Kamień nazębny, to problem, który dotyka właściwie wszystkich. Ta zwapniała płytka nazębna, powstała w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej może skutecznie zaszkodzić twojemu zdrowiu, a jeśli jej nie usuniesz, może doprowadzić do utraty zębów.
Jak walczyć z kamieniem nazębnym i czy możliwe jest usuwanie kamienia nazębnego w domu?
Jak powstaje kamień nazębny?
Osad, z którego powstaje kamień na zębach, początkowo jest miękki i łatwy do usunięcia. Jest on naturalnym efektem jedzenia i picia, dlatego nie jesteś w stanie w 100% mu zapobiec. W jego skład wchodzą głównie bakterie i związki obecne w ślinie. Osad określany też mianem płytki nazębnej, sam w sobie nie jest problemem. Groźne dla zębów i zdrowia jamy ustnej jest to, co może z niego powstać, czyli kamień nazębny.
Jeśli zaniedbujesz codzienną higienę jamy ustnej i tym samym nie oczyszczasz na bieżąco zębów z osadu, szybko zacznie on zmieniać swoją postać. W wyniku oddziaływania na niego fosforanu wapnia i innych związków mineralnych obecnych w ślinie dojdzie do mineralizacji płytki nazębnej. Zamiast niej będziesz mógł dostrzec między innymi w szczelinach między przednimi dolnymi zębami w żuchwie i w pobliżu dziąseł, twardą warstwę o kolorze żółtym lub brązowym.
Gdy już do tego dojdzie, samo szczotkowanie nie wystarczy, by się jej pozbyć i tym samym unikniesz jej szkodliwego wpływu na zęby.
Czy kamień nazębny jest szkodliwy?
Tak. Kamień nazębny, to zmineralizowana postać płytki nazębnej. Płytka zaś zawiera bakterie, które wytwarzają kwasy niszczące szkliwo i atakujące dziąsła przyczyniając się do rozwoju próchnicy, a także wielu chorób przyzębia i dziąseł.
Jeśli nie oczyszczasz systematycznie zębów i nie nitkujesz przestrzeni zębowych w celu pozbycia się resztek jedzenia, zmineralizowana płytka nazębna będzie się rozrastać. Nie będzie się przy tym ograniczać do wierzchniej części zębów. To właśnie kamień na zębach w dużej mierze powoduje cofanie się dziąseł i tym samym odsłanianie szyjek zębowych. Zdarza się, że kamień wciska się między ząb i dziąsła, powodując w ten sposób stan zapalny, wymagający interwencji stomatologicznej.
Kamień nazębny to jedna z głównych przyczyn paradontozy, która nieleczona może skutkować rozchwianiem i ostatecznie utratą zębów. Jeśli regularnie nie usuwasz kamienia nazębnego, stan twojej jamy ustnej może być coraz gorszy. Nie tylko zmagać się będziesz ze stanami zapalnymi dziąseł, ale też gromadzące się bakterie intensywniej atakować będą zęby i doprowadzać do zmian próchniczych.
Nie bez znaczenia jest także element estetyczny. Kamień nazębny odkłada się w postaci żółto – brązowego nalotu, który skuteczni szpeci nasze uzębienie.
Jak uniknąć kamienia nazębnego?
Niestety całkowicie uniknąć kamienia nazębnego się nie da. Jednak możemy spowodować, że będzie się odkładał powoli i w małych ilościach. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak będziemy dbali o nasze zęby. Regularne i dokładne szczotkowanie zębów, minimum dwa razy dziennie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, oraz płukanie ust po każdym posiłku, może znacznie spowolnić odkładanie się osadu na zębach, a tym samym opóźnić proces tworzenia się płytki nazębnej.
Istotne jest również regularne uczęszczanie na kontrole do gabinetu stomatologicznego. Wskazane jest kontrolowanie zębów minimum co pół roku. Można też skorzystać ze stomatologicznych zabiegów profilaktycznych, takich jak np. lakierowanie zębów, czy fluoryzacje.
Czy można kamień nazębny usunąć w domu?
Usuwanie kamienia metodami domowymi jest mało skuteczne. Może być też dość ryzykowne i prowadzić do uszkodzeń szkliwa. W tradycji istnieje kilka sposobów na walkę z kamieniem nazębnym. Dość popularne jest czyszczenie zębów węglem aktywnym. Niestety węgiel ma właściwości ścierne, może zatem usunąć nie tylko płytkę nazębną, ale także uszkodzić szkliwo, nie usuwając kamienia.
Podobne działanie posiada soda oczyszczona, która ma za zadanie starcie kamienia z zębów. Niektórzy stosują również ocet jabłkowy i drożdże piwne, które mają za zadanie rozpuszczenie kamienia. Niestety na kamień tego typu praktyki nie wpływają.
Co zaproponuje dentysta?
Nie ma lepszego i bezpieczniejszego sposobu na pozbycie się szpecącego i niosącego gro chorób kamienia nazębnego, jak rozprawienie się z nim przez stomatologa. Istnieją trzy główne metody usuwania kamienia nazębnego:
Skaling
Metoda polegająca na mechanicznym, lub coraz częściej – ultradźwiękowym rozbijaniu i usuwaniu kamienia nazębnego.Istnieją dwa rodzaje skalingu:
Naddziąsłowy- usuwający zwapnioną płytkę nazębną z powierzchni zęba
Poddziąsłowy – likwidujący kamień pod powierzchnią dziąseł
Piaskowanie
Zabieg wykonywany przy użyciu tzw. piaskarki i trwający ok 30 min. Polega na rozpyleniu na powierzchnię zębów specjalnego piasku stomatologicznego, który oczyszcza zęby i przestrzenie międzyzębowe. Zabieg jest bezbolesny. Po jego wykonaniu zaleca się stosowanie przez 48 godzin tzw. „białej diety” wykluczającej pokarmy i napoje o ciemnym zabarwieniu.
Proponowane metody są całkowicie bezpieczne i skuteczne. Wiadomo jednak nie od dziś, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, dlatego dbajmy o higienę jamy ustnej i kontrolujmy zęby co pół roku, a nie będzie potrzeby usuwania kamienia nazębnego, lub potrzeba taka będzie pojawiała się bardzo rzadko.