Za rozwój reakcji alergicznych u osób używających na co dzień uzupełnień protetycznych, odpowiedzialne są składniki używane do ich produkcji. Mogą to być zarówno chrom, jak i nikiel oraz wchodzący w skład akrylu monomer resztkowy, powstały w procesie polimeryzacji protezy.
Alergia kontaktowa, do której w takich sytuacjach dochodzi, to efekt narażenia śluzówki jamy ustnej na kontakt z materiałem obcym. Na szczęście nie musisz się martwić, ponieważ bez problemu możesz zastąpić obecną protezę taką, która nie będzie już wywoływać problemów zdrowotnych.
Objawy alergii na protezę
Wszelkie objawy alergiczne, gdy tylko się pojawią, zgłoś swojemu lekarzowi. Nie ma potrzeby, byś narażał jamę ustną na kolejne, nasilające się skutki alergii na składniki protezy.
Miejsce, w których pojawiają się zmiany wywołane alergią, uzależnione jest od rodzaju używanej przez ciebie protezy.
Do najczęstszych objawów należą:
- zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
- zaczerwienienie,
- podrażnienie,
- swędzenie w miejscach styku protezy z ciałem,
- uczucie pieczenia,
- obrzęk i grudki na śluzówce (znikają po wyjęciu protezy).
W przypadku bardziej nasilonych objawów, przybierają one postać płytszych zmian nadżerkowych i głębszych wrzodziejących. Mogą też pojawić się na innych częściach ciała, oddalonych od jamy ustnej.
Proteza acetalowa i nylonowa – dobra alternatywa dla alergika
W obecnych czasach, dzięki nieustannemu rozwojowi stomatologii i protetyki, alergicy nie muszą rezygnować z uzupełnień protetycznych. W przypadku uczulenia na wybrane elementy, z których zrobiona jest proteza, w porozumienia z protetykiem i alergologiem, mogą wybrać inne, bardziej przyjazne rozwiązanie.
Najbardziej przyjazna i najchętniej wybierana proteza dla alergika, wykonana jest z materiałów termoplastycznych, czyli acetalu lub nylonu. Mnogość jej zalet sprawia, że i tobie z pewnością przypadnie do gustu takie rozwiązanie. Jeśli w trakcie używania protezy, zauważyłeś w jamie ustnej objawy alergii, porozmawiaj ze swoim stomatologiem.
Zalety uzupełnień protetycznych dla alergików
Protezy acetalowe i nylonowe są cieńsze, bardziej wytrzymałe, a przez to odporniejsze na przeciążenia mechaniczne, niż protezy akrylowe. Nie wypaczają się też, nie odkształcają i nie łamią, nawet przez wiele lat od chwili pierwszego użycia. Poza tym nie sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej i skuteczne chronią przed rozwojem grzybów i bakterii. Nie zawierają monomeru resztkowego i związków toksycznych, przez co są w pełni biokompatybilne.
Dodatkowym i jednocześnie bardzo istotnym ich atutem, jest wysoka estetyka i wygoda podczas użytkowania. Dzięki wykonanym w kolorze zęba klamrom, nikt niewtajemniczony nie zauważy nawet, że twoje zęby nie są naturalne.
Jak widzisz, proteza dla alergika nie musi być gorszą wersją tej, której używałeś do tej pory. Wręcz przeciwnie, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że bardzo szybko przekonasz się, że zmiana ta przyniosła ci same korzyści.