Protezy szkieletowe, wykonywane są z dentystycznego stopu metalu, akrylu oraz zębów sztucznych. Uzupełnienia te właściwie rozkładają siły zgryzowe na podłożu oraz chronią przed zniszczeniem zespół tkanek i narządów w obrębie jamy ustnej.
Są one bardziej komfortowe niż tradycyjne protezy akrylowe, ale mniej niż korony lub mosty. Wykorzystywane są, gdy braki zębowe nie pozwalają na uzupełnienie ich mostem. Stanowią też dobrą alternatywę dla tradycyjnych protez akrylowych.
Wskazania
Po usunięciu jednego lub kilku zębów, może dojść do niekorzystnych zmian w układzie zębów . By temu zapobiec, zaleca się stosowanie uzupełnień protetycznych. Kiedy nie można zastosować koron i mostów, używa się protez szkieletowych. Robi się to nie tylko ze względów estetycznych, ale też po to, by zapobiec ścieraniu się zębów własnych pacjenta oraz wysuwaniu i przesuwaniu zębów sąsiadujących z ubytkami. Protezy szkieletowe chronią też przed zaburzeniami w stawach skroniowo–żuchwowych.
Rodzaje protez szkieletowych
Na rynku protetyki stomatologicznej, dostępne są dwa rodzaje protez szkieletowych: protezy szkieletowe klasyczne i bezklamrowe.
Protezy szkieletowe klasyczne
Są jednymi z najczęściej wybieranych i stosowanych rodzajów protez zębowych szkieletowych. Opierają się one częściowo o:
- zęby chorego,
- podłoże, czyli podniebienie,
- wyrostki zębodołowe pokryte dziąsłami,
a ich elementami utrzymującymi są klamry.
Dzięki naturalnemu podparciu, część wyzwalanych sił zostaje przeniesiona na pozostające w jamie ustnej zęby, co sprawia, że proteza działa w sposób bardziej fizjologiczny, niż proteza akrylowa.
Protezy szkieletowe bezklamrowe
Należą do najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych ruchomych uzupełnień protetycznych. Łączą w sobie wszystkie zalety standardowych protez szkieletowych, ale jednocześnie nie posiadają widocznych metalowych klamer – tak niepożądanych zwłaszcza w przednim odcinku uzębienia.
Ten rodzaj protez szkieletowych jest zupełnie niewidoczny, dzięki czemu zapewnia lepszy efekt kosmetyczny. Przyczyniają się do tego mocowania w postaci zatrzasków, teleskopów, czy też zasuw. Są droższe, ponieważ konieczne jest okoronowanie własnych zębów pacjenta, ale mając na uwadze korzyści, ich wybór z pewnością wart jest rozważenia.
Protezy szkieletowe - wady
Protezy szkieletowe nie są idealnym, pozbawionym wad rozwiązaniem. Na szczęście można się do nich przyzwyczaić. Mowa tu o widocznych klamrach, konieczności mycia protezy przy każdym myciu zębów i mniejszym komforcie niż w przypadku zastosowania mostu .
Nie zawsze też możliwe jest użycie tego typu rozwiązania protetycznego. Ostateczna decyzja należy do lekarza, po ocenie warunków panujących w jamie ustnej pacjenta.