Higienizacja to podstawowe zabiegi stomatologiczne, z pomocą których możesz skutecznie dbać o stan zdrowia dziąseł i zębów. Nie wystarczy jednak, że raz na pół roku umówisz się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Higiena jamy ustnej wymaga dbania o zęby i dziąsła każdego dnia. Z pomocą szczoteczki, nici dentystycznej i płynów do płukania, możesz skutecznie zapobiegać próchnicy i zmianom chorobowym dziąseł.
Choć sam zabieg higienizacji jest bardzo korzystny, to wymaga też odpowiedniego postępowania po jego wykonaniu. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę i czego unikać tuż po oraz w ciągu najbliższych dni po wyjściu z gabinetu?
Jak dbać o zęby po higienizacji?
W ramach higienizacji, najczęściej wykonywane są zabiegi scalingu, piaskowania i wygładzania. Możesz również skorzystać z lakierowania i fluoryzacji, które w sposób szczególny, chronić będą twoje zęby przed próchnicą.
Zalecenia bezpośrednio po zabiegu
Aby efekty higienizacji, utrzymywały się jak najdłużej, powinieneś ściśle przestrzegać zaleceń dentysty lub higienistki, w zależności od tego, kto wykonuje zabieg. Po usunięciu kamienia i przebarwień oraz wygładzeniu zębów:
- do dwóch godzin niczego nie jedz ani nie pij,
- przez najbliższą dobę, stosuj tak zwaną białą dietę, co w praktyce oznacza unikanie pokarmów i płynów, które mogłyby trwale zabarwić zęby, czyli:
- czerwonego wina,
- ćwikły,
- przecieru pomidorowego,
- marchewki,
- owocowych soków i przecierów,
- powidła,
- jagód,
- czarnej porzeczki,
- truskawek,
- kawy,
- herbaty,
- coca-coli.
- w razie podrażnienia dziąseł, stosuj lecznicze płukanki,
- w przypadku nadwrażliwości na niskie i wysokie temperatury, stosuj pasty łagodzące ten nieprzyjemny efekt higienizacji.
Higiena jamy ustnej, w okresie pomiędzy zabiegami higienizacji
Prócz zaleceń co do tego, jak dbać o zęby po higienizacji, a konkretnie tuż po jej wykonaniu, nie mniej ważne są te, które dotyczą czynności związanych z codzienną higieną jamy ustnej.
Być może masz już swój rytuał, związany z dbałością o zęby i dziąsła, ale nie rezygnuj z zaleceń, które otrzymasz w gabinecie stomatologicznym. Wykorzystaj je, by jeszcze lepiej zatroszczyć się o stan jamy ustnej. Mowa tu o doborze odpowiedniej szczoteczki do zębów i pasty oraz kolejności wykonywanych na co dzień czynności, czyli szczotkowania, nitkowania i płukania płynem do higieny jamy ustnej.
Zwróć też uwagę na spożywane pokarmy, w tym słodycze i przekąski. Przede wszystkim pamiętaj, by za każdym razem, przepłukać usta wodą, nie dopuszczając, by resztki jedzenia przykleiły się do zębów. Szybciej też dzięki temu, przywrócisz prawidłowe pH jamy ustnej.
Korzyści płynące z higienizacji
Na koniec kilka argumentów, które niech będą zachętą do regularnego poddawania się zabiegom higienizacji, dzięki której:
- będziesz mógł dłużej cieszyć się zdrowymi i mocnymi zębami,
- zmniejszysz ryzyko stanu zapalnego i krwawienia dziąseł,
- zapobiegniesz paradontozie,
- będziesz miał przyjemniejszy oddech,
- zmniejszysz prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby serca, zawał, zapalenie płuc i zmiany miażdżycowe.
To bardzo dużo, jak na niewielki wysiłek z twojej strony i czas spędzony w gabinecie.