Swoim wyglądem do złudzenia przypominają bardzo dobrze zadbane prawdziwe zęby. Licówki na zęby to jeden z często stosowanych sposobów na poprawę koloru i ukształtowania uzębienia. W dodatku bezbolesny, co jest dużym atutem, który przekonuje wiele osób do skorzystania z tej formy poprawy swojego uśmiechu.
Kiedy warto zdecydować się na licówki i jakie są ich największe zalety?
Kiedy warto wybrać licówki na zęby?
Licówki mogą być traktowane zarówno jako zabieg stomatologii estetycznej, jak i element uzupełnienia protetycznego. Wiele w przypadku celowości ich użycia zależy od przyczyny, która stoi za decyzją o ich zastosowaniu.
Licówki na zęby zwykle stosowane są w celu:
- korekcji:
- ukruszeń i złamań zęba,
- kształtu zębów,
- przebarwień,
- wad zgryzu,
- braku symetrii pomiędzy prawą a lewą stroną łuku zębowego,
- zmniejszenia przerwy między jedynkami (niwelacja diastemy),
- wyrównania zębów:
- krzywych
- obróconych,
- usunięcia zbyt widocznych bruzd i uszkodzeń szkliwa,
- zmiany koloru koron zębów, gdy przebarwień nie można usunąć innymi metodami,
- nadbudowy brakujących fragmentów zębów,
- skrócenia lub wydłużenia zębów,
- ukrycia dużego wypełnienia po leczeniu zęba,
- wizualnego odmłodzenia zębów.
Licówki możesz założyć zarówno na jeden, jak i na wszystkie zęby.
Dlaczego warto zastosować licówki na zęby?
Swoją decyzję dotyczącą licówek powinieneś skonsultować ze swoim dentystą. Nie w każdym przypadku będą one najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, a ty wahasz się, czy wykorzystać je do poprawy wyglądu swojego uzębienia, poznaj ich najważniejsze zalety.
Korekta niedoskonałości wizualnych
Naturalne zęby potrafią mieć wiele niedociągnięć, nierówności, bruzd i przebarwień. Nie zawsze możesz je zniwelować poprzez tradycyjne zabiegi stomatologiczne. Choć zabieg higienizacji uwalnia zęby od niewielkich przebarwień i kamienia nazębnego, to zdarza się, że to nie wystarczy. Jeśli w dzieciństwie przyjmowałeś przez dłuższy czas antybiotyki z grupy tetracyklin, mogło dojść do zabarwienia zębów, z którym nie poradzi sobie żadna piaskarka stomatologiczna. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są licówki, które zakryją te niedoskonałości. Licówki nie zastąpią natomiast leczenia ortodontycznego, o czym z pewnością dowiesz się od dentysty, z którym omawiać będziesz temat nałożenia licówek na swoje zęby.
Śnieżnobiały uśmiech
Jaśniejszy odcień zębów możesz uzyskać w trakcie zabiegu wybielania, ale ze względu na zróżnicowaną dietę i spożywanie produktów barwiących, przebarwienia znów się pojawiają. Odpowiedzią na ten problem są licówki. Te osłony wykonane z porcelany, są odporne na przebarwienia. Jeśli zależy ci na naturalnych i wolnych od nieestetycznych kolorów zębach, licówki mogą okazać się dobrym wyborem.
Ratunek dla zębów z uszkodzonym szkliwem
Choć szkliwo na zębach nie należy do najmiększych, to zdarza się, że dochodzi do jego uszkodzenia. A ponieważ naprawa nie zawsze jest możliwa, to wiele osób, które znalazły się w takiej sytuacji, korzysta z licówek. Okazują się one ratunkiem między innymi dla osób, które cierpią na utratę szkliwa z powodu abrazji i erozji. Dzięki licówkom ich zęby odzyskują swój naturalny wygląd.
Jakie licówki na zęby masz do wyboru?
Podobnie jak to bywa w przypadku różnych uzupełnień protetycznych, tak też licówki różnią się materiałem, z którego są wykonane. I tak do wyboru masz:
Licówki porcelanowe
Tego rodzaju licówki są trwałe, wytrzymałe, twarde i zarazem elastyczne. Nie ulegają przebarwieniom i są odporne na kamień nazębny oraz osady. Prezentują się bardzo dobrze, zwłaszcza na przednich zębach, które są najbardziej widoczne w trakcie rozmowy, czy spożywania posiłków.
Licówki kompozytowe
Są wytrzymałe i podobnie jak porcelanowe, łączą w sobie twardość i elastyczność, ale dość szybko pojawiają się na nich przebarwienia i nie są tak trwałe.
Licówki akrylowe
Stosowane są raczej jako rozwiązanie tymczasowe przed założeniem licówek lepszej jakości. Są też mniej elastyczne, ciężkie i nietrwałe.
Licówki ceramiczne
Te licówki, choć nie należą do najtańszych, to wydają się odpowiednie, jeśli chcesz cieszyć się naturalnym wyglądem zębów. Nie musisz się też obawiać o ich trwałość, bo jest ona bardzo wysoka.
Licówki pełnoceramiczne
Wykonywane są z porcelany, która cechuje się przepuszczalnością światła, jak ma to miejsce w przypadku naturalnych zębów. W praktyce oznacza to, że są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Bardzo odporne na urazy mechaniczne i przebarwienia, mogą ci służyć nawet 15 lat. Każda z licówek wykonywana jest na podstawie odlewu zęba i dostosowywana pod względem kolorystycznym do twoich naturalnych zębów. Nie powodują też reakcji alergicznych.
Jeśli jednak szukasz mniej inwazyjnej metody, która nie wymaga wstępnego szlifowania zębów, na które nakładane są licówki, może zainteresuje cię jedno z najnowszych rozwiązań współczesnej stomatologii. Mowa o odbudowie kompozytowej metodą Flow Injection. Jest w pełni nieinwazyjna i nie wymaga preparacji zębów. Choć mniej trwała, niż ma to miejsce w przypadku licówek ceramicznych i pełnoceramicznych, to niższa jest też cena, a wygląd można odświeżać, gdy pojawia się ślady zużycia.