Usuwanie zęba nigdy nie należało do zabiegów łatwych i przyjemnych. Podczas, gdy dawniej, w przypadku bardzo chorych i zepsutych zębów, było jednym z częściej stosowanych rozwiązań, tak dziś stomatolodzy robią wszystko, by ząb uratować, a z zabiegu chirurgii stomatologicznej korzystają w ostateczności.
Jeśli mimo wszystko dojdzie do sytuacji, gdy nie będzie innego wyjścia, warto wiedzieć, jak wygląda taki zabieg, jakie są korzyści i ewentualne powikłania.
Chirurgia stomatologiczna-wskazania
Najczęstszym wskazaniem do usunięcia zęba, są następujące przypadki:
- zniszczenie zęba przez próchnicę,
- złamania: podłużne i skośne złamanie zęba, poprzeczne ze znacznym przemieszczeniem odłamów oraz złamanie korzenia w zębie wielokorzeniowym,
- paradontoza,
- ostry i przewlekły stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych,
- mocne rozchwianie zęba,
- nieprawidłowo zbudowane zęby,
- zęby dodatkowe lub nadliczbowe,
- zęby zatrzymane i zęby mądrości (ósemki) z zatrzymanym wyrzynaniem.
Chirurgia stomatologiczna-przeciwwskazania
Jeśli wiemy, że cierpimy na chorobę, która mogłaby być przeciwwskazaniem do usunięcia zęba, należy koniecznie powiedzieć o tym dentyście jeszcze przed zabiegiem. W sytuacji, gdy nie posiadamy takiej wiedzy, pomocna może okazać się poniższa lista:
- niewyrównana cukrzyca,
- nieleczone choroby kardiologiczne, krwi, wątroby, nerek,
- ostre choroby zakaźne,
- ostre stany zapalne błony śluzowej,
- ciąża w okresie do 3 miesiąca oraz między 7 a 9 miesiącem,
- szczękościsk,
- miejsca napromieniowane w trakcie radioterapii.
Ponadto zdecydowanym przeciwwskazaniem w chirurgii stomatologicznej jest ząb tkwiący w guzie nowotworowym lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Przygotowanie
Przygotowanie polega na podaniu znieczulenia miejscowego. Jego rodzaj zależy od okolicy jamy ustnej, z której ząb ma być usunięty. W przypadku zębów górnych, stosujemy znieczulenie nasiękowe, natomiast gdy usunięty ma być ząb dolny, ze względu na bardziej zbitą strukturę kości, częściej stosujemy znieczulenie przewodowe.
Usuwanie zęba-przebieg zabiegu
Usunięcie zęba polega na jego rozchwianiu i wyjęciu z zębodołu. W bardziej skomplikowanym przypadku może być wymagane:
- dłutowanie zewnątrzzębodołowe – nacięcie dziąsła w obszarze usuwanego zęba, odwarstwienie okostnej od kości i wywiercenie otworu w kości na wysokości korzenia usuwanego zęba. Następnie przy użyciu odpowiedniego narzędzia ząb jest wywarzany z zębodołu.
- dłutowanie wewnątrzzębodołowe – usunięcie nadmiaru kości bezpośrednio w zębodole. Po zabiegu zalecane jest założenia szwów.
Chirurgia stomatologiczna w przypadku zębów wielokorzeniowych, polega na ekstrakcji zęba z separacją korzeni, czyli ich rozcięciem.
Co warto wiedzieć po usunięciu zęba
Mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Przez kilka dni może utrzymywać się obrzęk dziąsła w okolicy usuniętego zęba. Dlatego lepiej spożywać miękkie lub płynne posiłki.
Gdy chodzi o powikłania, do tych groźniejszych należą zakażenia bakteryjne, a do najbardziej nieprzyjemnym , ale na szczęście najrzadszych – suchy zębodół, zwany też zapaleniem kości zębodołu lub pustym zębodołem. Ściany zębodołu pokrywa wówczas szary nalot, a ból jest silny i promieniujący.