Chrapanie należy do jednych z najbardziej uciążliwych zaburzeń oddechu. Charczenie, które wydobywa się z gardła, to skutek drgania i trzepotania zwiotczałego podniebienia miękkiego.
Spędza sen z powiek, i to dosłownie, niemal wszystkim, którzy przebywają w jednym pomieszczeniu z osobą chrapiącą. Ta zaś, zwykle nie zdaje sobie z tego sprawy, chyba, że chrapanie i ją wybudza.
To wszystko wydaje się oczywiste i dość jasne, ale co wspólnego ma chrapanie, ze stomatologią? Czy można w ogóle stwierdzić, że chrapanie to problem dentystyczny?
Najczęstsze przyczyny chrapania
Przyczyn chrapania może być co najmniej kilka. Jeśli pojawia się rzadko, zwykle związane jest ze spożyciem alkoholu lub infekcją. Gdy pojawia się każdej nocy, problem zaczyna robić się poważny i dobrze by było, powiedzieć o tym lekarzowi. Głównie dlatego, że chrapaniu może towarzyszyć obturacyjny bezdech senny.
Do najczęstszych przyczyn powtarzającego się chrapania, należy otyłość i wiotkość tkanek gardła, upośledzenie drożności nosa, przerost migdałków, palenie papierosów, czy też wady budowy żuchwy.
Wpływ chrapania na zdrowie zębów
Choć wydaje się to niemożliwe, to chrapanie ma wpływ na zdrowie twoich zębów. Może nie największy, ale jednak. Chodzi tu przede wszystkim o ślinę, a dokładnie o jej brak w twoich ustach. Odpowiada ona za odpowiedni poziom pH w ustach. Reguluje go, zapobiegając zakwaszeniu. Już po ok. 30 minutach od zjedzenia słodkiego posiłku, pH w twoich ustach wraca do normy. Utrudnia to rozwój i niszczące działanie bakterii, powodujących próchnicę i stany zapalne dziąseł.
Gdy przez większość czasu, w trakcie snu, usta są otwarte, naturalnym efektem jest wysychanie jamy ustnej, a co za tym idzie, obniżenie pH i zakwaszenia środowiska ust. Taki stan, prowadzi do stopniowej utraty szkliwa i rozwoju próchnicy.
Jak w leczeniu chrapania, może pomóc stomatolog?
Bezdech senny, który związany jest z chrapaniem, swoją przyczynę może mieć w wadach anatomicznych. Mowa tu między innymi o wadach zgryzu, zwykle z grupy tyłozgryzów. Zauważone odpowiednio wcześnie i poddane leczeniu ortodontycznemu, może w wieku dorosłym zapobiec chrapaniu.
Są też inne objawy, które mogą wskazywać na obturacyjny bezdech senny, towarzyszący chrapaniu. W trakcie wizyty kontrolnej, może zauważyć je stomatolog.
Należą do nich:
- ślady zębów, odbitych na wewnętrznej stronie policzków,
- nadwrażliwość zębów,
- pofalowany, przypominający muszlę przegrzebka brzeg języka.
Być może, nie zdajesz sobie sprawę z wagi problemu, jakim jest chrapanie i możliwość pojawiania się bezdechów sennych. Dentysta, który zwróci uwagę na wspomniane objawy, może skierować cię do lekarza, zajmującego się tego typu problemami, między innymi lekarza medycyny snu, neurologa, czy też laryngologa. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ obturacyjny bezdech senny, może prowadzić do chorób, zagrażających życiu.