu z karotenem i dymem tytoniowym
- Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, protezę można wyjmować na okres spoczynku nocnego z ust i po jej umyciu przechowywać w suchym, szczelnym pojemniku. Nie przechowywać protezy w pobliżu źródeł ciepła tj. grzejniki, palniki, kuchenki itp. Wysoka temperatura może spowodować odkształcenia protezy.
- Nadmierne zużycie protezy następuje w wyniku kontaktu z zębami z łuku przeciwstawnego, zębami nienormalnych wielkości lub w przypadku bruksizmu.
- W przypadku reakcji alergicznej na materiał, niezwłocznie przerwać używanie i skontaktować się z lekarzem.
4. Korony i mosty w implantach
Zalecenia po cementowaniu mostów i koron zębowych:
- nie jeść do 2 godzin po zacementowaniu uzupełnienia
- 24 godziny od zabiegu unikać spożywania twardych pokarmów
- 2 tygodnie nie należy żuć gumy i spożywać pokarmów o ciągnącej się, kleistej konsystencji
- po pewnym czasie od zabiegu konieczne może być dodatkowe dostosowanie uzupełnienia protetycznego do zgryzu. Jeśli pojawi się uczucie nieprawidłowego ,,układania” się zębów podczas żucia czy nagryzania prosimy o kontakt w celu umówienia się na dodatkową wizytę kontrolną
Higiena mostów i koron zębowych:
- pojedyncze korony zębowe należy traktować jak własne zęby, używając standardowej szczoteczki do zębów i nici, pamiętając o szczególnej higienie okolicy przydziąsłowej
- w przypadku mostów dentystycznych przestrzeń pomiędzy błoną śluzową, a przęsłem mostu należy czyścić za pomocą szczoteczek międzyzębowych, irygatora lub nici superfloss
- zalecamy używanie specjalistycznych płukanek do jamy ustnej w celu zapobiegania powstawaniu zapaleń dziąseł w okolicach uzupełnień stałych.
Polecamy płukanki takie jak: Eludril care
W przypadku stosowania uzupełnień protetycznych cementowanych tymczasowo, należy pamiętać o terminowym kontynuowaniu leczenia protetycznego według zaleceń lekarza i docelowej wymianie uzupełnień tymczasowych na stałe.