Inlay i onlay to alternatywa dla tradycyjnych wypełnień z kompozytu w zębach bocznych, stosowana w przypadku dużych ubytków. Pozwala na dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego, tzn. punktów stycznych, guzków i bruzd.
Ze względu na uniwersalne właściwości porcelany, to ona jest najczęściej wybierana jako uzupełnienie zęba. Oprócz niej, w inlay i onlay stosuje się też stopy złota, materiały kompozytowe lub kompozycje złożone, czyli na przykład złoto i ceramikę.
Inlay i onlay - różnice
Różnice wynikają z rodzaju ubytku, który ma być wypełniony.
Wkład inlay
Wykonywany jest w zębach na powierzchniach żujących tak, że przynajmniej z dwóch stron sąsiaduje z naturalną koroną zęba.
Nakład onlay
Umieszczany jest na koronie i odtwarza powierzchnię żującą oraz guzki. Gdy w zębie powstały duże ubytki, wykonuje się uzupełnienie typu overlay. Obejmuje ono całe guzki i część powierzchni bocznych zęba, które stykają się z zębami sąsiadującymi.
Wskazania i przeciwwskazania
Inlay i Onlay stosuje się przy naprawie zębów uszkodzonych mechanicznie oraz przy dużych wypełnieniach, niezależnie od tego, czy wcześniej wykonane było leczenie kanałowe, czy też nie. Po endodoncji stosowane jest jako forma końcowej rekonstrukcji zęba.
W sytuacji, gdy naturalna korona zęba uległa całkowitemu zniszczeniu lub zostały tylko cienkie ścianki, nie jest możliwe zastosowanie inlay, czy onlay. W ich miejsce wybierany jest wkład koronowo-korzeniowy z pełną koroną.
Zalety
Jeśli tylko możliwe jest zastosowanie wypełnień inlay lub onlay, warto je wybrać z kilku powodów:.
Wzmocnienie zęba
Zęby podczas jedzenia, poddawane są różnym siłom nacisku. W przypadku użycia wkładu inlay lub nakładu onlay, siły te, w chwili gryzienia, rozkładają się równomiernie. Dzięki temu, nawet w przypadku dużego ubytku w zębie, zmniejsza się zagrożenie jego złamania, a ząb zostaje wzmocniony nawet o 75%.
Efekt estetyczny
To kolejna cenna zaleta uzupełnień inlay i onlay. Dzięki temu, że stomatolog może dobrać kolor uzupełnień inlay i onlay dopasowany do barwy odbudowywanego zęba i zębów sąsiadujących, różnice w wyglądzie są naprawdę niewielkie, wręcz niezauważalne.
Trwałość
Uzupełnienia inlay i onlay, w porównaniu z tradycyjnymi plombami, są twardsze i odporniejsze na ścieranie oraz wypłukiwanie. Lepiej też zabezpieczają ząb przed nawrotem próchnicy.
W zależności od rozległości ubytku oraz dbałości o higienę jamy ustnej przez szczotkowanie i nitkowanie, uzupełnień inlay i onlay mogą wytrzymać nawet do 10 lat.