Kiedyś nie było żadnych znieczuleń i też się ludzie leczyli, powiedzą osoby starsze. I mają rację, bo jakoś to było i jakoś się wytrzymywało. Tylko czy na pewno cierpienie podczas leczenia stomatologicznego jest konieczne? Czy nie lepiej zapobiec bólowi i zdecydować się na znieczulenie u dentysty? Tym bardziej, że obecnie stomatologia oferuje pacjentom wiele nowoczesnych, a przede wszystkim bezpiecznych metod znieczulania. Szczególnie istotne jest to w przypadku osób, które cierpią na lęk przed dentystą, zwany dentofobią.
Dentofobia – strach przed dentystą
Większość pacjentów właśnie ból podaje jako główną przyczynę dentofobii, czyli strachu przed dentystą. Na dalszych miejscach są strach przed dźwiękiem narzędzi dentystycznych oraz przed niemiłym, pozbawionym empatii zachowaniem lekarza. Szczególnie właśnie osoby w średnim wieku i starsze, mogą mieć obawy przed pozbawionym grzeczności podejściem oraz niedelikatnym wykonaniem zabiegu. Pamiętają one bowiem czasy, gdy w szkolnym gabinecie przyjmowała wiecznie obrażona dentystka, a o środkach znieczulających nikt nawet nie wspominał.
Na szczęście czasy te dziś są już historią. Pacjent udając się do gabinetu stomatologicznego może liczyć na pełną wyrozumiałość, empatię i delikatne traktowanie. Przy pewnych zabiegach postawa stomatologa wystarczy, byśmy czuli się komfortowo. Są jednak zabiegi, przy których miły dentysta nie wystarczy i dla naszego komfortu oraz dobrego samopoczucia znieczulenie może stać się konieczne.
Przeczytaj także:
7 sposobów na pokonanie lęku przed dentystą
Nie pozwól, by strach blokował cię przed zadbaniem o zęby. Wypróbuj sprawdzone sposoby na pokonanie lęku przed dentystą i umów się na wizytę.
Leczenie u dentysty nie musi boleć
Teraz możesz poddać się najtrudniejszym zabiegom stomatologicznym bez najmniejszego bólu. Każdy szanujący się dentysta zaproponuje ci znieczulenie nawet, gdy nie przewiduje, że zabieg może być bolesny. Każdy z nas ma bowiem na innym poziomie próg bólu i inaczej na niego reaguje, a komfort pacjenta jest przecież istotny. Dlatego właśnie, korzystając z nowoczesnych rozwiązań lekarz stomatolog może zadbać o to, aby pacjent przechodził przez przeprowadzane zabiegi bezboleśnie, a co za tym idzie również bezstresowo. Tym bardziej, że osoba znieczulona jest spokojniejsza i nie wykonuje gwałtownych ruchów, co bardzo ułatwia pracę stomatologowi.
Czy znieczulenie u dentysty jest bezpieczne?
Znieczulenie stomatologiczne jest bezpieczne i najczęściej nie powoduje żadnych działań niepożądanych. Poważne skutki uboczne zdarzają się bardzo rzadko, dlatego nie należy się ich obawiać. Oczywiście istnieją różne przeciwwskazania do jego zastosowania, dlatego w każdym przypadku to dentysta decyduje o tym, czy i jakie znieczulenie będzie odpowiednie. Głównym celem każdego lekarza stomatologa, poza wyleczeniem choroby, jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa i poczucia komfortu pacjenta. Dlatego stosuje się głównie znieczulenie miejscowe oraz minimalne dawki leków wystarczające do uśmierzenia bólu.
