Leczenie kanałowe, czy inaczej endodontyczne, polega na usunięciu z zęba chorobowo zmienionych tkanek i wypełnieniu powstałej przestrzeni specjalnym materiałem.
Endodoncja jest konieczna, gdy do delikatnej struktury miazgi, dostaną się drobnoustroje, które powodują utworzenie stanu zapalnego miazgi, co objawia się silnym bólem. Ten utrzymuje się zwykle kilka dni, zarówno w nocy, jak i podczas jedzenia, dając jednocześnie uczucie, że ząb jest za wysoki.
Leczenie kanałowe-wskazania
Leczenie kanałowe jest wskazane, gdy dojdzie do:
- zapalenia miazgi,
- zmian okołowierzchołkowych,
- martwicy miazgi,
- niedopełnienia kanałów korzeniowych (mowa o tzw. ponownym leczeniu kanałowym).
Przeciwwskazania
Do pierwotnego leczenia kanałowego nie ma przeciwwskazań. Problem pojawić się może jedynie w sytuacji, gdy pacjent ma uczulenie na składniki środka znieczulającego.
Jeśli chodzi o ciążę i okres karmienia piersią, przed zabiegiem leczenia kanałowego, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Przygotowanie do zabiegu
Osoby po wylewie krwi do mózgu i zawale serca, przed zabiegiem powinny o tym poinformować lekarza.
Poza tym, przed przyjściem do gabinetu, należy coś zjeść. I to jedyne, na co warto zwrócić uwagę i o czym dobrze jest pamiętać. Jednorazowy zabieg może chwilę potrwać, a lekki posiłek nie dopuści do zasłabnięcia w trakcie leczenia.
Przebieg
W zależności od rozpoznania, lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jeśli uzna to za konieczne, leczenie kanałowe rozpocznie się od prześwietlenia zęba, aby określić długość oraz kształt i ilość kanałów.
W sytuacji, gdy zabieg wykonywany jest podczas jednej wizyty, co może potrwać nawet do 2 godzin, w znieczuleniu miejscowym usuwana jest cała chorobowo zmieniona miazga, a miejsce po niej, wypełniane jest specjalistycznym materiałem. Na koniec stomatolog sprawdza szczelność i zakłada plombę kosmetyczną.
Bywa, że z pewnych względów, jednorazowy zabieg nie jest możliwy. Wówczas na początku wykonuje się dewitalizację, czyli zatrucie miazgi zęba. Stosuje się ją u pacjentów,
- którym nie można podać znieczulenia,
- z ostrym bólem, liczących na doraźną pomoc.
Z kolei, w przypadku martwicy miazgi, zgorzeli miazgi , a także w sytuacji, gdy kanał korzeniowy nie został w pełni wypełniony w pełni, koniecznie będzie prawdopodobnie kilka wizyt.
Możliwe powikłania
Po leczeniu kanałowym mogą, ale nie muszą pojawić się dolegliwości bólowe. Powinny jednak ustąpić do 2 tygodni. Gdyby się jednak nasilały, należy zgłosić się do stomatologa, w celu zdiagnozowania przyczyny i zastosowania leczenia.