Most to stała proteza uzupełniająca brak jednego lub kilku zębów. W jego skład wchodzi przęsło, które odtwarza czynność i kształt utraconych zębów oraz elementy mocujące – most na filarach. Filarami mogą być naturalne zęby otaczające lukę albo implanty. Natomiast rolę elementów mocujących, spełniają wkłady koronowe lub korony.
Rodzaje mostów protetycznych
Ze względu na wykorzystywane do ich wykonania materiały, mosty protetyczne dzielą się na:
- jednolite – wykonane z jednolitego materiału np.: metalu, akrylu, cyrkonu czy też porcelany;
- złożone – baza wykonana jest z metalu lub cyrkonu natomiast powierzchnia widoczna, pokryta jest estetycznym materiałem ceramicznym, w kolorze zbliżonym do zębów własnych pacjenta.
W naszym gabinecie wykonujemy następujące mosty:
- metalowe,
- cyrkonowe,
- pełnoceramiczne,
- akrylowe tymczasowe,
- adhezyjne Maryland,
- kompozytowe.
Wskazania
Do zastosowania stałej protezy w postaci mostu, potrzebne są odpowiednie warunki w jamie ustnej pacjenta i dlatego ostateczna decyzja, należy do lekarza prowadzącego.
Most protetyczny stosuje się zwykle w sytuacji, gdy brakuje jednego, dwóch lub trzech zębów. Jednak przed i za luką, muszą być naturalne zęby pacjenta lub wszczepione implanty zębowe.
Przeciwwskazaniem są zęby mniejsze od uzupełnianych braków albo bardzo zniszczone przez próchnicę.

Etapy tworzenia
Wykonanie mostu trwa około 3–4 tygodni, licząc od pierwszej wizyty.
Na początku, dentysta sprawdza, czy braki w uzębieniu można odbudować z pomocą mostu protetycznego i czy filary zębowe są wystarczająco trwałe.
Jeśli nie są potrzebne wkłady koronowo-korzeniowe, lekarz pobiera wyciski do wykonania orientacyjnych modeli gipsowych.
Następnym etapem jest oszlifowanie zęba mającego pełnić rolę filara, po czym ponownie pobierany jest wycisk. Stomatolog podczas tej wizyty może wykonać most tymczasowy z materiału akrylowego oraz dobiera odpowiedni kolor zębów.
Podczas kolejnej wizyty, gdy most wykonany przez technika jest już gotowy, dentysta przymierza most aby sprawdzić czy pasuje na filary zębów oraz czy kolor jest odpowiedni. Gdy uzyskają akceptację przez pacjenta, most trafia do laboratorium protetycznego w celu wykończenia.
Ostatnia wizyta to zacementowanie mostu.
Zalecenia po zacementowaniu mostu
Stosując odbudowę protetyczną w postaci mostu, pacjent powinien jeszcze bardziej dbać o higienę jamy ustnej. Nie chodzi tu tylko o tradycyjne szczotkowanie zębów, czy korzystanie z nici dentystycznej, ale również o zwrócenie uwagi na błonę śluzową pod przęsłem mostu. Idealnym rozwiązaniem byłoby stosowanie irygatora, za pomocą którego możliwe będzie wypłukiwanie resztek pokarmowych i drobnoustrojów spod mostu.
Ważne jest również, by pamiętać o wizytach kontrolnych, w wyznaczonym przez lekarza terminie.