Znieczulenie u dentysty – rodzaje i charakterystyka
Obecnie istnieje wiele rodzajów znieczulenia, jakie może zastosować dentysta. Różnią się one między sobą sposobem aplikacji oraz stopniem działania. Dobierane są również pod kątem wykonywanych zabiegów. Najczęściej stosowane są:
Znieczulenie nasiękowe
To najczęściej stosowane znieczulenie u dentysty, będące rodzajem znieczulenia miejscowego. Charakteryzuje się dużą objętością środka znieczulającego przy jednoczesnym małym jego stężeniu. Podaje się je za pomocą bardzo cienkiej igły pod powierzchnię błony śluzowej jamy ustnej. Może ono wymagać więcej, niż jednego nakłucia. Środek blokuje nerwy w okolicach podania, oraz znieczula nerwy w zębie. Znieczulenie nasiękowe jest wykorzystywane przede wszystkim w zabiegach stomatologii zachowawczej, protetyki, periodentologii oraz przy ekstrakcji zębów i pobieraniu wycinków z błony śluzowej.
Znieczulenie powierzchniowe
Jest to jedno ze słabych rodzajów znieczulenia stosowanego w gabinetach dentystycznych. Podawane jest w postaci aerozolu lub żelu i rozprowadzane po powierzchni błony śluzowej. Lek przenika przez nabłonek i poraża zakończenia nerwowe. Najczęściej tego typu znieczulenie stosuje się przed wkłuciem igły z docelowym lekiem znieczulającym. Może również wystarczyć do znieczulenia podczas usuwania zębów mlecznych ze zresorbowanymi korzeniami.
Znieczulenie przewodowe
Ten rodzaj znieczulenia, uznawany za jeden z najsilniejszych, podaje się w okolice pnia nerwu. Przerywa ono połączenie danego nerwu i usuwa ból w całej okolicy unerwionej tym nerwem. Niestety sam moment podania tego rodzaju znieczulenia nie należy do szczególnie przyjemnych. Stosuje się je zazwyczaj podczas usuwania zębów bocznych dolnych oraz przy wykonywaniu dłuższych zabiegów.
Znieczulenie komputerowe
To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie stomatologii i znieczulania, w którym za całość procesu aplikacji płynu znieczulającego odpowiada komputer. Dozuje on niewielką dawkę tuż przed nakłuciem igłą, tworząc tym samym tak zwany płaszcz anemizacyjny. Dzięki temu sam moment nakłucia jest bezbolesny. Natomiast czujniki ciśnienia dbają o to, aby dawkowanie odbywało się w sposób wolniejszy. To zaś zapobiega powstawaniu mikro urazów w miejscu aplikacji. Ten rodzaj znieczulenia został stworzony z myślą o osobach, które boją się tradycyjnych zastrzyków, a także nie tolerują uczucia rozpierania lub odrętwienia.
Sedacja wziewna
W tej metodzie znieczulenia podaje się gaz rozweselający, czyli mieszankę tlenu i podtlenku azotu. Sam proces aplikacji jest bardzo prosty i przebiega poprzez specjalną maseczkę, przez którą pacjent oddycha. Niweluje to napięcie, lęk i niepokój, przy zachowaniu świadomości. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i polecana szczególnie osobom cierpiącym na dentofobię, astmę lub padaczkę, a także w przypadku dzieci.
Znieczulenie u dentysty nie zawsze jest konieczne, jednak kiedy zaistnieje taka potrzeba, warto z niego skorzystać – nawet jeśli nie cierpisz na dentofobię. Dzięki temu unikniesz nie tylko niepotrzebnego bólu, ale i stresu, a wizyty w gabinecie stomatologicznym staną się bardziej komfortowe. To zaś sprawi, że chętniej będziesz korzystać z regularnych kontroli stanu twojej jamy ustnej i tym samym będziesz się cieszyć pięknym oraz zdrowym uśmiechem. I pamiętaj, że znieczulenie to ogromna pomoc i ułatwienie zarówno dla stomatologa, jak i pacjenta. Nie wahaj się więc o nie poprosić nawet wtedy, gdy lekarz go nie proponuje. Przecież najważniejsze jest twoje zdrowie i komfort.