Nowoczesna diagnostyka obrazowa to już standard, który dostępny jest w wielu gabinetach stomatologicznych. Diagnostyka z użyciem cyfrowej kamery, tomografu, czy RVG sprawia, że leczenie zębów jest jeszcze bardziej skuteczne i komfortowe. Korzyści z niej czerpie zarówno lekarz, jak i pacjent.
Diagnostyka obrazowa-wskazania
Choć podczas przeglądowego badania jamy ustnej, stomatolog może wstępnie ocenić stan zdrowia zębów i błon śluzowych, to nie jest w stanie zdiagnozować chorób, rozwijających się w miejscach niewidocznych gołym okiem. Chodzi o przestrzenie międzyzębowe, zmiany w obrębie korzeni zębowych, tkanek okołowierzchołkowych, czy kości. W takich przypadkach, niezbędne wydaje się skorzystanie z diagnostyki obrazowej. Pomocna okaże się ona również w przypadku zabiegów implantologicznych, protetycznych i ortodontycznych.
Metody diagnozowania
W zależności od potrzeb, stomatolog mając do dyspozycji urządzenia oparte na najnowszej technologii, bardzo dokładnie określa przyczyny i zakres zmian chorobowych. Z ich pomocą może zarówno dobrze rozplanować zabieg, jak i dokładniej niż kiedyś, przedstawić pacjentowi końcowy efekt terapii. Do dyspozycji ma cyfrową kamerę wewnątrzustną, tomograf komputerowy i urządzenie do zdjęć RVG.
Diagnostyka cyfrową kamerą wewnątrzustną
Dzięki kamerze wewnątrzustnej, lekarz może na dużym ekranie zobaczyć, w jakim stanie są zęby pacjenta. To zaś pomaga pacjentom zrozumieć sposób leczenia, który stomatolog wybierze dla konkretnego przypadku. Obraz też bardziej przemawia do wyobraźni pacjenta. Bardzo możliwe, że na wielu zadziała motywująco i skłoni ich do większej troski o swoje zdrowie.
Na uzyskanym obrazie, dentysta wskazuje nie tylko miejsca, które wymagają leczenia, ale też efekty, jakie uzyska po zakończeniu terapii.
Tomografia komputerowa X-Mind Trium (Aparat do wykonywania badań CBCT )
Tomografia komputerowa pozwala uzyskać obraz 3D zębów, szczęki oraz żuchwy i zaplanować nawet najbardziej skomplikowane zabiegi. Jest bezbolesna i nieinwazyjna. Szczególnie pomocna okazuje się przy zabiegach wszczepiania implantów. Ale nie tylko. Stomatolog, dzięki trójwymiarowym i panoramicznym zdjęciom, może dokładnie ocenić zmiany około zębowe, zdiagnozować rzadkie procesy chorobowe kości szczęki, żuchwy i stawów skroniowo-żuchwowych oraz zaburzeń zwarcia.
Diagnostyka rentgenowska (zdjęcie przylegające/zębowe RVG, skrzydłowo-zgryzowe, skośne)
RVG to zdjęcia stomatologiczne, które można zapisać cyfrowo, i do których lekarz ma dostęp od razu po ich wykonaniu.
Mogą być wykonywane przed każdym zabiegiem, jeśli tylko stomatolog uzna to za konieczne i pomocne. Dzięki wysokiej jakości zdjęć i możliwości niemal natychmiastowego ich obejrzenia, w czasie konsultacji stomatologicznej możliwe jest sprawdzenie ułożenia zębów, długości kanałów zębowych, stanu i gęstości kości, wykrycia ciała obcego w obrębie szczęki oraz zlokalizowania ubytków próchnicowych.