Mikroskop stomatologiczny to sprzęt, który coraz częściej możesz spotkać w gabinecie dentystycznym. Co to oznacza dla ciebie, jako pacjenta? Przede wszystkim wysoką jakość leczenia, a co za tym idzie, zmniejszenie częstotliwości wizyt, których powodem jest choroba zębów, dziąseł i przyzębia. Kiedy i przy jakich zabiegach, dentysta może korzystać z mikroskopu? I dlaczego to urządzenie stanowi dla wielu z nich nieocenione wsparcie?
Mikroskop stomatologiczny — na czym polega jego fenomen
Jeszcze nie tak dawno, mikroskop w gabinecie dentystycznym należał do rzadkości, a co za tym idzie, sporadycznie korzystali z niego stomatolodzy. Dziś jest inaczej i ci, którzy choć raz mieli okazję pracować przy jego wsparciu, nie wyobrażają sobie swoje dalszej pracy bez niego. Trudno się dziwić, skoro z pomocą mikroskopu mogą powiększyć niewielkie pole operacyjne nawet 20 razy. To zaś sprawia, że każdy zabieg może być wykonywany z niezwykłą precyzją, dokładnością i rzetelnością.
Przed uzbrojonym w mikroskop dentystą nie ukryją się najmniejsze objawy próchnicy czy innego rodzaju zmiany chorobowe w jamie ustnej. Co więcej, urządzenie to może wyświetlać obraz z jamy ustnej pacjenta na dużym monitorze, dzięki czemu analiza każdego przypadku może być jeszcze dokładniejsza. To wszystko sprawia, że niezależnie od rodzaju problemu, możesz liczyć na naprawdę dokładne leczenie i tym samym małe szanse na przeoczenie czegoś, co spowodowałoby rozwój choroby.
Które dziedziny stomatologii wykorzystują mikroskop?
Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w gabinecie, w którym zobaczysz mikroskop stomatologiczny, możesz się spodziewać wysokiej jakości usług medycznych. Niezależnie, z jakim problemem dotyczącym jamy ustnej przychodzisz, możesz być pewien, że lekarz skorzysta z tego urządzenia, jeśli tylko uzna to za potrzebne do skutecznego wyleczenia dolegliwości.
Leczenie kanałowe
Głównym przeznaczeniem mikroskopu były na początku zabiegi leczenia kanałowego. To one bowiem należą do jednych z najtrudniejszych. Wymagają niezwykłej precyzji przy opracowywaniu kanałów. Mikroskop okazuje się przydatny również w sytuacji, gdy w trakcie wcześniejszego leczenia przez innego lekarza, doszło do pewnych zaniedbań.
Jeśli to właśnie leczenie kanałowe jest zabiegiem, który cię czeka, postaraj się umówić na wizytę do dentysty, który nie tylko specjalizuje się w tej dziedzinie stomatologii, ale też ma do dyspozycji mikroskop stomatologiczny. Dzięki niemu z dużą dokładnością:
- znajdzie ujścia kanałów korzeniowych,
- zlokalizuje kanały dodatkowe,
- opracuje kanały korzeniowe i skontroluje ich czystość,
- wypełni kanały korzeniowe,
- zaopatrzy perforację dna korzenia lub komory.
Inne dziedziny stomatologii
Nie tylko endodoncja korzysta z mikroskopu, ale też inne dziedziny, w których liczy się dokładność w leczeniu zębów. Może się więc okazać, że przy jego użyciu, dentysta:
- wypełni ubytki zębowe,
- opracuje ubytki próchnicowe,
- skontroluje szczelność uzupełnień,
- opracuje korzenie pod wkłady oraz pod licówki,
- zdiagnozuje ogniska próchnicy, szczególnie w początkowym fazie jej rozwoju,
- dostrzeże nieszczelności już istniejących wypełnień leczonych zębów,
- uwidoczni mikropęknięcia szkliwa,
- wykona zabieg skalingu.
Wynika z tego, że urządzenie powiększające sprawdza się w:
- stomatologii zachowawczej,
- chirurgii,
- protetyce,
- higienizacji,
- diagnostyce.
Jak widać, tam, gdzie to tylko potrzebne, twój dentysta użyje mikroskopu, który przez cały czas jest w jego zasięgu.
Mikroskop stomatologiczny to również wsparcie dla zdrowia dentysty
Być może niejeden raz zastanawiałeś się, czy po wielu godzinach spędzonych w niezbyt wygodnej pozycji, twój dentysta nie nabawi się schorzeń kręgosłupa i innych dolegliwości. Nachylony bokiem, nadwyręża zarówno mięśnie i stawy, jak i układ kostny swojego ciała. To zaś często odbija się na jego zdrowiu po latach pracy w gabinecie.
Mikroskop pozwala zadbać o higienę pracy. Dogodna pozycja siedząca tuż za głową pacjenta, bez konieczności nachylania się nad jego ciało, w tym głównie okolicę jamy ustnej, nie męczy i pozwala na przeprowadzanie wielogodzinnych zabiegów. Dentysta nie musi nawet przychylać głowy, by dokładnie obejrzeć miejsce, które wymaga leczenia. To duże ułatwienie i wsparcie dla ergonomii pracy dentystycznej.