
Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o higienę swojej jamy ustnej, nie możesz pominąć nitkowania. Dzięki tej praktyce, oczyścisz z pozostałości pokarmowych, niedostępne dla szczoteczki przestrzenie między zębami. To ważny element codziennej praktyki i jeśli dotąd ograniczałeś się jedynie do szczotkowania, może czas pomyśleć o zmianie.
Komu zawdzięczamy ten prosty, ale bardzo skuteczny wynalazek? Oto kilka informacji, na temat nici dentystycznej.
Nici dentystyczne – jak to się zaczęło
Historia nici dentystycznej, sięga nie tak odległych czasów, bo początków XIX wieku. Wtedy to, niejaki Parmly, amerykański dentysta, po raz pierwszy zalecił swoim pacjentom, by do czyszczenia zębów, używali nici jedwabnych. Kilkadziesiąt lat później, dzięki firmie Codman and Shurtleft, trafiły one do sprzedaży. Było to w roku 1882, a 16 lat później, opatentowaną nić dentystyczną, wypuściła firma Johnson & Johnson. Ich produkt wytwarzany był z jedwabiu, którego używano również do szwów.
Zmiana materiału, z którego wykonywane były nici dentystyczne, nastąpiła po II wojnie światowej, kiedy to jedwab zastąpiono nylonem. Od tamtego czasu, nici dostępne były zarówno w wersji niewoskowanej, jak i woskowanej. Chwilę później, na rynek trafiły taśmy dentystyczne, pomagające oczyścić powierzchnie stykowe zębów.
Rodzaje nici dentystycznych
Dziś, dostępnych jest kilka rodzajów nici dentystycznych, które różnią się między sobą zarówno materiałem, z którego zostały wykonane, jak i grubością, czy smakiem.
Jeśli przymierzasz się do zakupu, możesz wybrać nici:
- Woskowane – dzięki nawoskowaniu, są odporniejsze na pękanie. Jeśli jednak szczeliny między zębami są ciasne, możesz mieć trudność w oczyszczeniem wszystkich zakamarków.
- Niewoskowane – to 35 splecionych cienkich włókien nylonowych.
- Z fluorem – dzięki niemu, tworzysz dodatkową barierę ochronną przed próchnicą.
- Wybielające.
- Miętowe – oprócz oczyszczania, odświeżają też oddech.
- Antybakteryjne.
- Politetrafluoroetylenowe – nie strzępią się tak łatwo i bez problemu przemieszczają się między powierzchnią zębów.
- Typu Superfloss – materiał, z które są wykonane, imituje bawełnę i pęcznieje w kontakcie ze śliną, co sprawia, że idealnie nadają się do szerokich przestrzeni między zębami oraz do czyszczenia aparatów ortodontycznych.
- Ekologiczne, pokryte woskiem pochodzenia roślinnego:
- jedwabne – z dodatkiem olejku kardamonowego,
- wegańskie z włókna bambusowego – z dodatkiem węgla drzewnego oraz olejku z mięty pieprzowej.
Nici dentystyczne, dostępne są w trzech rozmiarach grubości. Gdybyś jednak nie był przekonany do nici, zawsze możesz używać taśmy dentystycznej w wersji niewoskowanej lub woskowanej.